Walka dobra ze złem, trzy młode kobiety, miasto, „Mistrz i Małgorzata”. Obok tej książki nie sposób przejść obojętnie. Mnie przyciągnęła. Byłam w księgarni i zobaczyłam okładkę w jednej ze sklepowych alejek. Sięgnęłam po tę powieść. Przeczytałam, że w książce jest historia, sztuka, magia oraz nawiązania do Michaiła Bułhakowa. Zachęcił mnie jej słowiański klimat oraz ukraiński folklor. Przepadłam. Świeżo po lekturze – zapraszam na recenzję.
„Wiedźmy Kijowa” to powieść kobieca, przewrotna, wciągająca, oryginalna. W książce mamy wątki fantastyczne, historyczne, kryminalne i miłosne. Czytelnik nie uświadczy tu nudy!
Oryginalna autorka
Autorka książki, Łada Łuzina, to dziennikarka i osobowość telewizyjna. Jedna z najpopularniejszych pisarek ukraińskich. Urodziła się i mieszka w Kijowie. Od lat interesuje się historią, religią oraz magią swojego miasta. Pasja autorki miała ogromny wpływ na jej twórczość literacką.
Pisarka z wykształcenia jest krytykiem teatralnym, a pracowała m.in. jako konserwator w wydziale zabytków architektury w Kijowie. Prowadziła również program w telewizji. Później oddała się literaturze. Jej cykl o kijowskich wiedźmach stał się na Ukrainie bestsellerem.
Podobno kilka lat temu producenci filmowi zwrócili się do autorki w sprawie ekranizacji. Chcieli jednak przenieść opowieść z ukraińskiej stolicy do innego miasta. Pisarka odmówiła, tłumacząc, że napisała to wszystko… „tylko dla Kijowa”.
Miasto jako bohater literacki
Książka Łady Łuziny to miłosne wyznanie dla miasta. Powieść zatopiona jest w lokalnej historii, mitach i legendach ukraińskich. Przedstawia barwny, skomplikowany obraz Kijowa. Przybliża jego historię, architekturę, kulturę oraz specyfikę. Jest niczym alternatywny przewodnik po mieście. Czyta się to wszystko z ciekawością, ale też bólem serca (ze względu na obecną sytuację).
Powieść wpisuje się w nurt „urban fantasy”. Akcja książki rozgrywa się w realiach wielkomiejskich. Obok świata realnego, istnieje zaś uniwersum magiczne. Kijów w tej powieści to jednocześnie stolica wiary i miasto czarownic. Mnóstwo w nim legend, cudów, niezwykłości, świątyń, jaskiń, sekretnych miejsc. Dla autorki, jak przyznała w jednym z wywiadów, to miejsce magiczne, w którym ważą się losy całego świata.
Czary i magia
„Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż” to książka wielowątkowa. Przede wszystkim jednak powieść fantastyczna i przygodowa. Mamy tu trzy ciekawe bohaterki. Nieśmiałą, inteligentną studentkę Maszę, która jest molem książkowym. Daszę – żywiołową i ekscentryczną piosenkarkę. I Katię, czyli zimną bizneswoman, które w głębi serca nie jest zła. Wszystkie trzy spotykają się niby przypadkiem… Niespodziewanie zyskują niezwykłe moce i stają przed zadaniem uratowania rodzinnego miasta. Tak zaczyna się ich wielka, pełna wyzwań przygoda.
Książka ma zawiłą akcję, wielkie emocje, humor. Wiedźmy, diabły, klątwę, zbrodnie. Zagadki i tajemnice. Stare opowieści, wierzenia, przesądy. Do tego: eliksiry miłosne, gadające koty i loty na miotłach. To opowieść, która pomaga uciec od szarej rzeczywistości. Idealna dla fanów fantastyki, choć nie tylko.
To historia o przeznaczeniu, tożsamości, walce, ludzkich wyborach, miłości. Książka napisana z prawdziwą pasją. Łącząca świat realny z magicznym. Co więcej, nad powieścią czuwa duch wielkiego pisarza i dramaturga, Michaiła Bułhakowa. Urodzony w Kijowie twórca to autor jednego z największych dzieł literackich – „Mistrza i Małgorzaty”. Wyraźnie przewija się przez całą lekturę. Nie tylko on. W książce pojawia się także wiele innych słynnych osób związanych z kulturą oraz historią Kijowa.
Szeroki kontekst
To wszystko sprawia, że na tę powieść warto spojrzeć szerzej. „Wiedźmy Kijowa” to książka w Polsce wydana w 2022 roku, ale na Ukrainie – znacznie wcześniej. Świetny przykład literatury popularnej. Dobra rozrywka. Bawi i edukuje. Książka Łady Łuziny to powieść uniwersalna, romantyczna w różnym tego słowa znaczeniu oraz aktualna.
Czy czegoś mi w niej zabrakło? Tak, w polskim wydaniu mogłoby być więcej przypisów. Czytelnik skupiający się tylko na warstwie fantastyczno-przygodowej będzie usatysfakcjonowany lekturą, odbiorca bardziej dociekliwy, zainteresowany tłem i wątkami pobocznymi, może być niekiedy przytłoczony i zmuszony do częstego samodzielnego poszukiwania informacji (co jednak też ma swoje plusy).
Warto sięgać po europejskich autorów. Czytać literaturę naszych sąsiadów. Sięgać na przykład po książki pisarzy niemieckich, czeskich czy litewskich. Wielu z nas to na szczęście robi. Literatura ukraińska nie jest jednak w Polsce popularna. Dopiero co została zauważona przez szersze grono. I dobrze, bo jest ciekawa, bogata, w dzisiejszych czasach – także potrzebna.
Polecam „Wiedźmy Kijowa”. Warto przeczytać tę książkę choćby z ciekawości. Urban fantasy nie należy do moich ulubionych gatunków, ale ta powieść to interesujący przykład tego typu literatury. Co mogę jeszcze dodać? Mnie oczywiście ujęły różnego typu nawiązania do „Mistrza i Małgorzaty” ( jednej z moich ulubionych książek)!
Tytuł: „Wiedźmy Kijowa. Miecz i krzyż”
Autor: Łada Łuzina
Tłumacz: Gabriela Sitkiewicz
Wydawnictwo: Insignis
Cykl: „Wiedźmy Kijowa” (tom 1)
Rok wydania: 2022
autor: Urocznica, zdjęcia: mat. prasowe, Pixabay
Cytaty o czarownicach: wiedźmy w literaturze
Książki do medycyny – prezent dla studenta medycyny i nie tylko
Co do “Mistrza i Małgorzaty” – czytałem w kwietniu 2001 roku, przed pisemną maturą z języka polskiego. Powyższą książkę – wiem komu polecić, pozdrawiam, na południu pada 🙂 .
🙂
Co interesuje Ciebie zainteresuje również mnie 🙂 zapisuję tytuł!
Super! 🙂
Niezła cegiełka z tej książki. Już czeka na mojej półce.
Udanej lektury! 🙂
Nie mówię nie, wydaje sie to interesująca pozycja. Ach żebym tylko teraz nie miała takiej kolejki czytelniczej 😅
Znam ten ból… 😉
Zaintrygowałaś mnie tym wpisem Kochana. Książka zupełnie nie w moim stylu, ale Twoja recenzja zapaliła we mnie płomyk ciekawości.
Warto poszerzać czytelnicze horyzonty. 🙂
Nie jestem fanką urban fantasy, ale nie skreślam tej książki całkowicie. Może kiedyś dam jej szansę. Czas pokaże.
Ja też nie jestem raczej fanką fantastyki, ale ta książka jest naprawdę ciekawa. 🙂