Zbliża się Dzień Ojca. To dobra okazja by podziękować, obdarować upominkiem, porozmawiać lub odwiedzić swojego tatę. Święto jest wyrazem szacunku i wdzięczności dla naszych ojców. To idealna chwila na serdeczne życzenia czy podarunek od serca. W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest corocznie 23 czerwca. U nas celebruje się to święto od 1965 roku. Jak jest w innych krajach? Skąd się wzięło to święto? Zapraszam na garść informacji.
„Każdy może być ojcem, ale trzeba być wyjątkowym, żeby być tatą”: to piękny cytat od Anne Geddes. Poniżej zaś ciekawostki na Dzień Ojca!
Ciekawostki na Dzień Ojca
Dzień Taty to często jedno z ważniejszych świąt w naszych kalendarzach. Warto znać kilka faktów na ten temat. Poniżej więc parę ciekawostek. Być może niektóre Was zaskoczą. Udanej lektury!
1/ Dzień Ojca wymyślono w USA
Obchody zapoczątkowane zostały w Stanach Zjednoczonych, gdzie po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święta również dla pozostałych członków rodziny. Dzień Ojca wydawał się naturalnym dopełnieniem. Pierwsze obchody odbyły się w czerwcu 1910 roku w miasteczku Spokane. Wiąże się z nimi ładna historia.
Celebrację zorganizowała Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców. Chodziło w szczególności o jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa!
Wydarzenie miało charakter lokalny, ale od początku cieszyło się popularnością, jednak wprowadzenie go na skalę krajową trwało wiele dekad. Dopiero prezydent Nixon w 1972 roku oficjalnie ustanowił Dzień Ojca.
2/ Wiele państw świętuje w czerwcu, ale nie wszystkie
My świętujemy w czerwcu. Podobnie jest w wielu innych krajach. Na Litwie świętuje się Dzień Ojca w pierwszą niedzielę czerwca, w Austrii w drugą niedzielę czerwca, a w Turcji, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie dzień ten obchodzi się w trzecią niedzielę czerwca.
Natomiast we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii jest to 19 marca (dzień świętego Józefa). W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzi się zaś w drugą niedzielę listopada, ale w Danii jest świętowany 5 czerwca. W Niemczech święto wiązane jest z Dniem Mężczyzn.
3/ Ojciec to słowo znane w całej słowiańszczyźnie
Słowo występuje w podobnej postaci w wielu językach słowiańskich. W staropolszczyźnie używano formy OCIEC. „Wyraz OJCIEC jest w polszczyźnie zarówno neutralny stylistycznie, jak i używany podniośle. Z ojcem kojarzą nam się surowość, ale także opiekuńczość i dbałość (ojcowską ręką coś ująć, otoczyć kogoś ojcowską opieką), serdeczność i troska o wychowanie (opiekować się kimś po ojcowsku), czasem przesadne moralizatorstwo (uderzyć w ojcowski ton). Liczba mnoga – OJCOWIE – może mieć szersze znaczenie i odnosić się do ogółu przodków (forma matki nie ma takiego znaczenia – to językowe ślady patriarchatu). Ojcem nazywamy też założyciela czegoś (ojciec literatury angielskiej). Do tego rzeczownika nawiązuje także przymiotnik OJCZYSTY: język ojczysty, a nie: macierzysty (choć w niemieckim: Muttersprache, w angielskim – mother-tongue), ojczysta jest też miejscowość, w której się urodziliśmy, a macierzysta – organizacja, z którą jesteśmy związani. Nie powiemy jednak mężczyzna o ojczystym wyglądzie, powiemy natomiast: mężczyzna o ojcowskim wyglądzie lub: o patriarchalnym wyglądzie – a taki mężczyzna znacznie się różni do mężczyzny o podtatusiałym wyglądzie. Ten ostatni przymiotnik ma krótką a trafną definicję w USJP: ‘właściwy podstarzałemu mężczyźnie, zwłaszcza łysiejącemu i o wyraźnej nadwadze’. Ciekawy jest ten nasz język […] pieszczotliwa forma TATUŚ, zdrobnienie od TATA…”: więcej można przeczytać na stronie nck.pl w zakładce projektu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
„Niekiedy można się jeszcze spotkać z najstarszym pieszczotliwym określeniem ojca, czyli z formą PAPA. Jest to dawne zapożyczenie z francuskiego, dziś już bardzo rzadko używane, odczuwane jako książkowe, a nawet przestarzałe. Wyraz PAPA odmienia się tak samo jak tata: z moim papą, nasi papowie, poprośmy naszych papów”: przypomina nck.pl.
Prezent na dzień ojca i życzenia dla taty
Na koniec – bonus. Co można wręczyć ojcu? Np. dobrą książkę, niebanalny kubek, rodzinne zdjęcie w ramce, domowe ciasto, drobną elektronikę, zabawną koszulkę… Przed Dniem Taty warto też sprawdzić, czy nasz rodzic/ opiekun czegoś nie potrzebuje. Może narzędzia do majsterkowania czy zestaw do golenia? Najlepszy prezent dla taty to jednak pamięć i obecność! Warto też złożyć ładne życzenia na Dzień Ojca.
Liczy się miłe słowo. Można skorzystać z gotowych wierszyków, ale lepiej powiedzieć coś od siebie. Inspiracją mogą być cytaty znanych ludzi, fragmenty piosenek, poezji i prozy czy przysłowia. Poniżej gotowe życzenia i wierszyki na Dzień Ojca, znalezione w internetowej sieci. Ku inspiracji, refleksji, dla uśmiechu!
Szczęście na co dzień niech jest przy Tobie,
jak dąb bądź zdrowy i silny.
Obyś miał zawsze spokojną głowę,
a nerwy na co dzień stalowe.
Spokoju i zdrowia, radości i dobrego humoru oraz dumy z dzieci. W Dzień Ojca kochanemu Tacie życzy…
Milczenie jest złotem,
niech więc mówią kwiaty,
każde mądre dziecko
słucha swego taty.
Dziękuję Ci za drobiazgi, zwyczajne sprawy, których się zwykle nie docenia; błahostki, gdy spogląda się na nie z perspektywy codzienności, a zarazem rzeczy urastające do nieogarniętych umysłem rozmiarów, jeśli wziąć pod uwagę wszystkie lata dzieciństwa.
Dlaczego biedronka jest mała?
Czy może być morze bez dna?
Czy każda królewna ma pałac?
I czy on jest ze szkła?
Dlaczego raz jestem nieśmiała?
A potem to brykam aż wstyd?
Co powie Tata? Co powie Tata?
Co Tata mi powie, co na to odpowie mi dziś?
Co powie Tata? Co powie Tata?
Czy znów się wykręci czy dziecko zniechęci? Nie!
Jerzy Dąbrowski, Co powie tata (piosenka z repertuaru Natalii Kukulskiej)
Autor: Urocznica, źródła: m.in. wikipedia.org, nck.pl, onet.pl, katalogmarzen.pl, zdjęcia: Pexels
Cytaty na Dzień Ojca: z literatury, przysłów, aforyzmów
Ciekawy post Urocznico. Mój już niestety nie żyje (zmarł w czerwcu 2016 roku). W ten dzień jeździmy na cmentarz . Pozdrawiam serdecznie, zabiegany poranek miałem 🙂 .
Jak pisałam: pamięć jest ważna! 🙂
Ciekaw historia tego dnia .
🙂
Po prostu idealny wpis
Jak zawsze interesujące informacje 🙂
🙂