Adwent to okres czterech tygodni poprzedzających Boże Narodzenie. Ten czas upływa pod znakiem przygotowań do Świąt. Okres wyróżnia radosny wydźwięk, choć ma on skłaniać także do refleksji. W tym czasie przygotowujemy się do Gwiazdki zarówno duchowo, jak i praktycznie. To dobry moment, by przyjrzeć się kilku dawnym oraz współczesnym tradycjom, kultywowanym w Polsce. Poniżej znajdziecie ciekawe adwentowe symbole i zwyczaje!
Okres adwentowy jest pełen niezwykłej symboliki, to także czas radosnego oczekiwania, które zwiastuje nadchodzące Boże Narodzenie. Adwent, z łac. Adventus, oznacza przyjście, przybycie. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Pierwsze wzmianki o obchodzeniu adwentu pochodzą z IV wieku.
Spis treści:
Adwentowe symbole: ciekawe tradycje
Z okresem adwentowym wiąże się wiele ciekawych zwyczajów. Ten czas ma w naszej kulturze szczególne znaczenie. Warto bliżej poznać niektóre z dawnych oraz współczesnych tradycji przedświątecznych. Adwentowe symbole i zwyczaje są naprawdę niezwykłe!
Szara godzina
Szara godzina to dawna, zapomniana tradycja. Kiedyś, gdy zapadał zmierzch, domownicy zasiadali przy piecu i słuchali dawnych opowieści, wspominali, śpiewali pieśni, a także czytali na głos książki. To piękny, rodzinny zwyczaj, który w nowocześniejszej formie można by odświeżyć i przypomnieć sobie we współczesnych domach.
Pierniczki świąteczne
Adwent jest też czasem pieczenia pierników. Korzenne ciasteczka dawniej zaczynano przygotowywać już pod koniec listopada, kiedy obchodzono katarzynki i andrzejki. Pierniki w czasie okresu adwentowego „leżakowały” nawet kilka tygodni, by do tego czasu odpowiednio zmięknąć, a na Święta zaprezentować się w pełnej krasie.
Wieniec adwentowy
Jednym z najważniejszych symboli, a także najładniejszych ozdób okresu adwentowego, jest wieniec adwentowy. Według tradycji powinien mieć formę okręgu i składać się z gałązek choinki, na których umieszcza się cztery świece. Światła symbolizują niedziele adwentowe i oznaczają: pokój, wiarę, miłość oraz nadzieję.
Ozdoby świąteczne
Okres adwentowy to także czas, kiedy przygotowuje się ozdoby bożonarodzeniowe. Dawniej tworzono wtedy szopki i rekwizyty oraz stroje kolędników. Wtedy też przygotowywano ozdoby na choinkę. W dawnych czasach były to głównie dekoracje z papieru, bibuły, darów natury, słodyczy.
Lampion adwentowy
Symbolem adwentu są roraty, to na nie przygotowuje się lampiony, których ściany zazwyczaj zdobione są witrażami, a w ich wnętrzu umieszczona zostaje świeca lub mała żarówka na baterie. W Polsce roraty odprawia się od XIII wieku. Niegdyś lampiony miały też funkcję użytkową – oświetlały drogę.
Hejnały na instrumentach pasterskich
Dawniej, w niektórych rejonach Polski, z adwentem kojarzył się dźwięk pasterskich instrumentów. Niósł się daleko, przypominając o zbliżających się Świętach. Ligawki, bazuny, trombity używane przez pasterzy służyły im wtedy nie tylko do dawania różnych sygnałów, ale też otrąbywania adwentu. Instrumenty były symbolami trąby Archanioła. Zwyczaj zachował się w szczątkowej formie.
Kalendarz adwentowy
Jednym z najbardziej lubianych i popularnych zwyczajów przedświątecznego okresu jest kalendarz adwentowy. Służy do odliczania dni od pierwszego dnia adwentu (lub 1 grudnia) do Bożego Narodzenia. Pomysł powstał w XIX wieku. Tradycyjnie kalendarz adwentowy składał się z okienek otwieranych w kolejnych dniach, kryjących obrazek związany ze Świętami. Zwyczaj ten jest znany i pielęgnowany w wielu krajach na całym świecie. Współczesne wersje kalendarzy znacząco różnią się od pierwowzoru, ale dalej jest to bardzo miła tradycja.
Dobre uczynki
Okres adwentowy to także chwila, w której szczególnie należy dbać o dobre słowa i uczynki. Dawniej podkreślano, że w tym okresie trzeba wzajemnie sobie pomagać, a także pamiętać o ludziach biednych, chorych oraz starych. Adwent wiąże się również ze zwyczajem podejmowania dobrych postanowień, które wyrażają wewnętrzne przygotowanie do Świąt.
Jak widać, polski adwent jest niezwykle bogaty w tradycje, zwyczaje i symbole. Warto zaczerpnąć inspiracje z naszej kultury, a dzięki temu czas oczekiwania na Święta będzie jeszcze bardziej ciekawy oraz niezwykły. Zachęcam także do przeczytania tekstu: “Cytaty o zimie – niezwykłe słowa i myśli“. Więcej podobnych tematów w dziale STYL ŻYCIA.
autor: Urocznica; zdjecia: pixabay, pexels; źródła: „Polskie tradycje i obyczaje”, A. Willman, S. Chmiel, Dragon 2016, wikipedia.org, niedziela.pl, brewiarz.pl
Tak, nasz rodzimy Adwent jest bogaty we wszelakiego rodzaju tradycje. Niemniej – muszę przyznać, że przytoczony wpis jest bardzo interesujący 🙂 Pozdrawiam 🙂 Ps. Moja już nieżyjąca Babcia ze strony Mamy – opowiadała – jak właśnie w czasie po zmroku jej matka, a moja prababka – opowiadała mrożące krew w żyłach historie zwłaszcza o zmroku licznej dziatwie 😉
🙂