
Barwne kwiaty, zimozielone liście, często mylony z wrzosem. Tę roślinę warto poznać bliżej. Wrzosiec to krzewinka z rodziny wrzosowatych. Występuje w Afryce, ale też Azji i Europie. Pięknie wygląda w ogrodach, jak również na tarasach i balkonach. Zainteresowanie roślinami wrzosowatymi, zwłaszcza ozdobnymi, w naszym kraju stale się zwiększa. Wszystko dzięki dużej liczbie gatunków i odmian oraz możliwości rozmaitego zastosowania, dlatego więc warto bliżej poznać jednego z przedstawicieli tej rodziny. Co należy wiedzieć o roślinie?
Wrzosiec (Erica) to krzewinka o bogatej rodzinie. Wśród tych roślin podobno występuje aż 800 gatunków.
„na dnie oceanu jest mój parapet okna/ storczyki wrzosiec anturium z Kolumbii// świeca waniliowa/ moja nocna flanelowa”. Genowefa Jakubowska-Fijałkowska, „Nie zapalaj papierosa od świecy”

Pixabay
Kwiat o wielu twarzach
Większość tych roślin występuje w południowej Afryce. W Polsce w środowisku naturalnym możemy podziwiać tylko jeden gatunek wrzośca, który znajduje się pod ścisłą ochroną –wrzosiec bagienny. Można go spotkać na Pomorzu oraz w zachodnich, cieplejszych rejonach kraju, takich jak np. Dolny Śląsk czy Wielkopolska.
To roślina blisko spokrewniona z wrzosem. Istnieją liczne gatunki i odmiany wrzośców. Kwiaty kwitną na biało, różowo, fioletowo, purpurowo, w różnych odcieniach. Popularne rośliny to np. wrzosiec krwisty, bagienny, rozpierzchły.
Barwny dywan w ogrodzie
Rośliny służą do dekoracji balkonów, tarasów, werand i ogrodów. Można z nich tworzyć barwne kobierce. Najpiękniej wyglądają posadzone w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk. Lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Cenią lekką, próchniczną, kwaśną glebę.
Co więcej, wrzośce kojarzą się z jesienią, ale w naturalnych warunkach kwitną wiosną oraz latem. To rośliny miododajne i ozdobne. Podobno ich drewno wykorzystywane jest do wytwarzania galanterii drewnianej. Korzeń wrzośca drzewiastego stanowi zaś materiał do wyrobu fajek. Warto dodać, że z wrzosowatych pozyskuje się również kwiaty oraz zieleń ciętą.
Wrzosiec a wrzos
To wiecznie zielone krzewy lub krzewinki o drobnych liściach oraz malutkich, bardzo licznych kwiatach. By odróżnić je od wrzosów, warto przyjrzeć się ich kwiatostanom.
Płatki wrzośców są zrośnięte, a ich słupki i pręciki dobrze widoczne, wystają bowiem poza obręb kwiatów. Liście tych roślin to zaś małe igiełki, ułożone na pędzie pod kątem prostym. Wrzośce są też bardziej delikatne niż wrzosy, ale nie boją się zima oraz lodowatego deszczu. Wytrzymają wiele.

Pixabay
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, porady.interia.pl, zielonyogrodek.pl, leroymerlin.pl, dwutygodnik.com, mojpieknyogrod.pl, zdjęcia: Pixabay
Wrzosy: ciekawostki i cytaty
Wrzosy, wroxiec to moje ulubione rośliny. Mają przepiękne kolory i są finezyjne. Niestety nie udało mi się jakoś zasądzić ich w moim ogródku. Pozdrawiam
Kolory, wygląd: magia. I wrzosy, i wrzośce. Mam w doniczkach kilka wrzosów na tarasie. 🙂
Piękny jest, nigdy nie zwróciłam na niego uwagi 😉
Efektowny, prawda?! 🙂
Śliczny 🙂 nie znam tej rośliny, ale ogólnie słaba jestem z biologii 🙂 dobrze, że chociaż wrzos kojarzę 🙂
Świat kwiatów jest fascynujący. 🙂
Piękne rośliny 🙂
To fakt.
Niestety jestem totalną ignorantką w tym temacie 🙁
Każdy lubi co innego. 🙂