Szukasz inspiracji w kuchni? Zastanawiasz się, jakie książki kucharskie warto mieć na swojej półce? Tu znajdziesz najnowsze trendy i hity wydawnicze ze świata kulinarnego! Masz ochotę na coś pysznego? Lubisz nowe smaki? Chętnie sięgasz po kulinarne inspiracje? Na pewno znajdziesz tu coś dla siebie. Oto najświeższe, polecane książki kucharskie. Te smakowite tytuły warto znać. Apetycznej lektury!
„Taka zawsze była moja rada: ucz się gotować, a więc próbuj nowych przepisów, wyciągaj wnioski z własnych błędów, bądź nieustraszona i przede wszystkim miej z tego zabawę!”: napisała w jednej ze swoich publikacji Julia Child, słynna amerykańska kucharka, autorka książek i programów.
Najnowsze trendy kulinarne
Świat gastronomii idzie do przodu i kontynuuje swoją ewolucję. Co jest w modzie? Jakie są najnowsze trendy kulinarne? Co nowego w świecie smaków i aromatów? Nie zaszkodzi rozeznać się w temacie! W ostatnich sezonach hitami są tradycyjne smaki w nowoczesnej odsłonie, kuchnia domowa, comfort food, sezonowe i lokalne składniki, jak również flexitarianizm, kwiaty jadalne, k-food (kuchnia koreańska), eksplorowanie nowych smaków i tekstur, kuchnie regionalne, produkty bez cukru i glutenu, składniki prozdrowotne, superfoods oraz adaptogeny.
Oprócz wielu pysznych potraw, na topie są też książki kulinarne, które zawierają nie tylko przepisy, ale również prezentują ciekawe historie, porady i opowieści związane z jedzeniem. Poniżej kilka najciekawszych pozycji z ostatnich miesięcy! Tu znajdziesz trendujące* książki kucharskie na 2024 rok.
Polecane książki kucharskie
Gotowanie może być przejawem troski, dbania o siebie, namiastką podróży lub wyznaniem miłości. Rozwija, czasami uspokaja, przywraca radość życia. Tu znajdziesz kulinarne bestsellery. Te nowoczesne książki kucharskie, które mogą być nie tylko przydatną pomocą, ale też ozdobą każdej kuchni.
- „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują”, Michał Krokosz, Wydawnictwo Buchmann – nowa książka jednej z najpopularniejszych postaci współczesnej polskiej sceny kulinarnej. Michał Korkosz, lepiej znany jako Rozkoszny, autor bloga rozkoszny.pl, powraca z kolejną porcją ekscytujących przepisów. W książce można znaleźć uwspółcześnione wersje klasyków (pierogi z pieczonym selerem i wędzonym twarogiem), a także propozycje, które są hołdem dla smaków i składników, które w Polsce pojawiły się stosunkowo niedawno. Wśród przepisów m.in. kopytka ze szpinakiem w sosie z grzybów, miso i sosu sojowego lub pampuchy ze smażonymi boczniakami i bobem. Jest zdrowej, szybciej, globalnie.
- „Pierogi z kimchi. Kulinarna podróż po Korei”, Wioleta Błazucka, Znak Horyzont – poznaj bogactwo smaków Korei! Lokalne przysmaki, urokliwe miasta i miasteczka, street food. Książka to wyprawa przez azjatyckie zatłoczone ulice, gwarne targi, kawiarnie oraz restauracje, a także domy (na co dzień i od święta). Niecodzienne potrawy oraz napoje: gwarantowane! Czego nie może zabraknąć w tamtejszych lodówkach? Co koreańskie mamy pakują swoim dzieciom do lunchboxów? To publikacja dla wszystkich, którzy mają ochotę dać się porwać w podróż po Korei i jej smakach.
- „Włoska uczta”, Matteo Brunetti, Znak Literanova – Ciao Bella Gente. Z tą książką można nauczyć się gotować i żyć jak Włosi. Czytelnik znajdzie tu tradycyjne potrawy, jaki i nowoczesne przepisy. Smaki oraz zapachy słonecznej Italii! „Gotowanie to najpyszniejsza zabawa”: mówi autor publikacji Matteo Brunetti, urodzony w Rzymie popularny kucharz i twórca internetowy. Z ziemi włoskiej na polskie stoły chętnie przenosi to, co najlepsze. W książce można znaleźć przepisy na makaron, pizzę, tiramisu, sernik, risotto, owoce morza, koktajle. Wszystko opatrzone jest dodatkowymi radami szefa kuchni. Buon appetito!
- „Kuchnia Braci Rodzeń”, Łukasz Rodzeń, Mateusz Rodzeń, Bracia Rodzeń – książka to kulinarne wyzwanie i inspiracja dla czytelników, którzy są zainteresowani zdrowiem metabolicznym. Odbiorca znajdzie tu porady na temat stylu niskowęglowodanowego i nowe pomysły na pyszne posiłki. Proste śniadania, obiady, przekąski, desery, a nawet pieczywo! Publikacja zawiera obszerną wiedzę na temat węglowodanów, białka, tłuszczów. Czytelnik znajdzie tu cenne informacje, praktyczne wskazówki i pyszne przepisy dla osób zainteresowanych dietą niskowęglowodanową oraz ketogeniczną.
- „Od lekarza do kucharza”, Danuta Myłek, Wydawnictwo Progres Kutno – publikacja medyczno-kucharska dla alergików, otyłych, reumatyków, sercowców, cukrzyków, chorych z rakiem, dzieci, dorosłych, niemowląt, a także zdrowych, którzy chcą żyć długo i w dobrej formie. Czym słodzić desery? Jakie mięso spożywać? Co pić i co z winem? Jakie zboża warto spożywać? Książka przemyca wiedzę medyczną o jedzeniu od kuchni. Wyjaśnia zawiłości łączenia składników pokarmowych. Omawia przydatność i zastosowanie każdej grupy pokarmowej. Uczy jak przygotować popularne potrawy bez mąki pszennej, cukru, mleka, składników szkodliwych z różnych powodów.
Najlepsze książki kulinarne
To tylko kilka przykładów z bogatej oferty książek kucharskich dostępnych na rynku. Wybierając publikację – kieruj się swoimi potrzebami, upodobaniami, umiejętnościami. Warto w kuchni eksperymentować, czerpać radość z każdego kęsa. Jedzenie jest jedną z przyjemności życia. Smacznego czytania oraz gotowania! Daj znać w komentarzach, jakie książki kulinarne lubisz najbardziej.
*Trendować – o treściach w Internecie. Często występować, być modnym, często używanym, popularnym.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. pras. wydawnictw
Recenzja: „Roślinna kuchnia kresowa” Paweł Ochman
Smacznie się czytało 🙂
Cieszę się. 🙂
Ciekawe propozycje, moim numerem jeden byłaby zdecydowanie “Włoska uczta” 😉
O tak, ten tytuł brzmi pysznie. Też lubię włoskie smaki! 🙂
Ciekawe te polecajki
Dla każdego coś miłego. 🙂
Obecnie mamy naprawdę duży wybór takich książek. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Na pewno! 🙂
Chętnie zakupiłabym książkę Wiolety Błazuckiej 🙂
Koreańskie dania potrafią być zaskakujące i pyszne. 🙂
Ciekawych książek kucharskich jest teraz naprawdę sporo 🙂 Ja też chętnie zbieram je do swojej bibliorteczki 🙂
Super. 🙂
Braci Rodzeń znam z filmików, popularni są mocno w sieci
Tak, to fakt, dlatego też ich książka jest tak popularna. 🙂