Herbata oolong (ulung) jest zwana także herbatą niebiesko-zieloną, turkusową lub szmaragdową. Oferuje szeroki zakres smaku, aromatu i ma różne oblicza. To typ herbaty częściowo utlenionej. Pochodzi z Chin i Tajwanu. Znane są też oolongi z Indii, Nepalu i Wietnamu. Jest to oryginalny, mniej popularny napój, który zdecydowanie warto poznać bliżej! Macie ochotę na filiżankę?
Oolong to herbata pomiędzy zieloną a czarną. Łączy najlepsze cechy obu tych odmian.
Spis treści:
Wielki renesans herbaty liściastej
Mówi się, że napoje z teiną znowu zyskują na większej popularności. Coraz częściej herbata jest wybierana zamiast kawy. Podobnie jak w przypadku małej czarnej, wiele osób zwraca uwagę na swoje ulubione rodzaje, pochodzenie, sposób zbiorów, metody parzenia.
Faktem jest to, że herbata jest drugim najpopularniejszym napojem spożywanym na świecie. Zajmuje miejsce zaraz po wodzie. W ujęciu globalnym, każdego dnia spożywamy około trzech miliardów filiżanek tego napoju.
Polska zajmuje 3. miejsce w Europie i 9. na świecie pod względem konsumpcji. Jesteśmy tak naprawdę w czołówce, jeśli chodzi o spożywanie herbaty. Najczęściej Polacy piją herbatę czarną ekspresową, ponieważ jest łatwo dostępna na sklepowych półkach, ale powoli rośnie świadomość konsumencka. A to jest bardzo pozytywnym trendem!
Herbaty ekspresowe pod względem jakościowym i smakowym nie umywają się do herbat liściastych. Te drugie są nieporównywalnie wartościowsze. Coraz więcej mówi się też o mikroplastiku w torebkach herbaty. Lepiej postawić na zdrowszy wybór.
Herbaty liściaste nie są wcale takie trudne w obsłudze. Warto postawić na dobry zaparzacz – metalowe sitko, kulkę czy papierowy filtr. Warto też pamiętać, że każda herbat rządzi się swoimi prawami. Jedne z nich wymagają niższej temperatury wody podczas parzenia, inne z kolei wolą wyższą temperaturę. Także czas parzenia jest tutaj istotny.
Herbaty liściaste mają wiele zalet. Warto się z nimi zapoznać bliżej. Jedną z ciekawszych, klasycznych herbat liściastych jest oolong.
Właściwości herbaty oolong
Herbata oolong ma unikalny smak i aromat. Trudno ją pomylić z innymi rodzajami herbat. To dlatego, że proces jej produkcji jest niezwykle złożony. Liście oolonga są częściowo utlenione, co nadaje im charakterystyczny kolor. Dostępne są często w formie zwiniętej w kulki.
Ooolog to bogactwo smaków i aromatów. Te herbaty są niezwykle zróżnicowane. Od delikatnych, kwiatowych, łagodnych nut po intensywne, owocowe aromaty – wybór jest ogromny. Mają też różny wygląd. Niezależnie od tego, czy ktoś jest początkującym miłośnikiem herbaty czy doświadczonym koneserem, na pewno znajdzie coś dla siebie.
Przykładowo Tie Guan Yin Oolong według legendy jest darem mitycznej chińskiej bogini, ma kwiatowy aromat. Da Hong Pao nazywana była przez dynastę Quing „królową herbat”, ma intensywny, słodki, karmelowy smak. W Jin Xuan można wyczuć lilię. Bardzo ciekawą odmianą jest Milk Oolong. To herbata mleczna. Delikatna. Kremowa, aksamitna, słodka. Jedyna w swoim rodzaju! Ta herbata ma niepowtarzalny smak, który zawdzięcza przejściu przez specjalny proces pozwalający nadać jej mleczny aromat. Jest jednym z popularniejszych wyborów, jeśli chodzi o oolongi. Uzyskany napar ma mocną żółtozłotą barwę i mleczny posmak.
Oolong, podobnie jak inne herbaty, jest bogaty w przeciwutleniacze. To one pomagają zwalczać wolne rodniki i spowalniać procesy starzenia. Herbata ta bywa niekiedy nazywana nektarem świata. Jak większości naparów z teiną, przypisuje się jej liczne właściwości prozdrowotne.
Napar zawiera wiele witamin, minerałów. Relaksuje, harmonizuje. Herbata oolog wspiera metabolizm, poprawia trawienie. Uważa się, że spowalnia rozwój chorób cywilizacyjnych. Wspiera układ odpornościowy. Pozytywnie wpływa na koncentrację. Dobrze działa na skórę. Przypisuje się jej nawet właściwości antynowotworowe. Poza tym, herbata oolong korzystnie wpływa na kości i zęby, działa przeciwpróchniczo!
Jak zaparzyć liście herbaty oolong?
Parzenie dobrej herbaty to sztuka, która wymaga uwagi i cierpliwości, ale efekt w postaci aromatycznego oraz bogatego w smak naparu jest tego wart. Naprawdę! Aby wydobyć z tego napoju maksimum smaku, aromatu i wartości, warto przestrzegać kilku zasad.
Bardzo ważna jest temperatura wody. Istotny jest też czas parzenia. Nie bez znaczenia jest również naczynie. Wszystko zależy od odmiany suszu. Ogólnie – warto pamiętać, że herbaty liściaste nie lubią pośpiechu i wrzątku.
W przypadku oologa, zwyczaj wystarczy 1 łyżeczka suszu na filiżankę. Herbatę parzy się około 2-3 minut w temperaturze ok. 90-95 stopni.
Herbata oolong to przyjemność dla podniebienia. Niezwykle wszechstronny napój. Ma wiele zalet. Z pewnością herbata oolong przypadnie do gustu zarówno miłośnikom herbaty zielonej, jak i czarnej. Jeśli szukacie czegoś nowego i wyjątkowego, koniecznie spróbujcie oolonga!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Herbata musująca – pomysł na prezent zamiast szampana
Wstyd się przyznać, ale nie słyszałam o herbacie oolog
Muszę ją koniecznie wypróbować
Polecam! 🙂
Ja na pewno też wypróbuję, jestem kawiarz i herbaciarz, pozdrawiam .
Super. 🙂 Smacznego.
Herbaty liściaste są najlepsze. Mój mąż mi takowe serwuje i smakują wybornie.
O, wspaniale. A piliście oolong? 🙂
Jestem zwolenniczką kawy, więc herbaty nie piję.
Jednak skoro oolong ma tyle właściwości, może spróbuję 🙂
Uwielbiam tę herbatę, szczególnie w wersji mlecznej!
Bardzo lubię tą herbatę. Ostatnio testujemy różne gatunki i kompozycje.
Zima to u mnie w domu prawdziwie herbaciany czas 🙂
Nazwa jest mi znana jeszcze z dzieciństwa. Ale chyba nigdy nie piłam… no ale u mnie sezon herbaciany to jesień-zima. W cieplejszym czasie wygrywa kawa.
Chyba nigdy jej nie piłam! Czas nadrobić:)