Pojezierze Drawskie to kraina jezior, rzek, wzgórz i lasów. Te tereny są urozmaicone oraz bogate w różne atrakcje. Wiele tu szlaków turystycznych, ścieżek dla pieszych oraz tras rowerowych. Pobliskie jeziora stanowią zaś świetną bazę dla żeglarzy i wędkarzy, a rzeki są idealne do spływów kajakowych. Północna oraz środkowa część tego regionu – ze względu na malowniczość krajobrazu – określana jest mianem „Szwajcarii Połczyńskiej”! W miejscowościach okolicy można znaleźć zabytkowe budowle sakralne, pałace z parkami, sanatoria… Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zapraszam więc na wycieczkę. W rolach głównych: Złocieniec, Cieszyno i Siecino.
Pojezierze Drawskie to ciekawy region Pomorza Zachodniego. Oto następna mała podróż lokalna w ramach cyklu „Własne drogi”.
Zachodniopomorski skarb
Pomorze Zachodnie najczęściej kojarzone jest z morzem i bliskością granicy polsko-niemieckiej, ale ma znacznie więcej do zaoferowania! To kraina jezior, lasów, rzek, wysp, dzikiej przyrody, ciekawej architektury, niezwykłych historii, urokliwych miast i miasteczek. Można tu znaleźć wyjątkowe szlaki piesze, rowerowe, a nawet konne. To też region blisko wody! Wiele miejscowości ma nowoczesne oraz klimatyczne mariny. Poza tym, te tereny obfitują w parki narodowe i krajobrazowe. Ciekawe zabytki, muzea, a także wiele, wiele innych…
Zachodniopomorskie zaskakuje różnorodnością. To nie są całkowicie odkryte tereny. W skali kraju – niewiele osób zna je dobrze. Warto jednak poznać województwo zachodniopomorskie lepiej. Z pewnością jego perełką, prócz terenów nadmorskich i Szczecina, jest Pojezierze Drawskie.
To tu znajdują się takie miasta jak Drawsko Pomorskie, Połczyn-Zdrój, Czaplinek, Szczecinek oraz Złocieniec. Pojezierze charakteryzuje się dużą lesistością, a na jego terenie można znaleźć liczne rezerwaty przyrody oraz obszary chronionego krajobrazu. To piękne miejsce na weekend czy urlop w kraju.
Znajduje się tu ponad 250 jezior! Najpopularniejsze z nich to Drawsko, Lubie, Siecino, Trzesiecko i Żerdno. Do tego lasy – pełne grzybów oraz malowniczych wrzosowisk. I wiele innych atrakcji! W Szczecinku znajduje się jeden z Zamków Książąt Pomorskich. Blisko Czaplinka można znaleźć kamienne kręgi Gotów oraz zrekonstruowaną warownię średniowieczną Sławogród. W Starym Drawsku znajdują się ruiny zamku Drahim. W Połczynie-Zdroju funkcjonuje uzdrowisko. A to nie wszystko!
Pojezierze Drawskie to moc atrakcji! Warto skorzystać z jego uroków. Złocieniec, Cieszyno i Siecino… Te miejsca można wziąć pod uwagę, będąc w okolicy.
Złocieniec
Spokojny, zielony, wiekowy… Złocieniec. Jedno z większych miast na Pojezierzu Drawskim. Położony jest nad rzekami Drawą i Wąsową. Można w nim znaleźć liczne zabytki i atrakcje turystyczne. Złocieniec to m.in. ciekawy ratusz, klimatyczne śródmieście, gotycki kościół, ruiny zamku, park miejski z niezwykłym zabytkiem przyrody – Aleją Grabową… O tym trzeba wspomnieć szerzej!
Park Żubra znajduje się w rejonie wzgórza zamkowego. Kiedyś był ogrodem. Największą jego atrakcją jest Aleja Grabowa, utworzona przez stare drzewa. Ich korony tworzą rodzaj baldachimu-bramy. Ten swego rodzaju „tunel” prowadził kiedyś do przepięknego zamku, który niestety nie przetrwał do naszych czasów.
Okolica Złocieńca jest bardzo ciekawa. Te tereny są doskonałym miejscem do wypoczynku oraz uprawiania turystyki.
Cieszyno
Malownicza wieś Cieszyno leży niedaleko Złocieńca, na południowym brzegu jeziora Siecino. Znajdują się tu kąpieliska, liczne ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe, boiska i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Przez Cieszyno przebiega kilka szlaków turystycznych. Można tu znaleźć ciekawe zabytki – kościół szachulcowy oraz eklektyczny pałac z zabytkowym parkiem… Rezydencja ta skrywa wiele tajemnic.
Pałac w Cieszynie jest klimatyczny, cichy i spokojny. Budynek prawdopodobnie wzniesiono w 1901 roku, choć niektórzy uważają, że znacznie wcześniej. Znajduje się on na niewielkim wzniesieniu. To eklektyczna budowla z dwoma wieżami. W pałacu mieści się hotel i restauracja. Tuż obok – piaszczysta plaża oraz domki letniskowe. Budynek otoczony jest też zabytkowym parkiem, w którym można znaleźć wiele ciekawostek dendrologicznych! Co najważniejsze – pałac znajduje się nad pięknym jeziorem!
Siecino
Raj dla miłośników przyrody! Wyspy, plaże, krystalicznie czysta woda, liczne gatunki ryb, rzadkie ptaki… Jezioro Siecino leży na terenie Drawskiego Parku Krajobrazowego. To malowniczy akwen, który słynie z bogatej fauny oraz flory. Zachwyci turystów spragnionych aktywności, miłośników przyrody oraz leniwego wypoczynku.
Można tu pływać, nurkować, żeglować, wędkować czy oddawać się kąpielom słonecznym. Jest tu kameralnie i przyjemnie. Na wodach jeziora obowiązuje strefa ciszy oraz zakaz używania silników spalinowych! Jezioro ma też swoją legendę, o syrenie zamienionej… w zająca!
Opowieść wiąże się z kamienną płaskorzeźbą, która znajduje się przy wjeździe do Złocieńca. Ten obiekt przedstawia zająca z bardzo długimi uszami. To symbol okolicy. Zając Złocieniaszek. Według legendy w jeziorze Siecino żyła syrena. Któregoś dnia została złowiona przez rybaków. Nie chciano jej uwolnić i kazano przystosować się do świata ludzi. Prawdopodobnie uratowała ją czarownica. Zamieniła w zajączka. Syrena jednak wciąż lamentowała nad swoim losem. Czarownica oburzyła się na jej niewdzięczność i zamieniła w kamiennego zajączka, który stoi na rozdrożu.
Oto największe atrakcje, jakie kryje w sobie gmina Złocieniec, część powiatu drawskiego. Sąsiednie tereny są także ciekawe, ale to już opowieść na inny tekst…
Zwiedzanie weekendowe
Czy znacie region, w którym mieszkacie? Potraficie wymienić liczne atrakcje, ciekawe miejsca, tradycje i obyczaje swojej „małej ojczyzny”? Warto zwiedzać okolicę w wolnym czasie. Do jednych miejsc wracać, inne odkrywać. Zawsze można znaleźć coś ciekawego. Warto odkrywać też wcześniej nieznane zakątki Polski. Jest tyle do zobaczenia!
Pojezierze Drawskie jest mi bliskie. Wracam tam, co jakiś czas. Nigdy się nie nudzę. Jest tu tyle atrakcji! Już teraz zapraszam na kolejny post z cyklu „Własne drogi”. Będzie to 2 część opowieści o Pojezierzu Drawskim. Zainteresowani?
autor: Urocznica, źródła: eregion.wzp.pl, wikipedia.org, powiatdrawski.pl, pomorzezachodnie.travel, zdjęcia: archiwum prywatne (sierpień 2023)
Barlinek – zielone miasto nad jeziorem
Witaj początkiem meteorologicznej jesieni
I pomyśleć, że właśnie powinnam zacząć urlop i wyjechać, ale…
Dziękuję za tą wycieczkę, chociaż zatęskniłam za takim wyjazdem.
Pozdrawiam nadzieją na ciepły jeszcze uśmiech lata
szimena.blogspot.com
Lato jeszcze nie powiedziało ostatniego słowa. 😉
Byłam kiedyś w tym regionie z rodzicami. Muszę tam kiedyś wrócić z moimi dziećmi 🙂
Koniecznie. 🙂
Jak tam ładnie, szczególnie ta aleja, cudna 🙂
O tak! 🙂
Przepięknie tam 🙂 do tej pory nie byłam w tym rejonie, ale myślę, że warto się tam wybrać 🙂
Warto, warto. 🙂
Nie byłam w tamtych rejonach, dlatego tym przyjemniej oglądało mi się Twoje zdjęcia. 😉 Na studiach poznałam kilka osób stamtąd za to. 🙂
Ale piękne widoki.
Malownicze. 🙂