Secesja, detal, historia… To miejsce pamięta czasy belle époque. Kamienica secesyjna przy ul. św. Wojciecha 1 jest zabytkowym budynkiem, który znajduje się w centrum Szczecina. Tuż obok historycznego kościoła i parku. To prawdziwa architektoniczna perełka. Wyjątkowa w skali Polski i nie tylko! Zapraszam na kilka zdjęć oraz ciekawostek w ramach kolejnego postu z cyklu Własne drogi. Zainteresowani?
Szczecin to miasto wielu fascynujących zabytków. Kamienica przy ul. św. Wojciecha jest jednym z nich. To piękny przykład architektury z okresu fin de siècle.
Secesja w architekturze
Architektura secesyjna wytworzyła się na przełomie XIX i XX wieku. Powstała w dużych miastach europejskich o tradycjach artystycznych. Jej źródeł można szukać m.in. w neogotyku, nurtach filozoficznych, grafikach i kaligrafii, etyce oraz prądach intelektualnych… Secesja była owocem kultury swoich czasów.
Cechowała ją pewna doza abstrakcji, bogata ornamentyka i nawiązywanie do wątków romantycznych. Secesja podążała za nowoczesnością, była pełna życia oraz niezwykle oryginalna. Dążyła do jedności wszystkich dziedzin sztuki.
Wybuchła gwałtowanie, ale też dość szybko się wyczerpała. Dziś to głównie symbol la belle époque. Mimo to, doprowadziła do trwałych przekształceń w pojmowaniu roli architekta oraz sposobie projektowania.
W Polsce można znaleźć wiele przykładów obiektów secesyjnych. Szczecińska kamienica przy ul. św. Wojciecha to jeden z ciekawszych budynków tego typu.
Zabytkowa kamienica
Kamienica przy dzisiejszej ulicy św. Wojciecha została zbudowana dla spedytora Alberta Netza, według projektu Friedricha Libergesella. Architekt ten był uważany za jednego z najlepszych twórców przełomu wieków. Działał w Szczecinie w latach 1900 -1945. Był lubiany przez miejscowych przedsiębiorców i notabli.
Budynek ten został wybudowany z myślą o elicie miasta. Kamienica powstała na samym początku XX wieku. Na parterze był kantor, a na piętrach mieszkania. W nich swój azyl mieli kupcy, wojskowi, lekarze oraz prawnicy.
Kamienicę wyróżnia bogata elewacja i wyjątkowe podwórze. To perełka szczecińskiej architektury. Wykusze, nisze z balkonami, zdobienia na fasadzie. Okna, drzwi wejściowe, brama – wszystko to nosi cechy secesji. Dziedziniec też jest dekoracyjny. W jego centralnym punkcje znajduje się fontanna.
Budynek zadziwia oryginalną ornamentyką i detalami. Motywy roślinne oraz zoomorficzne. Ślimacznice, wieńce, maszkarony… Na elewacji nad bramą znajdują się np. dwa orły trzymające w szponach sieć, a w niej głowę Meduzy. Na kartuszu jest numer kamienicy. W tympanonie zaś tarcza promieniejącego słońca.
Kamienica ta uznawana jest za wybitny obiekt architektoniczny, porównywany z innymi dziełami europejskimi. To przykład budynku w stylu secesji o cechach wiedeńskich.
Historia i kultura
Kamienica przy ul. św. Wojciecha to skarbnica historii, pamiątek oraz wspomnień. Budynek jest też miejscem odbywania się różnych wydarzeń kulturalnych. To miejsce wciąż żywe i bardzo ciekawe. Z daleka przyciąga wzrok!
Nieopodal kamienicy znajduje się zabytkowy kościół (także o cechach secesyjnych), jak również ładny zieleniec. Park gen. Władysława Andersa słynie z ciekawej roślinności. Znaleźć tu można m.in. wiązy, krzewy tamaryszku oraz wielkie skupisko robinii akacjowej. Stoją tu też rzeźby oraz pomniki. Jego największą atrakcją jest jednak wspaniała aleja kasztanowców – unikat w skali kraju.
Co do szczecińskiej secesji, można jej szukać też w innych częściach miasta. Wystarczy uważnie się rozejrzeć. Budynki o cechach secesyjnych można znaleźć m.in. przy al. Piastów, a także obok placów Lotników, Grunwaldzkiego czy Orła Białego.
Piękny zabytek, prawda?! Lubicie podziwiać miejskie kamienice? Więcej podobnych tekstów w dziale Własne drogi. Zapraszam też na Instagram.
autor: Urocznica, źródła: szczecin.naszemiasto.pl, wszczecinie.pl, muzeumsecesji.pl, zabytek.pl, vistitszczecin.eu, wikipedia.org, historiaposzukaj.pl, zdjęcia (fot. gł. Wikipedia): archiwum prywatne i Wikipedia
Wiosenna Willa Lentza: zabytek z sercem
Tak, lubię podziwiać miejskie kamienice, secesyjna jest też w sumie Łódź – w niej nigdy nie byłem, ale studiowałem w Kielcach, gdzie secesję też można zaobserwować. Ale to powyżej w Twym poście – przepiękne, nawet u nas na studiach była ścieżka specjalizacyjna: Dziedzictwo Kulturowe, ale wybrałem nauczycielską 😉 .
Kamienice to często piękne budynki, z duszą i historią. Bywają niezwykle fascynujące. 🙂
Ps. I pozdrawiam już znad kubka aromatycznej zielonej 🙂 .
U mnie dziś herbaciana klasyka, czarna i liściasta. 🙂
Niesamowicie piękna 🧡
Można przenieść się w czasie 🙂
Dokładnie! 🙂
czuję się zauroczona!
Nie dziwię się! 🙂
Jaka piękna. Robi wrażenie na zdjęciach, więc pewnie na żywo jest jeszcze lepiej.
Zdecydowanie, to niezwykły budynek. 🙂
Przepiękna perełka, rzeczywiście…
O tak, wyjątkowa kamienica. 🙂
Świetnie uchwycone ich piękno 😊
To wyjątkowy budynek. 🙂
Chciałbym kiedyś zwiedzić szczecińskie kamienice 😊
🙂
Przepiękna ta kamienica, lubię takie perełki. W Poznaniu też jest kilka budynków wartych podziwiania:)
Jasne, w każdym mieście są ciekawe budynki. 🙂
Klimatyczne miejsce!
Bardzo. 🙂