Spis treści:
- 1 Kiedy zima odchodzi i zbliża się wiosna, w przyrodzie zaczynają się wielkie zmiany. Każda roślina cieszy oczy, bo robi się coraz bardziej kolorowo. W czasie przedwiośnia chętnie wybieramy się na długie spacery w poszukiwaniu oznak wiosny. Najczęściej znajdujemy wtedy ranniki, krokusy i przebiśniegi. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na ich temat. Pierwsze kwiaty wiosny skrywają wiele tajemnic.
- 2 Wczesnowiosenne kwiaty – piękne i pełne sekretów
Kiedy zima odchodzi i zbliża się wiosna, w przyrodzie zaczynają się wielkie zmiany. Każda roślina cieszy oczy, bo robi się coraz bardziej kolorowo. W czasie przedwiośnia chętnie wybieramy się na długie spacery w poszukiwaniu oznak wiosny. Najczęściej znajdujemy wtedy ranniki, krokusy i przebiśniegi. Poniżej znajdziecie kilka ciekawostek na ich temat. Pierwsze kwiaty wiosny skrywają wiele tajemnic.
Na tropie wiosny! Oto kwiaty, które zwiastują zmianę pory roku. Zachęcam do lektury ciekawostek o 3 przedwiosennych roślinach, które przepowiadają koniec zimy. Zobaczcie, jakie sekrety kryją pierwsze kwiaty wiosny.
Wczesnowiosenne kwiaty – piękne i pełne sekretów
Zieleń zapowiadająca zmianę pory roku bywa zadziwiająca! Wczesnowiosenne rośliny są ciekawe i różnorodne. Pierwsze kwiaty wiosny zakwitają zazwyczaj w lutym i marcu. Pojawią się wtedy ranniki, przebiśniegi, krokusy, ale też m.in. zawilce, kaczeńce, jak również przylaszczki, sasanki oraz narcyzy. Już wcześniej można zobaczyć ciemierniki. Kwitną, poza tym, drzewa i krzewy, takie jak leszczyny, oczary oraz magnolie. Oto ciekawostki o trzech najpopularniejszych, uwielbianych przez nas kwiatach. Jakie sekrety kryją krokusy, przebiśniegi oraz ranniki? Sprawdźcie! Przedwiosenne kwiaty są pełne ciekawostek.
Przebiśniegi
Niekiedy pojawiają się już w styczniu. Zwane są również śnieżyczkami, a kojarzymy je z parków, lasów i ogrodów. Przebiśniegi lubią miejsca zacienione. W Anglii były uwielbiane w czasach elżbietańskich. Ich łacińska nazwa, galanthus, oznacza „mleczny kwiat”. Można je znaleźć w „Odysei” Homera, gdzie są magiczną rośliną. Związane są również z biblijną historią o wygnaniu Adama i Ewy. Według legendy parę wypędzono z Edenu zimą, a anioł przemienił kilka płatków śniegu w przebiśniegi, by dać im nadzieję. Pojawiają się m.in. w twórczości Williama Wordswortha i Hansa Christiana Andersena. Symbolizują nadzieję, dają pocieszenie i radość.
Ranniki
Następne zwiastuny wiosny. Mniej znane niż przebiśniegi, ale niezwykle ciekawe. Ranniki to żółte słoneczka. Złote kielichy ozdobione elegancką koronką liści. Otwierają się tylko w słońcu. Kruche i ulotne, nie kwitną długo. Zaczynają przekwitać, kiedy temperatura przekroczy 10 stopni. To jedne z najwcześniejszych kwiatów przedwiośnia. Ich nazwa naukowa (Eranthis hyemalis) oznacza „kwiat wiosenno-zimowe”. Można je znaleźć m.in. w ogrodach, zaroślach, wokół pasiek, w starych parkach i lasach. Podobno rannik kwitnący masowo na przedwiośniu w pałacowym parku w Radojewie jest wielką atrakcją turystyczną okolic Poznania.
Krokusy
Kwitną już w lutym i marcu, lubią słoneczne miejsca. Uprawa krokusów po raz pierwszy została udokumentowana na Krecie. Można zobaczyć te kwiaty na freskach w Knossos. Droga przyprawa, szafran, pochodzi z pewnego gatunku krokusa. Dodatek ten stosuje się do ryżu, zup, ciast i owoców morza. Krokusy oznaczają radość i pogodę ducha. Dodatkowo, fioletowe kwiaty symbolizują godność, dumę oraz sukces. Wielu XIX-wiecznych pisarzy uważało krokusa za symbol przyjemności płynącej z nadziei. Te kwiatki to także pierwszy znak szczecińskiej wiosny, który uwielbiają fotografować spacerowicze na Jasnych Błoniach.
Prawda, że pierwsze kwiaty wiosny są ciekawe? Zachęcam także do lektury tekstu: “Przedwiośnie – ciekawostki i cytaty o początku wiosny”.
autor: Urocznica; źródła: „Miłosna mowa kwiatów” G. Davies, G. Saunders, Amber, 2018; poznan.lasy.gov.pl, mojpieknyogrod.pl, abcflorysty.pl, zielonyogrodek.pl; zdjęcia: Pixabay
Kurczę, z jednej strony nie mogę się doczekać wiosny, ale z drugiej przeraża mnie perspektywa upalnego lata.
Może to lato nie będzie takie straszne, mam taką nadzieję. 😉
Bardzo ciekawe informacje 🙂 Pierwsze wiosenne kwiaty uwielbiam , zawsze poprawiają mi nastrój 🙂
Też je uwielbiam. 🙂
Super wpis 😉
Kwiaty kryją wiele ciekawostek. 🙂
I znowu dowiedziałam się u Ciebie czegoś nowego 🙂
/monikaolgalifestyle.blogspot.com
Cieszę się, zapraszam ponownie. 🙂
Czekam na wiosnę i tą zieleń dookoła 🙂
Ja też. 🙂