Drewniany, zabytkowy domek z widokiem na park. Co to za miejsce? Zapraszam na kolejny odcinek lokalnych opowieści. Tym razem – z dreszczykiem i refleksją. Zainteresowani? Domek francuski w Szczecinie skrywa wiele ciekawych sekretów!
Domek grabarza. Dawny dom ogrodnika. Domek francuski. Ten obiekt historyczny jest różnie nazywany. Dlaczego? Tu znajdziecie odpowiedź. Oto kolejny post z cyklu „Własne drogi”!
Domek w Parku Żeromskiego
Park im. Stefana Żeromskiego leży w dzielnicy Śródmieście, na osiedlu Stare Miasto. To ciekawy zielony zakątek. Drugi co do wielkości park miejski w Szczecinie. Słynie z bogatej roślinności oraz elementów małej architektury. Można tu znaleźć liczne rzeźby, pomniki, pamiątkowe głazy. Jedno z ciekawszych miejsc to drewniany domek.
Budynek znajduje się na skraju parku. Skryty wśród drzew. Schowany wśród zieleni. Najprzyjemniej dostać się do niego spacerem przez parkowe aleje. Znajduje się przy ul. Storrady, niedaleko Wałów Chrobrego. Przez mieszkańców Szczecina nazywany jest najczęściej „domkiem grabarza”! Powstał w latach 20. XX wieku. Tak naprawdę… zbudowano go dla cmentarnego ogrodnika.
Cmentarz francuski
Przed wielu laty, w miejscu obecnego Parku Żeromskiego, mieścił się cmentarz dla zamieszkujących miasto Francuzów. Nekropolia powstała w XVIII wieku i jej losy związane są m.in. z prześladowaniami hugenotów. Wielu francuskich protestantów dawniej osiedlało się na terenach zachodniopomorskich. Tu żyli i umierali. Niektórzy stali się wybitnymi mieszkańcami Szczecina.
W latach 20. XX dokonano modernizacji terenu cmentarza. Powstała kaplica i domek. Nekropolię ostatecznie zamknięto dla pochówków w latach tuż przed II wojną światową. Wtedy też z domku wyprowadził się ostatni ogrodnik. Cmentarz został zniszczony w czasie wojny. Domek jednak przetrwał! Później teren uporządkowano i zamieniono w park.
Klub Storrady
Ten drewniany domek to dziś budowla wpisana do rejestru zabytków. Na początku XXI wieku zrujnowany budynek przekazano stowarzyszeniu kulturalno-społecznemu „Klub Storrady”. Domek został wyremontowany. Odbywają się w nim różne spotkania, wydarzenia i imprezy.
Dlaczego Storrada? Ze względu na ulicę, przy której znajduje się domek. Sygryda Storrada, znana też jako Storrada-Świętosława, była królową Szwecji, Danii, Norwegii i Anglii. Według niektórych źródeł to też polska księżniczka. Rzekoma córka Mieszka I, siostra Bolesława Chrobrego. Tożsamość jej jest wciąż przedmiotem dyskusji. Ta tajemnicza królowa wikingów pojawia się jednak w wielu nordyckich sagach, zapiskach i kronikach historycznych.
Drewniany domek skryty wśród drzew przyciąga wzrok… Nie każdy wie, że to pamiątka po zapomnianym cmentarzu i francuskim wątku w historii miasta. Przeszłość Szczecina skrywa wiele takich niezwykłych ciekawostek. A „domek grabarza” znany jest też właśnie jako „domek francuski”!
autor: Urocznica, źródła: wszczecinie.pl, pomorzezachodnie.travel, sedina.pl, wikipedia.org, zdjęcia: archiwum prywatne (sierpień 2023)
Szczecińska secesja: kamienica przy ul. św. Wojciecha
ależ to pięknie miejsce!
Ma swój klimat. 🙂
W Parku Żeromskiego byłam, ale domku nie pamiętam. Może nie przechodziłam obok, a może nie zwróciłam uwagi, bo nie znałam tego miejsca…
Domek jest na uboczu, schowany wśród zieleni, można go przeoczyć. 😉
Co do Storrady – mam na czytniku opowieść o niej pióra Pani Cherezińskiej. Dziękuję też za ten wirtualny spacer 🙂 .
O, super. 🙂
Bardzo ciekawe miejsce 🙂
Bardzo ciekawie wygląda ten domek 😊
🙂
To fakt.
Wygląda tajemniczo i trochę niesamowicie…
Zdecydowanie. 🙂
Piękny dworek. Byłam w Parku Żeromskiego ale drorku nie widziałam.
Pozdrawiam serdecznie:)
Ten drewniany domek jest skryty wśród drzew, można go przeoczyć. 😉
Tak mi przyszło na myślę że ten Park to jest na miejscu dawnego cmentarza stworzony? Czy się mylę? W domu pewnie i może straszyć.
Jak napisałam, to miejsce z historią i dreszczykiem. 🙂
Uroczy ten domek i fascynująca historia. Nie miałam pojęcia, że takie ” rzeczy” działy się na przestrzeni lat w Szczecinie. Jak to miło że podzielilaś się z nami tymi wydarzeniami 🙂
Na blogu i moim Instagramie można znaleźć wiele takich historii. 🙂
Ależ ciekawe miejsce
Piękne i ciekawe miejsce 🙂
Piękne miejsce i ciekawa opowieść …
🙂
Ciekawe miejsce. Widać, że bardzo klimatyczne 🙂
O tak, klimat jest. 🙂
Lubię takie ciekawostki! Bardzo się cieszę, że domek jest w tak dobrym stanie, a nie ruina, jakich u nas wiele….
🙂