Kryminał kocykowy na jesień? Mam propozycję. Cozy mysteries, cosy crime, kryminał w białych rękawiczkach… Lubicie takie książki? Sięgnijcie po „Snobizm i nieco przemocy” od M.C. Beaton.
Cosy crime to specyficzny typ literatury kryminalnej. Warto przyjrzeć mu się bliżej i sięgać po książki tego typu.
Typ: cozy mysteries
Cosy crime cechuje brak naturalistycznych opisów czy rozbudowanych scen przemocy. Tu nie ma miejsca na brutalność oraz krwawe opisy. Seks i przemoc mają miejsce poza sceną. Ważniejsza jest zagadka, śledztwo, tajemnica. A detektyw jest często amatorem. To sprawia, że z taką postacią łatwiej się identyfikować.
Autorzy skupiają się w cozy mysteries m.in. na przedstawieniu psychologii postaci, ważna jest też sceneria, w której dzieje się akcja. Takim książkom nie jest obcy humor, satyra, krzywe zwierciadło. Tego typu lektury czyta się szybko, lekko, przyjemnie. Królową cosy crime jest Agatha Christie. Z tym podgatunkiem kojarzy się też Dorothy L. Sayers.
W cosy crime nie chodzi o to, by szokować, ale by dobrze się bawić! Krok po kroku docieramy do rozwiązania zagadki. Cosy crime najbardziej kojarzy się z literaturą angielską, ale wielu autorów sięga po ten podgatunek.
Autor: M.C. Beaton
Jeśli chodzi o brytyjskie pisarki związane z kryminałami kocykowymi, to z pewnością warto zwrócić uwagę na M.C. Beaton. Właściwie to Marion Chesney (1936 -2019). Autorka urodziła się w Glasgow w Szkocji. Pracowała w księgarni oraz jako krytyk teatralny, reporter gazety i redaktor. Wiele pisała. To autorka romansów, powieści kryminalnych i sensacyjnych. Znana z serii „Agatha Raisin” i „Hamish Macbeth”.
Temat: śledztwo
Ciekawą książką M. C. Beaton jest „Snobizm i nieco przemocy”. Powieść ukazuje świat wyższych sfer. Akcja dzieje się w epoce gorsetów, sufrażystek i pierwszych samochodów. W książce mamy dwóch wiodących detektywów. Jednym z nich jest kobieta. Dobrze wykształcona, wysoko urodzona, młoda, piękna, nieco nieokrzesana, ekscentryczna. Inteligentna i spostrzegawcza. To lady Rose Summer. Drugi detektyw to mężczyzna kapitan Harry Cathcart. Robi karierę wśród bogatych arystokratów, zapobiegając skandalom. Oboje trafiają do posiadłości markiza Hedleya. Jeden z gości zostaje znaleziony martwy…
W książce „Snobizm i nieco przemocy” ważna jest zagadka kryminalna, ale też warstwa obyczajowa oraz humor. Lekki styl, wciągająca fabuła, ciekawi bohaterowie. Czego chcieć więcej? Dobra rozrywka gwarantowana. Warto dodać, że to pierwsza książka z cyklu „Edwardian Murder Mysteries”. Lektura warta polecenia!
Czytacie kryminały typu cosy crimes? Jakie tytuły należą do waszych ulubionych przedstawicieli tego podgatunku? A może wolicie bardziej krwawe opowieści?
Tytuł: „Snobizm i nieco przemocy” (Snobbery with Violence)
Autor: M. C. Beaton
Tłumacz: Emilia Skowrońska
Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo
Rok wydania: 2022
*egzemplarz zakupiony
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, mat. pras. wyd.
Recenzja: „Trup w wannie” D.L. Sayers
Lubię Agathę Christie, więc myślę, że książka w podobnym stylu też mi się spodoba 🙂
Na pewno!
To coś dla mnie 🙂 jak znajdę czas i przeczytałam zaległe książki to sięgnę 🙂
Polecam. 🙂
Lubię łączenie zagadek kryminalnych z humorem 😀
loveonthebrainbykinga.wordpress.com
To więc coś dla Ciebie. 🙂
Rzadko sięgam po kryminały itd. ale w czasach istnienia Imperium Lektur 1 – 2012 – 2015 – czytałem mnóstwo książek tego typu pochodzenia skandynawskiego. Pozdrawiam , zwróciłaś uwagę moją na nowe pole czytelnicze – potencjalnie .
Ta książka brzmi ciekawie, myślę, że byłaby dla mnie świetną lekturą 😊 zapisuje tytuł i nadrobię w wolnym czasie. Pozdrawiam!
Super, miłego czytania.
Lubię takie kryminały w stylu cosy crime więc pewnie skuszę się na tę książkę.
O tak, ja też lubię ten typ. 🙂
O! Lubię takie klimaty!
Przeczytałabym chętnie, ale nie ma w mojej bibliotece…
O, ja kupiłam w popularnym sklepie (o nazwie wdzięcznego owada w kropki) na dużej przecenie. 😉
To może być ciekawy kryminał 🙂
Jest, polecam!
Oj ja tym razem odpuszczam, bo nie przepadam za kryminałami.
Jasne, każdy ma inny gust. Dodam tylko, że to bardzo łagodna odmiana kryminału, z humorem i rozbudowaną warstwą obyczajową, bez brutalności. 🙂
Wydaje się, że to ciekawa książka 🙂
Kryminał połączony z humorem. Co mogłoby pójść źle? 🙂
Polecam, to ciekawa powieść. 🙂