O tym, że nie wolno śmiecić, zostawiać butelek i opakowań w lesie czy parku nie trzeba już chyba nikomu przypominać. Nie każdy jednak wie, że 11 maja obchodzimy World non-waste Day. Dzień Bez Śmiecenia. To proekologiczne święto warto polecać i nagłaśniać. Ten dzień to ważna data w kalendarzu każdego, kto kocha przyrodę! Z okazji święta zapraszam więc na kolejny tekst z działu „Zielnik”, który stanowi istotną część tego bloga.
Dzień Bez Śmiecenia to pomysł, który wyszedł od młodzieży w 2007 roku. Celem święta jest propagowanie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Co jeszcze wyróżnia World non-waste Day? Sprawdźcie!
World non-waste Day: nie śmieć
Zmiany klimatyczne są tematem, który dotyka każdego z nas. Kryzys ekologiczny jest poważnym problemem ludzi na całej kuli ziemskiej. Coraz więcej mówi się o nim też w Polsce. Jesteśmy odpowiedzialni za wspólne dobro jakim jest Ziemia. Warto więc stawiać na odpowiedzialne wybory, które pozwolą cieszyć się zdrowym środowiskiem nam i przyszłym pokoleniom.
W ramach święta organizowane są róże projekty edukacyjne, wydarzenia i konkursy. Tego dnia organizowane są mniejsze oraz większe aktywności ekologiczne. Wiele mówi się o segregacji, składowaniu odpadów i świadomych zakupach.
Śmiecenie to w Polsce poważny problem. Nadal dość spora liczba osób wciąż nie szanuje przyrody. Co jakiś czas temat nagłaśniają media. O to by nie śmiecić często proszą też leśnicy. Odpady, które niektórzy po sobie zostawiają, nie są obojętne dla środowiska! Poza tym, mogą być śmiertelną pułapką dla zwierząt.
Kultura segregacji i recyklingu: zacznij od siebie
Przekazywanie wiedzy na temat ekologii i uświadamianie innych, w tym najmłodszych, o wpływie naszych działań na środowisko, uczy wrażliwości oraz odpowiedzialności za planetę. Ekologiczny styl życia ma sens.
Świadomość Polaków w ciągu ostatnich lat w tym temacie bardzo wzrosła. Związane jest to z ogólną zmianą świadomości dotyczącej zmian klimatu. Coraz więcej osób prywatnych, firm i organizacji angażuje się w działania na rzecz środowiska.
Segregowanie i recykling to zaś duży zysk dla środowiska naturalnego. Czy wiecie, że…? Z 450 plastikowych butelek po płynach do prania można wykonać porządną ławkę ogrodową. Recykling tony makulatury oszczędza aż 17 drzew. Gdy przerabiamy plastik oszczędzamy ropę naftową, przetapiając stalowe puszki – rudy żelaza. A przeróbka 1 tony szkła pozwala ograniczyć zużycie energii nawet o 25-32%… Dobrze wiedzieć, prawda?!
W Dzień Bez Śmiecenia może włączyć się każdy. Jak go świętować? Ekologiczny styl życia zaczyna się u źródła, czyli w naszych domach. Każdy z nas powinien obchodzić to święto przez cały rok. Dzień Bez Śmiecenia można też celebrować w sieci. Mamy piękną naturę i powinniśmy o nią dbać.
PS Obchodzicie Dzień Bez Śmiecenia?
autor: Urocznica, źródła: dzienbezsmiecenia.pl, irme.pl/dzien-bez-smiecenia, zdrowie.dziennik.pl, kalbi.pl, epiotrkow.pl, zdjęcia: Pixabay
Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi – kartka z kalendarza świąt niety…
Nie wiedziałam, że 11 maja obchodzimy World non-waste Day. Mam jednak nadzieję, że z roku na rok to święto będzie bardziej popularne, wszak ekologiczny styl życia jest niezwykle ważny.
🙂
Dobrze, że teraz segregujemy śmieci. Pamiętam, jak byłam zadziwona, gdy będąc w latach 90-tych w Niemczech przy domach i blokach stały kolorowe śmietniki. U nas nikt wtedy nie słyszał o tego typu “cudach”. Z drugiej strony mniej było wtedy opakowań, butelek, a jak już coś było to oddwało się do skupu żeby zarobić parę grosze 😉
Warto wprowadzać w życie proekologiczne rozwiązania. 🙂