Spis treści:
- 0.1 Delikatna, elegancka, efektowna… Lilia to rodzaj bylin cebulowatych z rodziny liliowatych. Do tej grupy wchodzi około 115 gatunków. Lilie lubią żyzną glebę, miejsca słoneczne. Kwitną od maja do września. Ich nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa leiros – delikatny, wrażliwy. Co jeszcze warto wiedzieć o tych kwiatach?
- 0.1.1 „Prześlicznie kwitną/ i są ozdobą ogrodu/ te co kuszą cnotą,/ lilie, kwiaty raju…”. Aleksandra Baltissen, „Lilie”
- 0.1.2 „Zapachy kwiatów słodsze niż wanilje/ Płyną ku niebu ciepłą, wonną falą —/ Zanim złociste gwiazdy się rozpalą/ Mój ogród słucha, jak się modlą lilje”. Henryk Zbierzchowski, „Lilje”
- 0.1.3 „Czém jest wśród ptaków gołąbka biała,/ Czém wśród klejnotów perła z wód łona,/ Tém pośród kwiatów lilja wspaniała,/ Strojniejsza od Salomona”. Jadwiga Łuszczewska, „Lilija”
- 0.1.4 „[…] lilia jest kwiatem aniołów”. Juliusz Słowacki, „Mazepa”
- 1 Malwa: roślina pełna ciekawostek
Delikatna, elegancka, efektowna… Lilia to rodzaj bylin cebulowatych z rodziny liliowatych. Do tej grupy wchodzi około 115 gatunków. Lilie lubią żyzną glebę, miejsca słoneczne. Kwitną od maja do września. Ich nazwa rodzajowa pochodzi od greckiego słowa leiros – delikatny, wrażliwy. Co jeszcze warto wiedzieć o tych kwiatach?
Lilia, po łacinie Lilium, pięknie prezentuje się w ogrodach i jako kwiat cięty, w bukietach. To roślina interesująca, powszechnie lubiana, mająca ciekawe znaczenie. Oto kilka ciekawostek na jej temat.
„Prześlicznie kwitną/ i są ozdobą ogrodu/ te co kuszą cnotą,/ lilie, kwiaty raju…”. Aleksandra Baltissen, „Lilie”
Lilie w największej ilości występują na obszarach wschodnioazjatyckich. Rośliny dziko rosną też w wielu krajach Europy i Ameryki. Najpiękniejsze odmiany lilii to m.in. lilia biała, tygrysia, królewska, Henry’ego, orientalna, azjatycka.
W Polsce występują dwa gatunki. Jedna z nich to lilia złotogłów, której kwiaty najintensywniej pachną nocą. Rośnie w żyznych lasach liściastych oraz na śródleśnych polanach. Kwitnie w czerwcu i lipcu. Jej kwiaty zapylają motyle nocne.
„Zapachy kwiatów słodsze niż wanilje/ Płyną ku niebu ciepłą, wonną falą —/ Zanim złociste gwiazdy się rozpalą/ Mój ogród słucha, jak się modlą lilje”. Henryk Zbierzchowski, „Lilje”
Kwiat lilii to ciekawy symbol. Roślina oznacza królewskość, majestat i chwałę. Według mitologii greckiej i rzymskiej była poświęcona Herze. Według starożytnych oznaczała nadzieję, w kulturze chrześcijańskiej to znak niewinności, czystości, zmartwychwstania.
Ofiarowując komuś lilię, zapewnia się tę osobę o czystości swoich intencji i szczerych życzeniach wszystkiego, co najlepsze. Niektórzy przypisują tym kwiatom właściwości magiczne. Podobno lilia pomaga łagodzić ból serca.
„Czém jest wśród ptaków gołąbka biała,/ Czém wśród klejnotów perła z wód łona,/ Tém pośród kwiatów lilja wspaniała,/ Strojniejsza od Salomona”. Jadwiga Łuszczewska, „Lilija”
Te kwiaty były boskimi atrybutami, obiektem sakralnym oraz heraldycznym. Rośliny te uprawiali podobno z zamiłowaniem dawni mnisi chrześcijańscy i buddyjscy, rosły też często w ogrodach arystokratycznych. Symbole lilii stanowiły godło królewskiej Francji, widniały w herbach rodów rycerskich i miast. Co ciekawe, kwiat ten występuje też jako ludowy motyw dekoracyjny na Podhalu (leluja).
Lilie uprawiano nie tylko dla dekoracji, również ze względów kulinarnych, zdrowotnych i kosmetycznych. W Chinach do dziś wykorzystuje się je w kuchni. W kosmetyce kwiat wykorzystywany jest do zwalczania problemów skórnych. Lilie od wieków są również natchnieniem. Pojawiają się na obrazach (np. u Anny Elizabeth Klumpke) i w literaturze, w tym poezji (np. u Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima).
„[…] lilia jest kwiatem aniołów”. Juliusz Słowacki, „Mazepa”
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, wikisuorce.org, magazyn.salamadra.org, abcflorysty.pl, zielonyogrodek.pl, wolnelektury.pl, zdjęcia: Pixabay
Malwa: roślina pełna ciekawostek
Znów mnóstwo ciekawostek Urocznico. Widzę, że przepadasz za kwiatami. Ja mam całkiem – niedaleko, jak wspomniałem – tzw. “korytarze ekologiczne”. Ale mój biotop to głównie storczyki w mieszkaniu. Serdecznie pozdrawiam. A “Mazepę” miałem przeczytać na fakultecie humanistycznym w trzeciej klasie LO, ale mi się “upiekło” 😉
Im więcej zieleni, tym lepiej. 🙂
Lilie obłędnie pachną. W przyszłym roku chciałabym mieć jedną lilię na balkonie. Mam nadzieję, że znajdę odpowiednią i co więcej, będę potrafiła o nią zadbać, bo u mnie te kwiatowe eksperymenty różnie wychodzą…
Z pewnością da się coś znaleźć. Powodzenia. 🙂
Ciekawostki warte uwagi 🙂
Ciekawy kwiat. 🙂
uwielbiam ten kwiat! za zapach i wygląd!
Ja też. 🙂
Pięknie wyglądają te kwiaty 🙂
To cudne rośliny. 🙂