Rumiane, puszyste i chrupiące placki ziemniaczane to prosta, powszechnie lubiana potrawa. Dobrze znana w kuchni polskiej, choć nie tylko. Głównymi składnikami dania są starte na tarce surowe ziemniaki z dodatkiem cebuli, jajek, niewielkiej ilości mąki i soli. Ciasto przyprawiane jest niekiedy także czarnym pieprzem lub czosnkiem. Placki smaży się na tłuszczu – oleju lub smalcu. Można je również upiec. 13 listopada przypada Dzień Placków Ziemniaczanych. To dobry czas na garść smakowitych ciekawostek.
Placki ziemniaczane można podawać na słodko lub słono. Najlepiej zaraz po usmażeniu, aby pozostały chrupkie. Dzień Placków Ziemniaczanych to świetny moment, by przyjrzeć się im bliżej.
Ciekawostki o plackach ziemniaczanych
Ze śmietaną, cukrem czy mięsnym sosem? Zanim odpowiecie na to pytanie, zapoznajcie się z ciekawostkami o plackach ziemniaczanych.
- Na Podlasiu ciasto na placki przyprawia się majerankiem.
- W Rejonie Bieszczad popularne są placki z dodatkiem kiszonej kapusty.
- W Wielkopolsce, na Warmii i Mazurach potrawa ta nosi nazwę „plendze”, „plindze” lub „plyndze”. Słowo występuje nawet w gwarowych powiedzeniach. „Masz babo plyndz” znaczy „masz babo placek”. Mówi się też, że ktoś „leży jak plyndz na patelni”, czyli znajduje się w sytuacji bez wyjścia.
- Placki na słono mogą być podawane z gulaszem („placek po węgiersku”, „placki po zbójnicku”), z różnymi sosami, kwaśną śmietaną, pokruszoną bryndzą, z twarogiem, a nawet rybą lub paprykarzem szczecińskim.
- Placki ziemniaczane po węgiersku, serwowane z pikantnym gulaszem z mięsa i warzyw, są potrawą nieznaną na Węgrzech. W rzeczywistości są po prostu naszą, polską specjalnością.
- Placki ziemniaczane na słodko podaje się np. z cukrem, śmietaną, konfiturami, musem jabłkowym.
- Istnieje wiele odmian placów ziemniaczanych. W krajach anglosaskich to np. hash browns, latkes w kuchni żydowskiej, reibekuchen to odmiana niemiecka, deruny – ukraińska, draniki – białoruska. Placki ziemniaczane lubi się też np. w Austrii, Szwajcarii.
- Wiele rozmaitych polskich, regionalnych placów ziemniaczanych jest wpisanych na „Listę produktów tradycyjnych”. Wśród nich są np. pieczone w piecu placki ze Starej Kornicy lub dziędziuchy, czyli placki przyrządzane z gotowanych ziemniaków z Dokudowa, a także moskole z Podhala i placki po rytersku z woj. małopolskiego.
- Wygląd i smak placków w dużej mierze zależy od ziemniaków, z których je robimy. Najlepsze są odmiany o dużej zawartości skrobi. Tajemnicą smacznego placka jest też dobrze nagrzany tłuszcz.
- Ziemniaki do Europy przywędrowały w XVI wieku. Do Polski trafiły podobno dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który przywiózł je z wyprawy pod Wiedeń.
- Podobno pierwszymi, którzy się zaznajomili z ziemniakami na terenach polskich, byli aptekarze wrocławscy. A od XVII placki ziemniaczane goszczą na naszych stołach.
- W miejscowości Biesiekierz w woj. zachodniopomorskim stoi prawdopodobnie największy na świecie pomnik ziemniaka.
Świętujecie Dzień Placków Ziemniaczanych?
Jakie placki ziemniaczane lubicie najbardziej? Co do nich dodajecie? Macie sekretny, rodzinny przepis na placki? Dajcie znać w komentarzach. I smacznego!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pixabay, Pexels
Jesienne sałatki – pełne smaku, koloru i aromatu
Szczerze mówiąc nie wiedziałam, że jest taki dzień w kalendarzu 🙂 placki ziemniaczane bardzo lubię, więc chętnie poświętuję 🙂
Super, miłego świętowania! 🙂
Nawet nie wiedziałam, że mamy Dzień Placków Ziemniaczanych 😀
🙂
Też nie wiedziałem o tym święcie, a od czasu do czasu jadam, pozdrawiam .
Czy któraś z ciekawostek Cię zaskoczyła? 🙂
Uwielbiam placki ziemniaczane. U mnie w domu jadło się zawsze z cukrem ale ja wolę z ketchupem. Czasami jem na słodko z erytrytolem.
Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu w odcieniach niebieskiego 🙂
O, ciekawie. Z ketchupem nie jadłam, na słodko chyba raz w życiu. U mnie je się na słono, ze śmietaną, jogurtem lub sosem czosnkowym. 🙂 Zaraz wpadnę zobaczyć obraz.
Najbardziej lubię jeść placki ziemniaczane z lekko kwaśnym twarogiem 😀
Smakowicie.
Pychota i jak najbardziej robimy te klasyczne, ale sosem czosnkowym oraz miksy z batatem lub cukinią 😉
Z cukinią też uwielbiam! 🙂
Lubię placki ziemniaczane ❤️
🙂
Placki ziemniaczane z kiszoną kapustą to ciekawe połączenie smakowe.
Z pewnością.
O proszę, takie święto mamy:)
Nie wiedziałam, że takie jest. Nie wiedziałam też, że plyndz to placek:)
Dzięki za wszystkie informacje i historię:)
Lubię takie ciekawostki!
Placki ziemniaczane też bardzo lubię i to takie w wersji podstawowej(ziemniaki,cebula,jajo,sól, pieprz ziołowy, odrobina mąki) bez dodatków i koniecznie gorące, chrupiące, prosto z patelni:) Robię też takie z kaszą, pieczone w piekarniku( bliny ) i wtedy można kombinować dodatki i zmieniać smaki:)
Smacznie się zrobiło:)
Pozdrawiam cieplutko:)
O, super. Smacznie. Dziękuję za komentarz. 🙂
Bardzo lubię placki ziemniaczane, zwłaszcza ze sosem grzybowym. Polecam 🙂