Pyszna, prosta, aromatyczna. Tradycyjna szarlotka to wyrób cukierniczy, składający się z kruchego ciasta oraz owoców. Swoją nazwę zawdzięcza podobno księżnej Charlotcie Pruskiej. Istnieje mnóstwo wariacji na temat tego ciasta. Szarlotka jest też jednym z najbardziej lubianych deserów. A co powiecie na odsłonę w wersji fit i na pół słodko? Bez cukru, bez glutenu (mąki), bez jajek! Oto szarlotka jaglana! Taki deser może zaciekawić wielu łasuchów.
Na ciepło, z bitą śmietaną i lodami? A może z cukrem pudrem? Jeszcze inaczej? Poniżej znajdziecie przepis na jabłecznik jaglany!
Spis treści:
Kasza jaglana – jedna z najzdrowszych kasz
To bomba odżywczo-witaminowa! Jej spożywanie niesie za sobą wiele zalet. Kasza jaglana jest ponadto produktem bezglutenowym. Posiada też mnóstwo wartości odżywczych. Witaminy, krzem, żelazo, potas, magnez, antyoksydanty, błonnik… To smaczny, sycący i zdrowy produkt żywnościowy.
Kasza jaglana jest też lekkostrawna. Pozytywnie wpływa na przemianę materii. Podobno ma też działanie wzmacniające odporność. Może również stanowić świetny zamiennik mąki do niektórych wypieków! Będzie idealnym wyborem, gdy zamarzy się nam… szarlotka bezglutenowa! Zainteresowani?
Przepis na szarlotkę jaglaną – fit i ze smakiem
Zdrowo, smacznie, szybko. Jaglana szarlotka to deser dla wielu smakoszy. Oto przepis na apetyczne, domowe ciasto!
Składniki
2 woreczki kaszy jaglanej, ½ l mleka, 3 średnie jabłka, cynamon, 1 łyżka masła, migdały w płatkach
Przygotowanie
Kaszę ugotować na mleku (u mnie 2%) i pozostawić ją na chwilę w garnku do wchłonięcia reszty płynu. Jabłka obrać i zetrzeć na tarce. Przyprawić cynamonem. Formę do pieczenia (u mnie forma do tarty o średnicy około 26 cm) posmarować masłem. Połowę ugotowanej kaszy wyłożyć na spód. Przykryć jabłkami. Na górę położyć pozostałą część kaszy. Posypać to migdałami w płatkach. Całość piec około 25 minut w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni. Można podawać z kleksem gęstego jogurtu naturalnego lub roślinnego.
Ciasto bezglutenowe i bezcukrowe
Smacznego! Szarlotka z kaszy jaglanej to świetny pomysł na drugie śniadanie lub coś zdrowego do kawy albo herbaty. Przyda się też, gdy ktoś z naszych bliskich musi ograniczyć cukier lub/ i gluten. Na pewno takie osoby będą wdzięczne za zdrowy deser! Z drugiej strony, dla miłośników tradycyjnych wypieków, taka szarlotka może być za mało słodka… Wtedy oczywiście można dodać – w trakcie przygotowywania ciasta – do kaszy jakiś słodzik, najlepiej miód albo zdrowszy zamiennik cukru (np. erytrytol, ksylitol, ew. syrop z agawy).
Jak widać, wcale nie jest trudno zrobić ciasto bezglutenowe i bezcukrowe! Taki deser na pewno zadowoli wiele osób, które są z różnych względów na specjalnych dietach. Coś półsłodkiego z jabłek na szybko? To jest właśnie idealne propozycja! Co myślicie?
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, archiwum prywatne
Ciasto orkiszowe z borówkami – przepis na pół słodko
Wygląda pysznie 🙂
Polecam!
Ciekawie faktycznie wygląda, pozdrowienia 😉 .
🙂
Super przepis. Rewelacja!
🙂
Moje ulubione ciacho. Koniecznie z cynamonem i lodami 😋
Na bogato. 🙂
Ja akurat nie lubię szarlotki. Piję sok jabłkowy, jem jabłka, a pieczone jabłko w ogóle smakuje mi najbardziej, ale jakoś w cieście ich nie lubię. Racuchy z jabłkami jeszcze zjem.
Ciekawe. 🙂
Doskonała propozycja dla dbających o linię i nie tylko. Pysznie i zdrowo 🙂
🙂
Musiałabym spróbować, bo jadłam kiedyś sernik bez sera i średnio smakował…
Jasne, to akurat, jak pisałam, głównie ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy nie mogą cieszyć się jedzeniem tradycyjnych ciast. 🙂
Wypróbuję 🙂 Kasza jaglana jest, jak piszesz bardzo zdrowa, a szarlotka to dobry sposób by było jej więcej w codziennej diecie.
Zachęcam. 🙂
Zastanawiałam się jak mi to wyjdzie. Ale co tam,jak nie spróbuję to się nie dowiem:)
Wyszło super! Mogę z ręką na sercu polecić tym, którzy mają wątpliwości:)
Pozdrawiam cieplutko 🤗
Cieszę się! Szczerze polecam tę szarlotkę.