Spis treści:
- 1 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. 22 – Dzień Dziadka. To wyjątkowy czas, o którym warto pamiętać. „Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci”: mówi włoskie przysłowie. „Są ojcowie, którzy nie kochają swoich dzieci, ale nie ma dziadka, który nie uwielbiałby swojego wnuka”: to z kolei słowa Victora Hugo. Z okazji święta babć i dziadków zapraszam na kilka tematycznych ciekawostek.
- 2 Dzień Babci i Dziadka na świecie
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. 22 – Dzień Dziadka. To wyjątkowy czas, o którym warto pamiętać. „Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci”: mówi włoskie przysłowie. „Są ojcowie, którzy nie kochają swoich dzieci, ale nie ma dziadka, który nie uwielbiałby swojego wnuka”: to z kolei słowa Victora Hugo. Z okazji święta babć i dziadków zapraszam na kilka tematycznych ciekawostek.
Pomysł świętowania Dnia Babci pojawił się w Polsce w latach 60. XX wieku, a spopularyzowała go prasa. Najpierw pisała o tym redakcja czasopisma „Kobieta i Życie”, później „Express Poznański”, a następnie „Express Wieczorny”. I tak zrodziło się ważne dla nas święto… Tradycja obchodzenia Dnia Dziadka powstała u nas nieco później. Przywędrowała prawdopodobnie z Ameryki. Jak świętuje się ten czas w innych krajach? Oto ciekawostki na Dzień Babci i Dziadka!
Dzień Babci i Dziadka na świecie
Uroczystości poświęcone babciom i dziadkom są silnie zakorzenione w polskiej tradycji. Kiedy przypadają te święta w innych państwach? Jak obchodzi się Dzień Babci i Dziadka w różnych krajach? Poniżej kilka ciekawostek.
1/ Święto jest obchodzone w różnych datach
Dzień Babci w Bułgarii obchodzi się tak jak u nas – 21 stycznia. Z kolei w Brazylii i Hiszpanii – 26 lipca. W Niemczech Dzień Babci (Omatag) to dość nowe święto. Dzień obchodzi się w drugą niedzielę października. Nie jest to święto obchodzone z takim zaangażowaniem, jak w Polsce. W niektórych krajach Dzień Babci i Dziadka nie są jak u nas rozdzielone na dwa odrębne dni, tylko są jednym wspólnym świętem. W Wielkiej Brytanii Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day) obchodzony jest w pierwszą niedzielę października. W Meksyku obchodzi się Dia de Abuelos 28 sierpnia. W Australii Dzień Babci i Dziadka świętuje się w pierwszą niedzielę listopada.
2/Francuzi spędzają ten dzień na spotkaniu przy kawie
We Francji Dzień Babci to święto ruchome. Przypada w pierwszą niedzielę marca. Powstało jako rozwinięcie pomysłu na popularną niegdyś kawę babci, zwaną Café Grand’Mère. W północnej części kraju w latach 50. XX był to bardzo lubiany napój. We Francji tego dnia popularne są spotkania z dziadkami przy ciastku i właśnie kawie. To także okazja do organizacji konkursów na najpiękniejsze laurki, życzenia czy wspomnienia. W tym czasie mają też miejsce pochody ku czci dziadków.
3/ Amerykanie śpiewają specjalną piosenkę
W USA i Kanadzie obchodzi się Narodowy Dzień Dziadków (National Grandparents Day). To święto oficjalne, obchodzone we wrześniu. Dzień ten ma swój oficjalny hymn „A Song for Grandma and Grandpa” (Piosenka dla Babci i Dziadka), a symbolem tego dnia jest niezapominajka. Organizowane są specjalne uroczystości. Święto celebruje się także w rodzinnym gronie, np. przy ogniskach oraz grillach. Dzień ten ma za zadanie uświadomić dzieciom, jak wiele zawdzięczają swoim dziadkom. Amerykanie przywiązują dużą uwagę do tego święta.
4/ We Włoszech świętują dziadkowie i aniołowie
We Włoszech Dzień Babci i Dziadka (Festa dei Nonni) obchodzony jest 2 października, a także powiązany z katolickim świętem Aniołów Stróżów. Starsi opiekunowie są do nich porównywani. Symbolem tego dnia, jak w Ameryce, jest podobno niezapominajka. Włosi mają też swoją oficjalną piosenką, której słowa mówią: „Będziesz lepszym człowiekiem, jeśli nosisz dziadków w sercu”. Do kalendarza święto weszło dość niedawno, a pierwsze oficjalne obchody odbyły się w Lombardii, której stolicą jest Mediolan. Pomysłodawcą dnia był przewodniczący tamtego regionu.
5/ Japończycy wyrażają swój szacunek
W Japonii osoby starsze traktowane są z wyjątkowym szacunkiem. 15 września mają swoje święto. To Dzień Szacunku dla Starszych (Keiro-no Hi). W tym czasie zazwyczaj organizowane są spotkania kulturalne i sportowe dla emerytów w lokalnych domach kultury. W szkołach dzieci rysują obrazki lub wykonują ręcznie robione upominki dla dziadków lub pensjonariuszy domów starców. W Kraju Kwitnącej Wiśni starsi ludzie cieszą się dużym autorytetem, doradzają innym w kwestiach życia oraz moralności. W dniu ich święta Japończycy doceniają ich wkład w rozwój społeczeństwa.
Sposoby celebrowania święta dziadków są różne. Te dni to jednak dla wszystkich nauka szacunku, tradycji, tożsamości oraz wzmacniania rodzinnych więzi.
autor: Urocznica, źródła: wikipedia.org, mojsenior.pl, cewe.pl, polskiobserwator.de, edu.pjwstk.edu.pl, bimkal.pl, zdjęcia: Pexels
Cytaty na Dzień Babci i Dziadka
Dobra kawa u babci zawsze spoko 😉 moja babcia wypija 5 dziennie 😊
Prawdziwa kawoszka. 🙂