Majówka, lanuszka, lilia z doliny, konwalilia, drabina do nieba, lilia wierności, dzwoneczki majowe, leśna księżniczka… Konwalia majowa ma wiele imion i nazw. To roślina ozdobna oraz lecznicza, która kusi zapachem, a także dzwonkowatym kształtem kwiatów. Od wieków jest natchnieniem artystów i ludzi słowa.
Jakie ciekawostki kryje w sobie konwalia majowa? Którzy literaci utrwalili ją w swoich tekstach? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te i inne pytania.
„A w gaju wśród liści,/ W wilgotnej ustroni,/ Konwalia bieluchna/ W dzwoneczki swe dzwoni”. Maria Konopnicka, „Nasze kwiaty”
Ozdoba lasu i ogrodu
Roślina ta występuje w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Konwalia rośnie w lasach, jest też uprawiana w ogrodach i parkach. Lubi świeżą, zasobną glebę. Najlepiej rośnie w półcieniu. Znane są 4 odmiany botaniczne rośliny i wiele hodowlanych. Niektóre mają nie tylko białe kwiaty, ale też np. lekko lilioworóżowe.
Uprawia się ją na rabatach i na kwiat cięty. Piękne zdobi miejsca zacienione, a także nadaje się do bukietów wiosennych oraz okolicznościowych. Kwitnie w maju i czerwcu. Owoce to czerwone jagody, które są silnie trujące.
Symbole, legendy i wierzenia
Konwalia majowa oznacza skromność, pokorę, powrót do szczęścia, słodycz, miłość, bycie godnym zaufania. Pojawia się w wielu ludowych tekstach. Według jednej z legend jej kwiaty powstały z łez rajskiej Ewy. W niemieckiej tradycji istnieje z kolei opowieść mówiąca o tym, że kwiaty te wyrosły z łez oddanej matki, a dokładnie Maryi stojącej pod krzyżem. Stąd też jedna z nazw ludowych rośliny. Konwalia nazywana jest niekiedy “łzami Maryi”.
Dawniej wierzono, że zapach konwalii przyciąga słowiki. Uważano, że roślina ma cudowną moc. Mówiono, że białe dzwoneczki przywołują dobrą energię. Istniało również przekonanie, że są w stanie odgonić niekorzystne wibracje. Wierzono, że przyciągają powodzenie i chronią dom przed złą energią.
Konwalię sprzedaje się ją na francuskich ulicach 1 maja. Była kwiatowym symbolem Jugosławii, dziś jest jednym ze znaków narodowych Finlandii. Pełniła ważną rolę w tradycji germańskiej, ale też słowiańskiej.
„Jej śmiech roznosił się w powietrzu, jak zapach konwalii. Świat wydawał się lepszy, i on wydawał się lepszy dzięki niej”. Katarzyna Grochola, “Podanie o miłość”
Trucizna, lekarstwo, perfumy
Roślina jest silnie trująca, dlatego nie można podejmować się kuracji nią na własną rękę, ale ma właściwości lecznice. W aptekach można kupić preparaty z konwalii. W chińskiej medycynie od starożytności wykorzystuje ją się do leczenia schorzeń naczyniowo-sercowych. Podaje się ją kobietom w okresie menopauzalnym dla łagodzenia różnych dolegliwości. Wykorzystuje jej właściwości moczopędne, przeczyszczające i uspokajające.
Podobno wspiera ona pracę mózgu, a także jest afrodyzjakiem. Esencję stosuje się w homeopatii. Olejek konwalii wykorzystywany jest w kosmetyce i perfumerii. Pojawia się m.in. w zapachach Diora oraz Chanel.
Sztuka i literatura
Konwalia majowa od wieków jest natchnieniem artystów, pisarzy, muzyków oraz innych twórców. Pojawia się m.in. w „Pieśni nad Pieśniami”, ale też na wizerunkach średniowiecznych ludzi nauki i w ikonografii chrześcijańskiej.
Kochają ją poeci. Pisał o niej George Croly. Pojawiła się też w wierszach m.in. Marii Konopnickiej, Josepha von Eichendorffa oraz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Ten ostatni w jednym z wierszy napisał: “O, zielony Konstanty, o, srebrna Natalio!/ Cała wasza wieczerza dzbanuszek z konwalią”.
„Po pierwsze rosa na chłodnej konwalii/ świetlne kropelki na alabastrowym drobiazgu/ którego cały dywan miękko się ściele/ u stóp starego bzu/ w zacienionej części ogrodu/ Po drugie biały dzwoneczek/ i dzwoneczek i jeszcze raz dzwoneczek/ niesłyszalne aksamitne dźwięki/ powiązane w supełki na zielonej łodyżce/ któż by nie chciał zawiesić ich/ w progach swego snu”. Mira Kuś, „Siedem cudów świata”
autor: Urocznica, źródła: „Miłosna mowa kwiatów”, medianauka.pl, mikipedia.org, wikiquote.org, ekologia.pl, zdjęcia: Pixabay
Lilak – ciekawostki i cytaty o pachnących bzach
Piękny wpis Urocznico. Ile ciekawostek. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć. Ja dziś na zewnątrz – 92 minuty aktywnie. Serdecznie pozdrawiam 🙂
Jak widać, konwalie mają wiele tajemnic. 😉
Konwalia jest cudowna 😉
Też tak uważam. 🙂
Piękne są te maleńkie dzwoneczki
To prawda. 🙂
Nie przepadam za konwaliami.
Każdy ma inny gust. 🙂
Konwalia jest piękna! W dzieciństwie uwielbiałam zapach konwalii, teraz już może mam trochę inne preferencje, ale konwalie nadal lubię.
O tak, zapach intensywny, ale ładny. 😉