
Piernikowa latte, karmelowe macchiato, mokka… Kawa świąteczna ma wiele odsłon. Dodaje energii, rozgrzewa, poprawia humor. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na taką słodką rozpustę. Zapach świeżo zaparzonej kawy pobudza w chłodne dni. Gorący napój rozgrzewa i może też tworzyć wyjątkową atmosferę! Jeśli szukasz pomysłów na urozmaicenie codziennej kawy lub chcesz zaskoczyć bliskich oryginalnym napojem, tu być może znajdziesz inspirację.
„Jeśli masz zmartwienie – napij się kawy, jeśli się cieszysz – napij się kawy, jeśli jesteś zmęczony – napij się kawy”: napisała Martyna Wojciechowska w książce „Etiopia”. A co powiesz na świąteczny napój z kofeiną? Oto kilka pomysłów na pyszne kawki.

Pexels
Spis treści:
Dlaczego kawa świąteczna jest tak wyjątkowa?
Taki napój ma w sobie pewną magię. Świąteczne kawy umilają grudniowe chwile, zarówno w gronie rodziny oraz przyjaciół, jak i w samotności. To coś więcej niż napój, to rytuał. Czas relaksu oraz przyjemności. Warto zatrzymać się na moment w zabieganym świecie i pozwolić sobie na słodką chwilę.
Dodatki takie jak cynamon, goździki, miód czy czekolada nadają kawie wyjątkowego, świątecznego charakteru. Warto poświęcić chwilę na przygotowanie takiego napoju i delektować się jego smakiem w spokojnej atmosferze. Kawa świąteczna może być bardzo różnorodna. Jak urozmaicić małą czarną?

Pexels
Pomysły na kawy świąteczne
- Kawa piernikowa – espresso, mleko, syrop klonowy lub miód, przyprawy korzenne (np. wanilia, cynamon, goździki, kardamon, imbir, gałka muszkatołowa), opcjonalnie: bita śmietana. Całość można udekorować pierniczkiem. Voilà, kawa gotowa!
- Latte miodowo-karmelowe – ten napój przywoła ciepłą atmosferę świąt. Espresso, podgrzane mleko, mód, syrop karmelowy. To słodki smak zimy w kubku! Idealna kawa świąteczna.
- Kawa z toffi – oto pomysł na pyszny, słodki napój, który umili świąteczny czas. Dobrej jakości kawa, spienione mleko, syrop o smaku toffi, bita śmietana, pokruszone orzechy. Czego chcieć więcej?
- Mleczna kawa z syropem klonowym – czysta przyjemność na gwiazdkowy czas. Świeżo parzona kawa, syrop klonowy, podgrzane mleko, odrobina przypraw korzennych (np. zmielonych goździków, cynamonu, gałki muszkatołowej). Brzmi pysznie? O tak!
- Latte z gałką muszkatołową – napój pełen głębi smaku oraz aromatu? Oto propozycja. Filiżanka kawy, szczypta mielonej gałki muszkatołowej, odrobina miodu lub cukru trzcinowego, mleko albo śmietanka do smaku.

Pexels
Inspiracje na świąteczne kawy
Świąteczna kawa to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia lub chwilę relaksu. Można do jej przygotowania wykorzystać przyprawy korzenne, miód, syropy do kawy, posiekane orzechy, kakao, bitą śmietanę… Opcji jest mnóstwo.
Dzięki różnorodnym przepisom i inspiracjom możesz stworzyć własną, unikalną kompozycję smakową. Napój z czekoladową nutą, kawa korzenna, orzechowa lub z karmelem? To zależy od Ciebie. Warto eksperymentować i odkrywać nowe smaki. Smacznego!

Pexels
A jakie są Twoje ulubione dodatki do świątecznej kawy? Wolisz herbatę? Nic nie szkodzi, w dziale STYL ŻYCIA znajdziesz wiele tekstów z teiną w tle.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Rozgrzewające napoje z różnych stron świata
Świetne propozycje, pozdrawiam Urocznico .
🙂
ja pijam zwykłą kawę z mlekiem:)
🙂
Chyba muszę trochę poeksperymentować z kawami na święta 🙂
🙂
Nie lubie kawy, ale te propozycje wydają się smaczne 🙂
Ja od czasu do czasu lubię. 🙂
Lubię wszelkie kawy, ale bez fusów. Jednak najbardziej zwykłą rozpuszczalną z mlekiem sojowym lub migdałowym. Uściski!
🙂
Kocham piernikową wersję 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
Świąteczne smaki. 🙂
Witaj środkiem grudnia
Zapewne ciekawy pomysł na kawę…. Ale ja jej nie piję. Może coś w wersji herbacianej?:)))
Pozdrawiam końcówką jesieni
szimena.blogspot.com
Wiele tekstów herbacianych jest w dziale „Styl życia”, zapraszam do lektury! 🙂
Pyszne propozycje. Uwielbiam kawę 🥰
🙂
Sporo kreatywnych pomysłów Inspirujesz
🙂
Piernikowa to dobry pomysł :). Koniecznie w świątecznym kubeczku 🙂
O tak!
Ja w ogóle lubię smakować różne kawy
🙂
Generalnie mój ulubiony napój to herbata, ale czasem wypiję sobie kawusię – szczególnie z mlekiem.
🙂
Kawę lubię czarną i gorzką, ale do kawy obowiązkowo cos pysznego, w okresie świątecznym najlepiej pierniki i marcepan:-)
🙂