Przed nami kolejna rocznica urodzin Emily Brontë. Angielska pisarka i poetka urodziła się 30 lipca 1818 roku. Zmarła 19 grudnia 1848 r. To ona jest autorką słynnej powieści „Wichrowe Wzgórza”, opowiadającej o tragicznej miłości i zemście, dla których tłem są wrzosowiska północnej Anglii. Historia ta była wielokrotnie przenoszona na ekran. Z okazji tego, że właśnie zbliżają się kolejne urodziny Emily Brontë zapraszam na kilka ciekawostek.
„Nie umiem tego wyrazić, ale z pewnością każdy człowiek zdaje sobie sprawę, że istnieje część nas samych gdzieś całkowicie poza nami…”. „Wichrowe Wzgórza”
Ciekawostki o Emily Brontë
XIX-wieczna Anglia, nieśmiała dziewczyna wychowana na plebanii w Haworth, nauczycielka, samotniczka, domatorka, świetna gospodyni. Zmarła młodo, w wieku 30 lat, po długiej chorobie, która zaczęła się od nieleczonego przeziębienia. Pozostawiła po sobie trochę poezji, jedną z niezwykle popularnych klasycznych historii oraz drugą niedokończoną powieść…
1/ Panna z literackiej rodziny
Prawie cała rodzina Brontë była literacko utalentowana. Pisarską pasję przejawiali ojciec oraz brat autorki „Wichrowych Wzgórz”. Sama Emily wraz z Anne oraz Charlotte tworzyła trio sławnych sióstr-pisarek. Mieszkały razem, pisały przy tym samym stole, dzieliły się uwagami na temat swojej literackiej pracy. Pozostawiły po sobie kilka wspaniałych książek, które należą do kanonu literatury światowej.
Emily uwielbiała twórczość Byrona. Interesowało ją to, co mroczne, niezwykłe, pełne pasji. Twórczością literacką zajmowała się całe życie, nie lubiła jednak pokazywać innym swoich utworów. „Wichrowe Wzgórza” po raz pierwszy wydała w 1847 roku, pod pseudonimem Ellis Bell.
2/ Pod wpływem Charlotty
W książce „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” Eryk Ostrowski sugeruje, że autorką wszystkich dzieł sióstr-pisarek była najstarsza z nich: Charlotte. Autor uważa, że przypisała ona autorstwo kilku swoich powieści młodszym siostrom, aby zabezpieczyć ich egzystencję na wypadek śmierci ojca.
Angielscy badacze literatury zwracają uwagę na to, że relacje między siostrami były skomplikowane. Charlotte doceniała np. talent Emily, ale będąc bardziej ostrożną i konserwatywną, nie akceptowała w pełni jej ponurego, brutalnego, odważniejszego stylu. Z pewnością miała duży wpływ na siostrę. Ta ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Prawdopodobnie to także Charlotta zniszczyła ostatnią, niedokończoną powieść siostry-pisarki, bo uważała ją za zbyt śmiałą.
3/ Wiele ekranizacji i film biograficzny
Jedyna powieść Emily Brontë była wielokrotnie ekranizowana. Pierwsza filmowa adaptacja książki „Wichrowe Wzgórza” powstała w 1920 roku, ostatnia w 2011. W 1978 roku powstał też miniserial BBC. Najsłynniejsza wersja filmowa pochodzi zaś z 1992 roku, zagrali w niej Juliette Binoche oraz Ralph Fiennes. Powszechnie uważa się, że to najbardziej udana adaptacja książki pisarki.
Co ciekawe, niedługo na ekrany ma wejść film o pisarce. W głównej roli zobaczymy Emmę Mackey, gwiazdę serialu „Sex Education”. Film ma przestawiać historię niezwykłej kobiety, inteligentnej, nieustraszonej, zabawnej i nowoczesnej jak na swoje czasy. Za kamerą Frances O’ Connor. Film ma pojawić się w kinach w 2022 roku.
PS Lubicie „Wichrowe Wzgórza”? Czytałam je wielokrotnie. Uwielbiam zarówno książkę, jak i film z 92 roku.
autor: Urocznica, źródła: lubimyczytac.pl, daily.jstor.rog, vogue.pl, wikipedia.org, kultura.onet.pl; zdjęcia: główne (fragment obrazu grupowego sióstr namalowany przez ich brata, strona tytułowa „Wichrowych Wzgórz” z 1847 r.),
Czytałem , czytałem i oglądałem ekranizację. Porwała mnie zarówno książka, jak i film. Pozdrawiam serdecznie Urocznico 🙂
To piękna opowieść. 🙂
Oczywiście, że czytałam “Wichrowe wzgórza”. 🙂 Jeśli Charlotte naprawdę zniszczyła niedokończoną powieść Emily, to postąpiła bardzo, bardzo źle…
Też tak myślę. 😉
Czytałam, ale jeszcze nie oglądałam ekranizacji.
Zobacz koniecznie, warto. 🙂
Ja fanką “Wichrowych wzgórz ” nie jestem, ale uwielbiam ciekawostki o pisarzach
Tez uwielbiam ciekawostki o pisarzach. 🙂
Nie czytałam jeszcze i to jest mój przeogromny wyrzut sumienia. Ale przeczytam!
Koniecznie przeczytaj, najlepsza klasyka. 🙂
swego czasu czytałam namiętnie książki tejże pani:D i z rumieńcami i z drżeniem serducha śledziłam każdy wers jej powieści:) teraz trochę mi przeszło z tym czytaniem romansów wolę horrory i kryminały ale dalej do p. bronte mam sentyment;)
Nie dziwię się, zresztą u sióstr B. też można znaleźć elementy grozy, a prócz romantycznej tematyki, jest również ciekawa warstwa obyczajowa, społeczna. 🙂