Spis treści:
- 1 Większość z nas planuje spędzić tę majówkę z bliskimi. Niektórzy długi weekend przeznaczą na aktywny wypoczynek lub planowanie podróży. Inni przygotowali sobie stosik lektur do przeczytania. Kapryśna pogoda i pandemia sprawiły, że wolny czas wielu z nas spędzi przede wszystkim w domach. Jeśli doskwiera Wam tęsknota za wyjazdami i cierpicie na niedobór kontaktu z przyrodą – zapraszam na małe, subiektywne zestawienie. Oto 3 zielone książki na majówkę i nie tylko! Te publikacje umilą niejeden deszczowy dzień czy leniwy weekend.
Większość z nas planuje spędzić tę majówkę z bliskimi. Niektórzy długi weekend przeznaczą na aktywny wypoczynek lub planowanie podróży. Inni przygotowali sobie stosik lektur do przeczytania. Kapryśna pogoda i pandemia sprawiły, że wolny czas wielu z nas spędzi przede wszystkim w domach. Jeśli doskwiera Wam tęsknota za wyjazdami i cierpicie na niedobór kontaktu z przyrodą – zapraszam na małe, subiektywne zestawienie. Oto 3 zielone książki na majówkę i nie tylko! Te publikacje umilą niejeden deszczowy dzień czy leniwy weekend.
Warto połączyć obie zbawienne dla nas pasje – czytanie książek i kontakt z naturą. Każdy bibliofil wie, że w weekendowych planach koniecznie trzeba uwzględnić ciekawe lektury. Z tej okazji zapraszam na mały przegląd. Zielone książki na majówkę z pewnością zapewnią odrobinę kontaktu z naturą i pozwolą się zrelaksować.
Ciekawe książki na majówkę
Oto lektury dla tych, którzy chętnie odpoczywają przy książce i kochają naturę. Dwie z nich znajdują się w mojej biblioteczce od dawna, jedna jest nowością na domowych półkach. Wszystkie są ładnie wydane. Przeczytałam je i szczerze polecam. Poniżej 3 zielone książki na majówkę.
„Sekretny język drzew”, Gill Davies, Amber, 2020
Najnowsza zdobycz książkowa. 50 gatunków drzew, ich historia, zastosowanie, znaczenie, symbolika oraz mnóstwo intrygujących faktów! Ta niewielka, ilustrowana książeczka to świetna lektura dla miłośników przyrody, ciekawostek oraz cytatów. Przydatna, interesująca. Można z nią spędzić miło czas, pogłębiając wiedzę przyrodniczą i kulturową.
Każde drzewo opowiada jakąś historię. Warto poznać choć kilka z nich. A “Im więcej drzew i obszarów zadrzewionych, tym szczęśliwsi i mniej zestresowani są ludzie – to wynik badań naukowych”: mówi Tony Kirkham z Królewskich Ogrodów Botanicznych w Kew. „Wchodząc do lasu, wkraczamy w tajemny świat, powiązany z naszą przeszłością. Pielęgnujmy ten drzewny azyl: to fundament, na którym wszyscy się opieramy”: dodaje dr Nick Atkinson z Woodland Trust.
„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”, Qing Li, Insignis, 2018
W biblioteczce już od jakiegoś czasu. Ładnie wydana, wzbogacona o piękne fotografie, zawierająca mnóstwo porad oraz ciekawostek o Japonii. Shinrin-yoku – leśna kąpiel – to spędzanie czasu w lesie, żeby być zdrowszym, szczęśliwszym i spokojniejszym. Od lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury, a także sposób odbudowywania naszych więzi z naturą.
Shinrin-yoku może przybierać różne formy: od uważnych spacerów po lesie, przez wyjście do pobliskiego parku, po chodzenie boso po trawie. Bazując na swojej wieloletniej pracy naukowej, autor (dr Li) pisze w publikacji o odmieniającej życie mocy drzew. Dzieli się przy tym praktycznymi radami i wskazówkami, by każdy z nas mógł skorzystać z dobroczynnego działania leśnych kąpieli.
„Przewodnik po magicznym lesie. Legendy Puszczy Bukowej”, Artur Giza-Zwierzchowski, Studio Legend, 2019
Lubię poznawać sekrety mojej okolicy. Pandemia sprawiła, że zaopatrzyłam się w kilka tematycznych przewodników. Jeden z nich to bardzo ciekawa publikacja. W książce, prócz elementów klasycznego przewodnika po zielonym terenie, można znaleźć ciekawostki oraz legendy. Publikacja łączy więc radość kontaktu z naturą i przyjemność dzielenia się poruszającymi wyobraźnię opowieściami.
Punktem wyjścia historii, którą snuje ta książka, jest zielona korona Szczecina – Puszcza Bukowa. Wystarczy włożyć publikację do plecaka i ruszyć w las. Książka może spodobać się szczególnie okolicznym mieszkańcom, ale ambitni turyści, którzy lubią dogłębnie poznać zwiedzany rejon, też powinni znaleźć w niej coś dla siebie. Poza tym, myślę, że warto szukać w swoim regionie podobnych publikacji i wspierać lokalny rynek książki.
Udanej majówki – zaczytanej lub nie – byle blisko przyrody!
Zielone inspiracje i pomysły na majówkę
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. prasowe wydawnictw
Witam serdecznie ♡
Wspaniałe propozycje, żadnej książki nie znam tym milej będzie je poznać 🙂 Tytuły będę mieć na uwadze, zapisuję je na listę do przeczytania 🙂
Pozdrawiam cieplutko ♡
Polecam, to interesujące lektury. 🙂
Witaj Urocznico. Książki, które zaprezentowałaś są przepiękne. Masz “nosa” do wspaniałych lektur. Też kocham przyrodę i naturę. Majówka “pod psem” raczej, nadrabiam zaległości. Udanej majówki. Jak Ayuna – tytuły sobie zapisuje i będę miał na uwadze. Pozdrawiam 🙂
Ach ! Przypomniał mi się prezent na zakończenie zerówki – 1989 – “Dzień dobry drzewa ” bodajże. Była to bardzo ciekawa lektura. Pozdrawiam !
A nie znam, sprawdzę. 🙂
Zainteresowała mnie książka „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”. Japończycy na pewno mogą do woli korzystać z takich kąpieli, bo w ich kraju lasy zajmują prawie siedemdziesiąt procent powierzchni. 🙂
Polecam, to ciekawa lektura. 🙂
Ta ostatnia propozycja mnie zaciekawiła 🙂
Bardzo oryginalna. 🙂
Troche deszczowa ta majowka, wiec przydaly sie dobre ksiazki i cieply kocyk. Nie znam tych lektur, zaciekawilas mnie :9
Wszystkie bardzo ciekawe, polecam. 🙂
Witam , książkę o k apielach leśnych mam, znam, czytałam. pięknie tam piszą o lesie…..nie zastąpi ona oczywiście spacerów po lesie, wśród drzew i krzewów……………ale zawsze przyjenie czytać.
Dokładnie, zawsze coś, a książka jest pięknie wydana. 🙂