Świąteczne swetry – z reniferami, bałwanami, choinkami, śnieżynkami, pierniczkami, bombkami, prezentami – są nieodłącznym elementem zimowych stylizacji. Dlaczego tak chętnie je nosimy? Spróbujmy rozwikłać tę świąteczną zagadkę!
Ich historia jest długa. Świąteczne swetry pojawiły się w latach powojennych. Wtedy ceniono je za praktyczność, dobre ceny, dostępność, utrzymywanie ciepła. Jak jest dzisiaj?
Swetry świąteczne pod lupą
Podobno pierwsze świąteczne swetry pojawiły się w Stanach Zjednoczonych, w latach 40/ 50. XX wieku. „Jingle Bell Sweaters” były najczęściej ozdabiane motywami kojarzącymi się ze świętami i geometrycznymi wzorami. Szał na nie zapanował w latach 80. XX w., kiedy rozpowszechniły je programy telewizyjne. Na swetrach zaczęły pojawiać się ozdoby 3D – bombki, lampki, łańcuchy, dzwoneczki. To wtedy zapanowała moda na „Ugly Christmas Sweaters”. Później trend na chwilę przeminął. Zainteresowaniem gwiazdkowe swetry zaczęły cieszyć się znowu na początku XXI wieku.
Mogą mieć ciekawy motyw, ozdobną aplikację, dekoracyjny wzór, błyszczące elementy. Swetry świąteczne są popularne w mediach społecznościowych i popkulturze. Kojarzymy je ze słynnych reklam, programów telewizyjnych, seriali, filmów. Odczarował je m.in. „Dziennik Bridget Jones”. Noszą je wszyscy, w tym gwiazdy, celebryci, projektanci mody, osobowości medialne.
W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii organizowane są imprezy w świątecznych swetrach oraz zabawne konkursy. Im bardziej kiczowaty model – tym lepiej. Lampki, cekiny, bombki są mile widziane.
Świąteczne swetry obecnie cieszą się popularnością na całym świecie. Takie ubrania są chętnie noszone w okresie gwiazdkowym, zakładane np. do szkoły, pracy, na wigilie firmowe, spotkania z przyjaciółmi czy święta „na luzie”. Niektórzy obdarowują się nimi na Gwiazdkę. Takie swetry uważane są za zabawne, oryginalne. Nic dziwnego, że są powszechnie lubiane.
Dlaczego nosimy świąteczne swetry?
- Nostalgiczne ciepło – dla wielu z nas świąteczny sweter to powrót do beztroskich chwil dzieciństwa. Takie ubrania kojarzą się z bezpieczeństwem, miłością, zabawą.
- Tradycja rodzinna – niektóre rodziny mają swoje własne świąteczne tradycje związane z ubieraniem się w określone stroje.
- Wyraz indywidualności – nosząc taki sweter, wyrażamy swoją indywidualność i poczucie humoru. Chętnie noszą je osoby z dystansem do siebie.
- Przełamywanie schematów – świąteczny sweter może być formą buntu. To przekaz, że moda może być zabawą.
- Moda – to najbardziej radosny trend mody zimowej. Poprawia humor.
Must-have w grudniu
Świąteczne swetry to coś więcej niż tylko odzież. To symbol gwiazdkowej atmosfery, wyraz indywidualności i powrót do dzieciństwa. Swetry świąteczne pozwalają złapać nieco oddechu oraz dystansu do świata. Mogą być sposobem na ucieczkę od szarej, trudnej rzeczywistości. Budzą uśmiech oraz dobre skojarzenia. Pozwalają na odrobinę autoironii. Wyrażają radość. Doskonale wpisują się w gwiazdkowy klimat.
Choć moda jest zmienna, wydaje się, że popularność świątecznych swetrów będzie trwała jeszcze przez wiele lat. Budzą sympatię, kojarzą się z dobrą zabawą. Mają w sobie coś, co nie pozwala przejść obok nich obojętnie. A Ty, lubisz świąteczne swetry? Podziel się swoją opinią w komentarzach!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Jak poczuć świąteczny klimat? Daj się ponieść gwiazdkowej magii!
Teraz mi się podobają, ale w przeszłości nie przepadałem za nimi ;-). Spokojnych, Zdrowych Świąt 🙂 .
A ja zawsze je lubiłam. 🙂
Jakoś nie przepadam za świętecznymi swetrami.
Te które widziałam w sklepach wydawały mi sie kiczowate.
I o to chodzi. Wiele z nich jest kiczowatych, przez to są zabawne i zachęcają do odrobiny dystansu. 🙂
No cóż, parafrazując klasyka: historii tego swetra i tak byś nie zrozumiała xD
*bym nie zrozumiała
Ha, ha! Tak to jest z tymi swetrami. Ale nawiązując do tego filmu, co byś powiedziała na model z gruszką? 😉
Ten sweter z gruszką ma swój urok 😀
Niezaprzeczalny! 😉
Takie świąteczne swetry mają swój niepowtarzalny urok.
Zdecydowanie, niektóre są świetne. 🙂