Han Kang została laureatką Nobla 2024 w kategorii literatura. To koreańska pisarka. Największy sukces przyniosła jej powieść „Wegetarianka”. Nagrodę Nobla autorka dostała „za prozę mierzącą się z historycznymi traumami i odsłaniającą kruchość ludzkiego życia”. Jedna z jej książek nawiązuje do Warszawy.
„Kiedy długi dzień dobiega końca, potrzeba czasu, żeby milczeć. Wygrzać się w subtelnym cieple ciszy tak samo bezwiednie jak wtedy, gdy wyciągamy zdrętwiałe dłonie w stronę ognia w kominku”: napisała w powieści „Biała elegia”.
Spis treści:
Autorka z Korei Południowej
Han Kang urodziła się w 1970 w Gwangju. Później mieszkała w Seulu. Pochodzi ze środowiska literackiego. Jej ojciec jest znanym powieściopisarzem. Han Kang studiowała filologię koreańską. Debiutowała jako poetka. Później zaczęła pisać opowiadania i powieści. To zdobywczyni wielu nagród literackich. Oprócz pisania, interesuje się też sztuką i muzyką. Autorka jest dość dobrze znana w przestrzeni międzynarodowej.
Książka o zimowej Warszawie
W Polsce, prócz „Wegetarianki”, ukazały się jej książki: „Nie mówię żegnaj”, „Nadchodzi chłopiec” oraz „Biała elegia”. Tę ostatnią książkę pisarka napisała w dużej części podczas zimowego pobytu w Warszawie! Autorka spędziła w naszej stolicy kilka miesięcy. Pobyt w Polsce zainspirował ją do napisania autobiograficznej historii. Przyjechała tu na zaproszenie tłumaczki Justyny Najbar-Miller. Tematem przewodnim książki jest biel. To opowieść o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha.
Wymagająca proza
Twórczość Han Kang przesiąknięta jest myślą wschodnią, mówi m.in. o cierpieniu psychicznym i fizycznym, tożsamości, relacjach międzyludzkich. Jej książki pełne emocjonalnej głębi i zaskakującej perspektywy, są obiektem fascynacji czytelników oraz krytyków. Pisarka często sięga po tematy trudne oraz smutne. Twórczość autorki jest poetycka, konceptualna. Han Kang nie ucieka przed trudnymi problemami i prowokuje do myślenia.
Literacka Nagroda Nobla
To pierwszy pisarz z Korei Południowej, który otrzymał Nobla. W uzasadnieniu nagrody napisano: „Ma wyjątkową świadomość połączeń między ciałem a duszą, żywymi i martwymi, a dzięki swojemu poetyckiemu i eksperymentalnemu stylowi stała się innowatorką we współczesnej prozie”. Autorka była zaskoczona informacją o przyznanej nagrodzie. Han Kang została 18. kobietą w historii, która została uhonorowana literackim Noblem.
autor: Urocznica, zdjęcia: Wikipedia, mat. pras. wyd.
Najlepsze pozycje literatury azjatyckiej
Czytałam “Wegetariankę”. Mocna rzecz.
Mam tę książkę w planach. 🙂
Cieszę się z tego Nobla, pozdrawiam Urocznico, wiedziałem że na Twoim blogu pojawi się post o nowej Noblistce 🙂 .
Świetnie, że została doceniona pisarka z Korei. Literatura azjatycka jest warta uwagi! 🙂
Bardzo ciekawy wpis. Nigdy nie przeczytałam książki tej autorki. Niestety jeśli tematyka jest poruszająca emocje, to nie dla mnie. Ja raczej staram się ograniczać emocje, które i tak odczuwam skrajnie. Ale lubię Orwella.
Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu 🙂
Każdy ma inny gust czytelniczy, ale od czasu do czasu warto nieco poszerzyć książkowe horozonty.
Zainteresował mnie poetycki eksperymentalny styl. Którą książkę polecasz w pierwszej kolejności?
Proza autorki jest bardzo różnorodna. To zależy od upodobań. Np. najbardziej znana jest „Wegetarianka”, a „Biała elegia” to książka związana z Warszawą. 🙂