
Kreatywna, ekscentryczna, błyskotliwa. Taka była Flannery O’ Connor. Jedna z ciekawszych amerykańskich pisarek XX wieku. Wybitna, ale mało znana w u nas autorka. Amerykanie tymczasem zaliczają O’Connor do najciekawszych pisarzy Południa obok Trumana Capote’a oraz Williama Faulknera. W 2023 roku powstał film o życiu i twórczości pisarki. „Wildcat”, u nas przetłumaczony jako „Dzikot”. Obraz wyreżyserował Ethan Hawke, a główną rolę w produkcji zagrała jego córka Maya.
Solidne aktorstwo, oryginalny pomysł. To poruszający, ciekawie zrealizowany, choć nie łatwy w odbiorze film. Obraz bada burzliwe życie literatki, zmagającej się z ograniczeniami fizycznymi i osobistymi demonami.

plakat do filmu, Filmweb
Film Wildcat
Tytuł filmu został zaczerpnięty z jednego z opowiadań pisarki. To dramat biograficzny. W filmie fakty mieszają się z fikcją. Sceny z życia pisarki są przeplatane obrazami z jej tekstów. To dobrze oddaje złożoną osobowość i niezwykłą wyobraźnię O’Connor. W obrazie „Wildcat” zagrali znani aktorzy, m.in. Laura Linney, Steve Zahn oraz Liam Neeson. „Dzikot” jest dostępny online, na platformie HBO MAX.
Ogromną zaletą filmu jest to, że przypomina o bardzo ciekawej postaci. Flannery O’ Connor pozostawiła po sobie ponad 30 opowiadań i dwie powieści. Mieszkała na Głębokim Południu. Miała ostre spojrzenie na świat. Przesycała swoje opowieści cierpkim humorem, ale także przesłaniami moralnymi oraz etycznymi. Jej twórczość powiązana jest z nurtem Southern Gothic (opowieść gotycka Południa Stanów Zjednoczonych). Flannery O’ Connor zadziwiała swoim pisarstwem, a prywatnie była też bardzo oryginalną osobą.

Flannery O’ Connor w 1947 roku, Wikipedia
Pisarka Flannery O’ Connor
Żyła w latach 1925–1964. Studiowała anglistykę i socjologię, uczęszczała na warsztaty dziennikarskie. O’ Connor była żarliwą katoliczką, ale jej teksty wzbudzały kontrowersje. Była to twórczość niekonwencjonalna, oryginalna, pomysłowa. Często szorstka, szokująca i brutalna. W swojej twórczości portretowała Południe USA. W jej tekstach można była znaleźć groteskowych bohaterów, postaci z moralną skazą, problemy rasowe, czarny humor.
Autorka nigdy nie wyszła za mąż, dużo korespondowała, była zżyta z matką. Pisarka ciężko chorowała. Zmagała się z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Cierpiała na toczeń rumieniowaty. Po studiach musiała wrócić do domu ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Do końca życia mieszkała na farmie z matką. Poświęciła się całkowicie pisaniu. Zmarła przedwcześnie w wieku 39 lat.
Była mistrzynią krótkich form. Stała się inspiracją dla kolejnych pokoleń pisarzy, artystów, muzyków i filmowców. Do jej twórczości nawiązywali m.in. Alice Munro, Bruce Springsteen, bracia Coen oraz Quentin Tarantino! Jeden z jej profesorów powiedział o niej „na papierze jej proza była pełna wyobraźni, krzepka i żywa: taka jak ona sama”. W rodzinnym domu pisarki dziś działa muzeum.

Zbiór opowiadań, wyd. WAB
Kura chodząca do tyłu
Ciekawostką jest fakt, że pisarka uwielbiała ptaki. Hodowała kury, pawie, kaczki, przepiórki, bażanty. Opiekowała się łabędziem bez oka. Swoje ptaki przedstawiała w rysunkach i opowiadaniach. Jako kilkulatka wystąpiła w kronice filmowej, ponieważ nauczyła kurę chodzić tyłem! Lata później wspominała żartobliwe, że występ ten był największym sukcesem, jaki przedstawiciel domowego drobiu i jego właścicielka mogli osiągnąć. Słynna kura dumnie krocząca do tyłu nie została zapomniana, bo film zachował się do dziś, co więcej: jest dostępny w sieci!
Flannery O’ Connor była oryginalna tak jak jej twórczość. Chodziła własnymi drogami. Od czytelników wymagała krytycznego myślenia, autorefleksji. Jej teksty należy czytać uważnie. Nie są lekką lekturą. Jest w nich przemoc, mrok, ale też portrety wielu ludzkich przywar. To gęsta i wyrazista twórczość z przesłaniem. Przebija się przez nią perspektywa moralna oraz etyczna. Interesujące jest też to, że jedno z opowiadań poświęciła uchodźcy z Polski.
„Dzikot” w wielkim skrócie przybliża postać i twórczość pisarki. To nie jest tradycyjna filmowa biografia. „Wildcat” to szkic o niekonwencjonalnej outsiderce. Może być zachętą do bliższego zapoznania się z Flannery O’ Connor. W tym roku mija setna rocznica urodzin pisarki.

Dom pisarki, Wikipedia
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Filmy z książkami w tle – dla bibliofilów i nie tylko!
Zaciekawiłaś mnie tą recenzją. Co prawda już nie mam maxa, ale może kiedyś na Netflix puszczą ten film, bo trochę te platformy wymieniają się propozycjami to chętnie obejrzę. Dziękuję za polecenie 🙂
Faktycznie, czasami tak jest. Być może niedługo ten film będzie dostępny na innych platformach. 🙂
Lubię filmy oparte na faktach.
Zachęcam do obejrzenia tego filmu i zapoznania się z postacią pisarki.
Akurat nie mam HBO Max ale może kiedyś uda mi się obejrzeć ten film.
Koniecznie!
Nie znałam tej autorki… Zmarła bardzo młodo 🙁
Choroba nie wybiera… 🙁