Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach (+ciekawostki)

Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach (+ciekawostki)
09 lutego 2021

Zbliżają się tłusty czwartekwalentynki, czyli dwa bardzo słodkie dni. Według statystyk Polacy uwielbiają pączki. W tłusty czwartek zjadają około 100 milionów tych słodkości, czyli mniej więcej 2,5 sztuki na głowę. Z kolei w walentynki chętnie obdarowują się słodyczami, szczególnie w kształcie serduszek. Z tej okazji zapraszam na subiektywny zbiór, który prezentuje wybrane cytaty o ciastach, słodyczach i deserach. Do tego – kilka ciekawostek o naszych słodkich preferencjach.

 

96% Polaków kupuje słodycze. Prawie połowa z nas sięga po nie bez specjalnej okazji, tylko dlatego, że je lubi. Kobiety najczęściej by poprawić humor, a mężczyźni – żeby dodać sobie energii. Oczywiście warto pamiętać o umiarze i zdrowszych zamiennikach, bo wszystko w nadmiarze szkodzi, ale końcówka karnawału to czas przyjemności, zapraszam więc do lektury paru faktów oraz mnóstwa słodkich cytatów o ciastach, słodyczach i deserach.

Cytaty o słodyczach

Pixabay

Polacy lubią słodkości

Niemal co czwarty Polak je słodkie przekąski codziennie, a ponad 40% sięga po nie kilka razy w tygodniu. Słodycze kojarzą się nam z przyjemnością, chwilą dla siebie, to także metoda na poprawę humoru. Bardzo lubimy czekoladę, wafelki i batoniki. Coraz chętniej sięgamy po ciastka. Do kawy, w domu, szkole, w przerwie podczas pracy. Polacy lubią dzielić się przekąskami, a ciastkiem bardzo łatwo kogoś poczęstować. Według statystyk każdy z nas rocznie zjada ich około 4 kg w ciągu roku. Co więcej, po słodkości chętniej sięgamy w chłodniejsze miesiące niż w ciepłe.

Słodki smak, duża zawartość cukru. Cukierki, czekolada, ciastka, wafelki, batony, galaretki, żelki… Każdy ma swoje ulubione słodkości. Przyjemnie przyjrzeć się im w słodkich cytatach.

Cytaty o deserach

Puxabay

Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach

Niektóre kojarzą się nam ze świętami, rodzinnymi spotkaniami oraz miłymi wspomnieniami. Sporo cytatów o słodyczach przeszło do historii. Maria Antonina rzekomo powiedziała: „Nie mają wystarczająco dużo chleba? Ależ w takim razie niech jedzą ciastka!”. Papież Jan Paweł II wspominając młodość: „A po maturze chodziliśmy na kremówki”.

Niektóre słynne cytaty o ciastach, słodyczach i deserach znamy z literatury, filmów oraz seriali. Adam Mickiewicz w naszej epopei narodowej, „Panu Tadeuszu” sporo uwagi poświęca jedzeniu i piciu, także słodkościom: „Te półmiski kontuzów, arkasów, blemasów,/ Z Ingredyjencyjami pomuchl, figatelów,/ Cybetów, piżm, dragantów, pinelów, brunelów”.W tym opisie pojawiają się m.in. rodzynki, suszone śliwki i galaretka migdałowa. Słynny jest cytat z Forresta Gumpa o życiu jako pudełku czekoladek, czy opis smaku magdalenek u Marcela Prousta. Poniżej znajdzie fragmenty utworów literackich i słowa znanych ludzi. Poza tym: różne cytaty znalezione w internetowej sieci.

„Życie jest niepewne. Najpierw zjedz deser”. Ernestine Ulmer

„Kazia wytłumaczyła sobie, że gdy gość ją zastał w domowym stroju, przebierać się nie ma racji. Nalała mu tedy herbaty, przysunęła ciasto i usiadła na swym miejscu, oznaczonym pękiem kluczy”. Maria Rodziewiczówna. „Wrzos”

„Jak powszechnie wiadomo, domowe ciasta nie zawierają kalorii”. Richard Osman, „Morderców tropimy w czwartki”

„– Nie tak szybko. Najlepsze jeszcze przed nami. Miała na myśli deser. Tak samo można podchodzić do życia”. Regina Brett, „Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu”

„Każdy mężczyzna lubi słodycze, ale tylko prawdziwi mają odwagę się do tego przyznać”. Sławomir Borewicz, serial „07 zgłoś się”

„Melanio — odezwała się do kucharki — ciasto gotowe, mogłabyś, jak sądzę, upiec brioszek. Panienka wstanie najwcześniej za jakie pół godziny, miałaby więc coś świeżego do czekolady. To by dopiero była dla niej niespodzianka!”. Emil Zola, „Germinal”

„Terapeuta powiedział mi, że sposobem na prawdziwy wewnętrzny spokój jest kończenie tego, co się zaczęło. Jak na razie skończyłem dwie paczki M&M’sów i czekoladowe ciasto. Od razu czuję się lepiej”. Dave Barry

 Dopóki jest ciasto, jest nadzieja. A ciasto jest zawsze”. Dean Koontz, „Przepowiednia”

„(…) matka widząc, że mi jest zimno, namówiła mnie, abym się napił wbrew zwyczajowi trochę herbaty. Odmówiłem zrazu; potem, nie wiem czemu, namyśliłem się. Posłała po owe krótkie i pulchne ciasteczka zwane magdalenkami, które wyglądają jak odlane w prążkowanej skorupie muszli. I niebawem (…) machinalnie podniosłem do ust łyżeczkę herbaty, w której rozmoczyłem kawałek magdalenki. Ale w tej samej chwili, kiedy łyk pomieszany z okruchami ciasta dotknął mego podniebienia, zadrżałem, czując, że się we mnie dzieje coś niezwykłego. Owładnęła mną rozkoszna słodycz (…). Sprawiła, że w jednej chwili koleje życia stały mi się obojętne, klęski jako błahe, krótkość złudna (…). Cofam się myślą do chwili, w której wypiłem pierwszą łyżeczkę herbaty (…). I nagle wspomnienie zjawiło mi się. Ten smak to była magdalenka cioci Leonii.(…)”. Marcel Proust, „W stronę Swanna”

„Karmelki to chwilowa moda, ale czekolada jest wieczna”. Milton S. Hershey

Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach (+ciekawostki)

Pixabay

„Jeeeść – powiedział obcy. – Tak. Kotlet siekany, sztuka mięsa, (…) pączki, krem migdałowy, sorbet, owsianka, kiełbasa, nie mieć kiełbasy, fasola, bez fasoli, słodycze, galaretka, dżem. Podroby. – Uśmiechnął się promiennie. – Wszysttko na raz? – upewnił się słabym głosem oberżysta”. Terry Pratchet, „Kolory Magii”

„Podeszła do szafki, nalała sobie herbaty i wzięła kawałek ciasta. Tylko jeden. To będzie ostatnia tucząca rzecz, jaką zje do końca życia. No dobra, do końca miesiąca. Tygodnia. Na pewno dzisiejszego wieczora”. Sheila Roberts, „Słodsze niż czekolada”

„Gdy w grę wchodzi ciasto, ludzie tracą poczucie wstydu”. Becky Albertalli, „Simon oraz inni homo sapiens”

„Dziewczęta koło dzieży stały i sypały w nią siedem miarek mąki jak śnieg białej, lały miód, lały wodę kryniczną, a każdemu sypaniu i laniu każdemu nowa pieśń towarzyszyła, co je tłumaczyła. W takt potem pieśni białymi rękami ciasto ugniatały niewiasty, śmiejąc się i żartując z narzeczonej smutnej, w której smutek udany nie bardzo kto wierzył, choć oczy miała naprawdę zapłakane. Z pieśnią się odbył taniec wkoło dzieży, w której ciasto rosło, z pieśnią poczęto lepić misternie korowaj święty, ofiarny, na którym spleciona kosa panny młodej siedziała i ptaszki, i pozatykane gałązki zielone, jagódki czerwone, kłosy dojrzałe… Wszystko to były godła dziewictwa, młodości, wesela, które się z tym dniem ofiary kończyło, a poczynało od niego życie trudu, łez i pracy, które jedna miłość miała osłodzić. Gdy korowaj był skończony, ulepiony, ustrojony, z nową pieśnią do pieca go niesiono uroczyście, rzucając z nim razem kukułki z ciasta urobione, ptaszki poświęcone bóstwu żywota — Żywi”. Ignacy Kraszewski, „Stara baśń”

„Przyszedł do nas wujek Władek,/ przyniósł wielką czekoladę,/ z orzechami, z rodzynkami,/ w pięknym pudle z obrazkami./ Jeśli będę grzecznie siedzieć,/ dadzą mi ją po obiedzie…”. Danuta Wawiłow, „Zapach czekolady”

„Fińska gościnność polega na zakarmianiu gości na śmierć. Zaproszenia na kawę nigdy nie należy brać dosłownie. Do kawy dochodzą bułeczki cynamonowe, ciasteczka i herbatniki. Jeśli ktoś nie spróbuje wszystkiego po trochu, sprawi wrażenie, ze ma muchy w nosie albo że nadzienie nie było smaczne”. Tarja Moles, „Przewodnik ksenofoba. Finowie”

„Życie jest jak pudełko czekoladek – nigdy nie wiesz, co ci się trafi”. Winston Groom, “Forrest Gump”

„Czyż nie pojmujesz, że można tworzyć liryczne pączki, ptysie-ballady, eklerki-poematy, ptifurki-fraszki, rurki z kremem jak sonety, trzynastozgłoskowe keksy i śmietankowe babeczki o poetycznej naturze miłosnych stanz?”. Leopold Tyrmand, „Zły”

„Z czekoladą jest jak z życiem – nie poczulibyśmy w pełni jego słodkiego smaku, gdyby nie odrobina goryczy, której czasem musimy doświadczyć”. Joanne Harris, „Czekolada”

„Księżyc podpłynął do balkonu i ułożył się ostrożnie na leżaku. A mama założyła szlafrok, pantofle i poszła do kuchni. Cichutko wyciągnęła stolnicę, mąkę, jaja, śmietanę i zagniotła wielki kawał żółciutkiego ciasta. Z tego ciasta ulepiła rożek, taki jakiego brakowało księżycowi. — Siedź teraz spokojnie — powiedziała — to ci przyprawię ten twój nieszczęsny rożek. Okleiła mama księżycowi brodę ciastem, równiutko i wylepiła taki sam rożek, jak ten, co się obtłukł. Potem wzięła jeszcze parę skórek pomarańczowych i skórkami, jak plastrem, przylepiła ciasto do księżyca. — Gotowe! — powiedziała. — Za kilka dni rożek ci przyrośnie i będziesz mógł te plasterki wyrzucić. Ale pamiętaj, na drugi raz nie bądź gapą, omijaj sterczące dachy i wysokie wieże. Przecież mogłeś się rozbić na kawałki!”. Joanna Papuzińska, „Nasza mama czarodziejka”

Cytaty o słodyczach

Pixabay

Zachęcam także do lektury tekstu “Szybkie ciasta bez pieczenia – 2 smakowite przepisy“. A Wy, jakie słodycze najbardziej lubicie?

 

autor: Urocznica; główne źródła: lubimyczytac.pl, wikiquote.org, wolnelektury.pl, pb.pl, kuchnia.wp.pl, wirtualnemedia.pl, portalspozywczy.pl; wielkahistoria.pl; smakizpolski.com.pl; zdjęcia: Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć tych tagów i atrybutów HTML :

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>