„Herbata ożywia naszą wyobraźnię, podtrzymuje omdlewającą głowę i pozwala zachować spokój duszy”: twierdził Edmund Waller. Coś w tym jest. Herbatka rozgrzewająca pozwala ogrzać się od środka. To dobry sposób na zimowe przemęczenie, przygnębienie, przemarznięcie (i nie tylko)! Taki napój może dodać energii lub pomóc się zrelaksować. Na pewno poprawi humor. Herbata jest dobra na wszystko… Zresztą, przekonajcie się sami. Zapraszam na aromatyczne pomysły na rozgrzewającą herbatę!
W filiżance lub kubku. Z dużą ilością dodatków albo solo. Czarna, czerwona, zielona, biała… Zimowa herbata powinna być smaczna i rozgrzewająca. Co do niej dodać? Sprawdźcie te pomysły na rozgrzewającą herbatę! Być może będą smakowitą inspiracją.
Spis treści:
Rozgrzewka i przyjemność w jednym
W zimny poranek, po sycącym obiedzie, na podwieczorek, a może przed snem? Rozgrzewająca herbata sprzyja relaksacji, nawadnia, dostarcza antyoksydantów, poprawia trawienie i pozytywnie wpływa na nasz nastrój. To napój dobry dla ciała oraz duszy. „Każda filiżanka herbaty jest wyimaginowaną podróżą”: powiedziała Catherine Douzel.
Herbata to napój uniwersalny. Możną ją przygotować na wiele sposobów. Wszystko zależy od naszych upodobań i preferencji. Zima to doskonały czas na eksperymentowanie z różnymi smakami herbaty. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów! Taka herbata doskonale rozgrzewa w chłodne dni.
Dobra herbata zimowa
H. Rahman stwierdził kiedyś: „Herbata jest czymś magicznym, może nawet ósmym cudem świata”. Zimowa herbata powinna mieć bogaty smak i aromat! Podstawą jest dobra baza, czyli wysokiej jakości susz. Warto też taką herbatę samodzielnie uzupełnić o naturalne dodatki, które nie tylko ją osłodzą, ale również wzbogacą o właściwości rozgrzewające oraz prozdrowotne.
Klasyczne herbaty dobrze przyjmują różnorodne dodatki. Czarna, zielona lub czerwona – to zawsze dobre rozwiązanie. Świetną bazą do przygotowania rozgrzewającego napoju może być wysokiej jakości czarna herbata liściasta (np. Yunnan Gold, Darjeeling, Assam lub English Breakfast). Inny pomysł? Herbaty czerwone. Może to być Pu-Erh. Dobrym wyborem jest też Rooibos, choć to akurat napar z czerwonokrzewu, a nie Camellia sinensis. Kolejna propozycja to herbaty zielone (np. Sencha). Jeszcze inna baza? Herbatka ziołowa lub owocowa, np. rumiankowa, z lipy, malinowa czy z dzikiej róży.
Warto uzupełnić zimowy napój o przyprawy korzenne czy świeże albo suszone owoce. Kolejny pomysł na urozmaicenie naparu to zioła. Smacznym dodatkiem jest też sok malinowy lub miód.
Dodatki do herbaty rozgrzewającej
„Herbata jest najwspanialszym napojem świata!”: rzekł Qi wan. Nie zaszkodzi eksperymentować i tworzyć własne przepisy na zimowe herbaty! Odkrywanie nowych smaków czy aromatów to nie tylko sposób na pokonanie zimowej szarości, ale także doskonały pretekst do relaksu oraz zadbania o siebie w chłodnych miesiącach. Co można dodać do herbaty? Poniżej garść przykładów.
Cytrusy i inne owoce – cytryny, pomarańcze i limonki są smakowite oraz aromatyczne. To owoce bogate w witaminy. Do herbaty można dodać ich plasterki lub świeżo wyciśnięty sok. Owoce, które można dodać do herbaty, to oczywiście nie tylko cytrusy! Napój ten dobrze smakuje też z innymi darami natury. Apetyczna jest np. herbata z pigwą, żurawiną, malinami lub jabłkami.
Imbir – dodany do herbaty doda jej pikantnego smaku oraz nutę korzyści zdrowotnych. Można go połączyć z miodem i cytryną. Taka herbata pomoże wzmocnić organizm. Imbir doda też napojowi wyrazistości.
Cynamon – dodaje aromatu i odrobiny słodkości. Wspaniale rozgrzewa. Można go dodać do herbaty w postaci mielonej lub w formie laski cynamonowej.
Goździki – nadają herbacie korzennego aromatu i smaku. Można dodać je w całości lub zmielone. Świetnie smakują w połączeniu z plasterkiem pomarańczy. Inne przyprawy, które można dodać do napoju, to np. kardamon, kurkuma, gałka muszkatołowa, anyż, wanilia, pieprz…
Mięta – dodaje herbacie smaku, aromatu, ale też sprzyja relaksowi. Można z nią sporządzić dobry napój na wieczorny odpoczynek. Sprawdzi się suszona lub w postaci świeżych listków. Inne zioła i rośliny, jakie można dodać do naparu, to m.in. melisa, lawenda, rozmaryn, lipa czy rumianek.
Miód – to naturalny słodzik, któremu przypisuje się liczne właściwości prozdrowotne. Może to być lepszy zamiennik białego cukru. Warto jednak nie przesadzać z ilością i dodawać go do nieco ostudzonego napoju, by nie stracił cennych właściwości. Zamiast zwykłego cukru, można też wypróbować syrop z agawy lub klonowy.
Przepis na herbatę rozgrzewającą
Przepis na rozgrzewającą herbatkę? Każdy ma swoją ulubioną recepturę. Być może jest to popularna herbata cytrynowa z miodem. Wielu z nas lubi też teinowy napój pomarańczowo-cynamonowo-goździkowy. Herbata z sokiem malinowym to kolejny klasyk. Ważne, żeby napój miał w sobie to, co lubimy najbardziej. Dodatki? Do wyboru, do koloru! Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Warto jednak szukać różnych pomysłów na herbaty. Mogą nie tylko poprawić nastrój, ale także doskonale sprawdzą się jako remedium na zimowy chłód.
Przepis na herbatę żurawinowo-rozmarynową
Taka herbatka jest aromatyczna, bogata w smaku, lekko kwaskowata. Jeśli ktoś lubi napoje na słodko – można dodać do naparu łyżeczkę miodu.
Składniki:
łyżeczka czarnej herbaty liściastej (np. Yunnan Gold), kilka owoców świeżej żurawiny, mała gałązka rozmarynu, filiżanka gorącej wody
Przygotowanie:
susz umieścić w zaparzaczu i włożyć to do filiżanki. Zalać gorącą wodą, ale nie wrzątkiem! Zaparzać 2-5 minut. Wyjąć zaparzacz. Do filiżanki herbaty dodać dodatki. Prócz żurawiny i rozmarynu, można napój wzbogacić o plasterek pomarańczy lub cytryny, kilka goździków oraz szczyptę cynamonu. Smacznego!
Zimowa herbata to bardzo przyjemny sposób na rozgrzewkę. Teraz pozostaje przygotować sobie filiżankę gorącego napoju, owinąć się kocem i delektować chwilą relaksu… „Poszukaj filiżanki herbaty, czajnik sam się znajdzie. I teraz możesz mi opowiedzieć sto historii”: to słowa od Saki.
PS Macie swoją ulubioną rozgrzewającą herbatę? Co dodajecie do tego napoju? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Międzynarodowy Dzień Herbaty – kartka z kalendarza
Uwielbiam wszelkie herbaty
Super. 😉
Mam podobnie jak Asia – wszelakie herbaty pijam , oczywiście zielona, czarna, czerwona – też. I owocowe.
A jakie dodatki preferujesz? 😉
Od jakiegoś czasu najbardziej smakuje mi woda z miodem, cytryną i ewentualnie z miętą..
Woda z cytryną i miętą to też świetny napój. 😉
Cynamon, goździki to rewelacyjne dodatki.
Zgadzam się. 🙂
Ja z kolei od herbaty wolę kawę. Ale oczywiście też pijam herbaciany napar, jak chyba każdy (też czarny). Zwykle dodaję do niego plasterek imbiru i cytryny, bez cukru, choć i miodem nie pogardzę. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym mam go zawsze pod ręką. A herbatka… z hibiskusa też jest dobra 🙂
Też lubię herbatkę z hibiskusa. 🙂
Od wieluat piję herbatę z miodem, uwielbiam 🙂
🙂
Kocham herbatę i prawie zawsze mam w niej jakiś dodatek 😉
Super!
Bardzo lubię herbaciane improwizacje. Dużo dodatków, ponieważ marznę. Bardzo marznę nawet niekiedy latem. Imbir, kardamon, cynamon, goździki, to jest to. I dobrej jakości miód w malej ilości, bo nie lubię, jak jest za słodko. Jak mój ukochany Mistrz Tadeusz Różewicz, dość często “piję zieloną z jaśminem”.
Pozdrawiam!
Wspaniale. Zieloną z jaśminem też lubię. 😉
Piłam kiedyś w poznańskiej kawiarni pyszną herbatę malinową z owocami i winem, rozgrzewała momentalnie i smakowała bosko!
🙂
Tego mi dziś było potrzeba 🙂
🙂
Świetny post, uwielbiam takie rozgrzewające aromatyczne herbatki 😊
Ja też!
U nas w domu jest tak, że jak zaczynamy znosić do domu tony różnych herbat to znak że chłody idą. Wszyscy bardzo lubimy herbatkę. Młodsza córka ostatnio bardzo chętnie piję herbatę z mlekiem,a ja w sumie wypiję każdą. Ale właśnie sobie uświadomiłam że dawno nie piłam białej 🤔
Super, warto sięgać po różne herbaty. 🙂
Zimą zazwyczaj piję zieloną herbatę z miodem, imbirem, cynamonem i goździkami:)
Pysznie. 🙂
Zgadzam się. Herbata dobra na dosłownie wszystko. Pozdrawiam.
Dokładnie! 🙂
Jestem fanką herbat. O wiele bardziej je lubię niż kawę.
Serdeczności.
Mam tak samo. 🙂
Pychota! Muszę przyznać, że z wiekiem bardziej lubię i cenię herbatę niż kawę.
Wspaniale! 🙂
I bardzo dobrze! 🙂