Wielu osób czyta literaturę azjatycką. W tych książkach budzi naszą ciekawość inność, prostota, minimalizm, estetyka i pewna magia… Literatura azjatycka jest bardzo różnorodna, zarówno pod względem tematycznym, jak i gatunkowym. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dlatego nas m.in. przyciąga. Co jeszcze? Dlaczego fascynuje nas literatura azjatycka?
Spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie. Azjatyckie książki mają wiele do zaoferowania. Co takiego kryje się w tych tytułach, że tak nas urzekają?
Spis treści:
Dlaczego fascynuje nas literatura azjatycka?
Świat literatury azjatyckiej jest niezwykle bogaty i z pewnością każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Co nas szczególnie pociąga w dalekowschodnich tytułach? Warto się nad tym zastanowić.
Uniwersalne tematy
Co lubimy w literaturze azjatyckiej? Oczywiście wielorakość, ale nie tylko. Cenimy również nawiązania do legend, mitów, folkloru, tradycji i kultury azjatyckiej. Poza tym, w tych książkach pojawiają się zazwyczaj wielowymiarowi, wiarygodni bohaterowie. Literatura azjatycka podejmuje też często ważne, trudne, aktualne, życiowe tematy.
Miłość, śmierć, samotność, szczęście, praca, walka o byt. To te same problemy, z którymi zmagamy się wszyscy. Azjatyccy autorzy przedstawiają je jednak czasami w inny sposób niż zachodni pisarze. Dalekowschodnie tytuły nawiązują też zazwyczaj do duchowych oraz filozoficznych tradycji. To wszystko zachęca do wielu refleksji. I jest również styl: oszczędny, subtelny, liryczny, głęboki.
Wysoka jakość literatury
W przypadku literatury azjatyckiej można mówić o różnych nurtach. Literatura wysoka, artystyczna, popularna, środka… Dużym zainteresowaniem cieszą się azjatyckie comfort books, literatura piękna, faktu oraz fantasy. Gatunki literackie jednak często zacierają się i przenikają.
Azjatycką literaturę zazwyczaj wyróżnia piękno języka. Dalekowschodni autorzy dbają o treść i formę. Chętnie posługują się językiem poetyckim, subtelnym, obrazowym. Dbają o fabułę, ale też klimat, charakter opowieści. Czytanie ich książek bywa wielką przyjemnością. To więcej niż rozrywka.
Inność i egzotyka
Dlaczego fascynuje nas literatura azjatycka? Ciekawią nas obce kultury i zwyczaje. Azjatyckie książki pozwalają nam zagłębić się w światy odległe. Dzięki temu poszerzamy horyzonty i wzbogacamy własne doświadczenie. Azjatyccy autorzy często przedstawiają nam rzeczywistość z innej perspektywy.
Z pewnością dalekowschodnia literatura kusi nas egzotyką, ale też uniwersalnością. Wśród tych książek wiele jest pozycji z pogranicza literatury wysokiej i popularnej, poruszają rozmaite tematy, a dzięki temu trafiają do gustów zróżnicowanego grona odbiorców.
Popularność kultury azjatyckiej
Kultura azjatycka cieszy się wielkim zainteresowaniem. Lubimy dalekowschodnie filmy i seriale, mangi oraz anime, muzykę oraz kuchnią stamtąd. Wpływa na nas tamtejsza popkultura, ale nie tylko. Coraz więcej mówi się o azjatyckich książkach. Dostają nagrody, wyróżnienia, trafiają na listy bestsellerów, goszczą w mediach starych i nowych.
Niektórzy czytają azjatyckie tytuły od dawna, a nawet pamiętają, gdy był to temat niszowy. Inni dopiero otwierają się na ten świat. Jedno jest pewne: literatura azjatycka jest w modzie. Na pewno warto ją czytać, bo wśród wielu pozycji można natrafić na naprawdę bardzo dobre książki. Dalekowschodnie tytuły potrafią oczarować. Warto dać im szansę. Jeśli szukacie ciekawych książek z Azji, zapraszam do działu „Biblioteczka”. Znajdziecie tam mnóstwo dalekowschodnich pozycji.
Dlaczego fascynuje nas literatura azjatycka? Co w niej lubimy? Które dalekowschodnie tytuły czytaliście i polecacie? Podzielcie się swoimi przemyśleniami i opiniami w komentarzach.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Najlepsze pozycje literatury azjatyckiej: 10 książek japońskich, które warto przeczytać
Nie miałem do tej pory styczności z literaturą azjatycką, tegoroczny Nobel literacki na pewno to zmieni, ale fakt – literatura azjatycka jest specyficzna, i na pewno warto czytać. Mnie zarówno wrażeń dostarcza tak podręcznik do chemii, co tomik poezji ;-). Pozdrowienia po zabieganym poranku.
Szczerze polecam literaturę azjatycką. Warto poszerzać czytelnicze horyzonty. Serdecznie zapraszam do działu “Biblioteczka” i zakładki “Literatura azjatycka”. 🙂
Dla mnie to jeszcze literatura do odkrycia, ale niezwykle mnie intryguje 🙂
Serdecznie pozdrawiam 🤗🧡
Koniecznie sięgnij po azjatyckie książki!
Czytałam kilka książek, w których pojawiały się elementy kultury azjatyckiej, najbardziej w pamięć zapadła mi “Kobieta w bialym kimonie” i “Wyznania gejszy”
To z pewnością ciekawe książki z azjatyckimi motywami, ale warto też sięgnąć po tytuły napisane przez autorów z tamtej części świata. 🙂 Zapraszam do działu “Biblioteczka”, może znajdziesz tam inspirację czytelniczą.
Lubię od czasu do czasu sięgnąć po litaraturę azjatycką 🙂
I super, ja tak samo.
Wydaje się, że literature azjatycka zaczęła być modna. A zdobycie tegorocznej nagrody Nobla przez południowokoreańską Han Kang tylko przypieczętowało to zainteresowanie.
Dobrej niedzieli moja droga Urocznico.🤗
Zawsze bardzo ciekawiła mnie literatura azjatycka 😊
Zapraszam do działu “Biblioteczka” i zakładki “Literatura azjatycka”, gdzie można znaleźć wiele ciekawych tytułów z ostatnich lat. 🙂
Ja jestem ogromną fanką Lissy See. Pierwszą książkę tej autorki jaką przeczytałam była to Kwiat Śniegu i sekretny wachlarz. Była to tak piękna i inna opowieść od wszystkich które czytałam że przepadałam na zawsze. I było to dobre 17-18 lat temu gdy po raz pierwszy zetknęłam się z tą autorką i uwielbiam jej książki do dziś. Bo oprócz fikcyjnej fabuły można czasem znaleźć opisy tradycji czy dawnej historii Chin o której człowiek nie miał wcześniej pojęcia.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Też lubię jej książki, to świetna autorka. 🙂
Ja jakoś nie uległam temu urokowi i modzie, ale może z ciekawości sięgnę po jakiś tytuł.
Koniecznie, warto. Zapraszam do działu “Biblioteczka”. W zakładce “Literatura azjatycka” na pewno znajdziesz coś dla siebie.
Tak, literatura azjatycka staje się coraz bardziej modna. Ja jeszcze jej nie poznałam. Ale zachęciła mnie do tego tegoroczna nagroda Nobla
Pozdrawiam snującymi się nostalgiami
szimena.blogspot.com
Szczerze zachęcam do lektury literatury azjatyckiej. 🙂
Ja bardzo lubię wspomniany minimalizm. Mam wrażenie, że te ksiażki szepczą
O tak, coś w tym jest. Literatura azjatycka często jest subtelna, liryczna, cechująca się szlachetną prostotą.
Ciekawe spostrzeżenia. Myślę że dlatego że jestem ciekawi innego punktu patrzenia i czasem Azjaci mają większą fantazje .
O tak, z pewnością.
Literatura i filmy azjatyckie stały sie modne, ale jakoś mnie do tego nie ciągnie, może z powodu egzotycznych i trudnych do zapamiętania nazw i imion.
Warto się przełamać. W tych książkach i filmach często są poruszane ważne, uniwersalne tematy. 🙂
Czytałam kilka książek z tego kręgu kulturowego i mam kolejne w planach, które czekają już na półeczce, by po nie sięgnąć.
Super! Udanej lektury.