Czasy w języku angielskim są podstawowym elementem gramatyki. Wyróżnić można kilkanaście czasów gramatycznych, gdzie każdy służy omawianiu innych sytuacji. Poza podstawowymi informacjami, istnieje wiele ciekawych aspektów związanych z czasami. Przeczytaj i dowiedz się wszystkiego o tym języku!
Spis treści:
Ciekawostki o czasach w języku angielskim
Historia czasów w języku angielskim jest dość długa. Czasy zmieniały się na przestrzeni wieków. Kiedy istniał jeszcze język staroangielski, system czasów był bardziej skomplikowany niż współcześnie. Z kolejnymi latami wiele czasów zostało uproszczonych i przekształconych, np. Past Simple. Dzięki temu obecny język angielski ma np. mniej form czasowych niż poprzedni staroangielski. Co jeszcze warto wiedzieć o języku angielskim?
- Niektóre czasowniki można stosować z bezokolicznikiem „to”, ale też w formie -ing. Ich znaczenie może się jednak bardzo różnić.
- „Used to” jest czasem przeszłym używanym do opisywania przeszłych nawyków. Można też używać go do opisywania sytuacji, które kiedyś się wydarzyły, ale już nie trwają.
- Jeśli chcesz używać czasu przeszłego prostego, możesz stosować czasownik „will”. Planujesz zrobić coś w przyszłości? Wówczas użyj „going to”.
- Dla wyrażenia grzeczności czy złożenia komuś życzeń używa się czasownika modalnego „would”. Warto zaznaczyć, że w języku angielskim czasowników modalnych jest naprawdę sporo. Duża ich grupa odgrywa ważną rolę w tworzeniu czasów. Można je zmieniać w zależności od kontekstu.
- Czasowniki czasami mają nieregularne formy, co dla uczących się języka może być sporym wyzwaniem.
Czasy w języku angielskim – jakie wyróżniamy?
W języku angielskim wyróżnić można kilkanaście podstawowych czasów gramatycznych. Każdy z nich służy wyrażaniu różnych aspektów czasowych. Jakie czasy warto wymienić?
- Present Simple – czas teraźniejszy prosty używany do opisywania czynności rutynowych czy sytuacji stałych.
- Present Continuous – czas teraźniejszy ciągły, który wyraża trwające aktualnie wydarzenia.
- Present Perfect – czas teraźniejszy opisujący wydarzenia mające miejsce w przeszłości, ale wciąż związane z teraźniejszością.
- Past Simple – czas przeszły prosty służący do opisywania wydarzeń, które zaszły i skończyły się w przeszłości.
- Past Continuous – czas przeszły ciągły wyrażający wydarzenia, które miały miejsce kiedyś w określonym momencie.
Wśród czasów angielskich wyróżnić można również Future Simple, czyli czas przyszły prosty. Służy on do wyrażania czynności lub sytuacji, które dopiero mają się wydarzyć.
Jak efektywnie uczyć się czasów?
Jeśli chcesz skutecznie nauczyć się czasów w języku angielskim, najpierw powinieneś zrozumieć kontekst ich używania. Warto wypracować poczucie, dlaczego i kiedy stosuje się czas np. Present Simple czy Past Simple. Niezwykle ważne jest również regularne uczenie się języków. Aby utrwalić wiedzę, ucz się na kilka sposobów. Możesz uczyć się, zarówno mówiąc, jak i pisząc. Jedną z efektywnych metod jest Metoda Aktywnego Mówienia, która pozwala w naturalny sposób w codziennych sytuacjach wchłonąć wiedzę na temat języka oraz jego użycia.
Nie zapominaj o trudnościach, które czasami pojawiają się na drodze. W opanowaniu czasów regularność to podstawa. Czytaj, słuchaj i pisz, a także rozmawiaj w języku angielskim. Dzięki temu będziesz mógł znacznie lepiej zrozumieć, kiedy używać poszczególnych czasów.
*artykuł sponsorowany (zewnętrzny)
Ważna pigułka wiedzy dla osób zaczynających swoją przygodę z językiem angielskim.
🙂
Trafiłaś w punkt Urocznico . Ja rocznik 1982. W szkole podstawowej – druga klasa – rok angielskiego “dla dzieci”. Lekcje prywatne, ale nasza grupa byłą uczona w szkole po lekcjach . Załapałem fonetykę i alfabet. Potem klasy 5 – 8 – język rosyjski. LO – 4 lata nauki angielskiego 3 godziny tygodniowo, 4 lata nauki tez rosyjskiego (2 godziny tygodniowo) i matura ustna z rosyjskiego właśnie. Studia – 1 rok angielskiego – dosyć intensywnie. Najwięcej skorzystałem z mowy Brytyjczyków właśnie na studiach. W liceum – niestety, olewałem, bo wiedziałem , że będę zdawać rosyjski. No i teraz wracam, wracam do języków. Hebrajski – mam samouczek . Łacina – nauka nie od zera – 3 lata lektoratu na historii dużo dały. Greka klasyczna – od zera, ale mam dwa swoje świetne podręczniki do gramatyki. Da się ją “załapać”. No i angielski – mam mnóstwo podręczników, repetytoriów, ale: -> różne sprawności na różnych poziomach. Pozdrawiam serdecznie po zabieganym poranku ;-).
Super, warto znać języki i się rozwijać. 🙂
Mój angielski jest do “odkurzenia”, ale czuję, że jak wrócę do pracy stanie sie to naturalnie
🙂