Soczewki jednodniowe nie wymagają w zasadzie żadnej pielęgnacji. Jedynie przed ich założeniem należy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. Po całym dniu noszenia soczewki są zdejmowane i wyrzucane, a na drugi dzień zakłada się świeżą parę. Sprawa wygląda inaczej w przypadku soczewek miękkich. W nocy przechowuje się je w specjalnym pojemniku z płynem. Właściwa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna, aby uniknąć infekcji oczu. Ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego płynu, który będzie usuwał zanieczyszczenia oraz zapobiegał powstawaniu osadów w trakcie noszenia.
Spis treści:
Rodzaje płynów do soczewek
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów płynów do soczewek. Przed wyborem odpowiedniego produktu należy określić swoje potrzeby. Do wyboru są płyny dezynfekujące, czyszczące oraz wielofunkcyjne. Wybór odpowiedniego produktu powinien zależeć od rodzaju soczewek do oczu oraz trybu życia.
Płyny czyszczące
Płyny czyszczące przeznaczone są do pielęgnacji twardych soczewek kontaktowych. Nie powinno ich się stosować do soczewek miękkich. Płyny czyszczące mają za zadanie usunąć z soczewek kontaktowych wszelkie zanieczyszczenia.
Płyny dezynfekujące
Kolejnym rodzajem płynów do soczewek są płyny dezynfekujące, których zadaniem jest usunięcie bakterii. Są one dość wymagające, ponieważ należy je przechowywać w specjalnym pojemniku z dyskiem kanalizacyjnym. Aby proces dezynfekcji przebiegł prawidłowo, soczewki do oczu muszą w nich leżeć przez co najmniej 6 godzin. Polecane są osobom z dolegliwościami okulistycznymi wraz z regularnym stosowaniem kropli do oczu.
Płyny wielofunkcyjne
Najbardziej popularnymi płynami do soczewek są płyny wielofunkcyjne. Ich zadaniem jest pielęgnacja, czyszczenie oraz dezynfekcja miękkich soczewek kontaktowych. Po zdjęciu soczewek należy przepłukać je płynem oraz pocierać opuszkiem palca. Tak przygotowane soczewki do oczu należy przełożyć do pojemnika i zalać płynem do soczewek.
Co zawiera płyn do soczewek?
Podstawowym zadaniem płynu do soczewek jest dezynfekcja oraz zapobieganie namnażaniu się bakterii na powierzchni soczewek kontaktowych. Płyn do soczewek najczęściej zawiera:
- wersenian disodowy (EDTA) – jego zadaniem jest zapobieganie osadzaniu się białek na powierzchni soczewek do oczu,
- kwas borowy – pomaga utrzymać określoną wartość pH produktu oraz kontroluje namnażanie się bakterii,
- ALDOX® – jego zadaniem jest zwalczanie bakterii i grzybów,
- polikwaternium – środek konserwujący o działaniu biobójczym,
- sulfobetaina – jej zadaniem jest rozpuszczanie osadów białkowych powstałych na powierzchni soczewek do oczu,
- cytrynian sodowy – ma za zadanie rozluźnić struktury białka na soczewce.
Dodatkowe składniki płynów do soczewek
Poza wyżej wymienionymi składnikami, płyny do soczewek kontaktowych zawierają także tzw. związki buforujące, których zadaniem jest pomoc w utrzymaniu pH oraz stabilności roztworu. Dodanie ich do płynu zwiększa komfort noszenia soczewek do oczu oraz zapobiega zbyt mocnemu wysychaniu filmu łzowego. Do związków buforujących zalicza się chlorek sodu (sól fizjologiczna) oraz fosforan sodu.
*materiał reklamowy partnera, zdjęcia: mat.prasowe, Pexels
** Soczewki to wyrób medyczny. Blog ma charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjno-hobbystyczny. Przed zastosowaniem się do porad z zakresu wiedzy specjalistycznej, należy skonsultować się z ekspertem.
Noszę okulary od lat, ale ostatnio Urocznico zastanawiam się nad soczewkami – ale jednorazowymi. Pozdrawiam serdecznie, zapraszam na nowego bloga. Sobotę dziś mam zabieganą 🙂 .
Od jednorazowych najlepiej zacząć. 🙂
Ja nie używam soczewek. Wolę tradycyjne okulary.
W domu też wolę okulary, ale na mieście dla mnie wygodniejsze są soczewki. 🙂