W świecie zdominowanym przez hałas, milczenie czasami wydaje się luksusem. Cisza jest nieodłącznym elementem ludzkiego doświadczenia. To stan, który pozwala nam na refleksję, głębsze zrozumienie siebie i otaczającego nas świata. Warto czasem pomilczeć. I przyjrzeć się temu złożonemu, wielowymiarowemu tematowi. Zrozumienie znaczenia milczenia nie jest łatwe, ale nie zaszkodzi podjąć się tej próby. Pomóc mogą w tym cytaty o milczeniu.
Milczenie może służyć komunikacji niewerbalnej i refleksji oraz introspekcji. Bywa wyrazem szacunku dla drugiej osoby lub postawą w określonej sytuacji. Milczenie może być też formą ochrony przed bólem, konfliktem. Nie tylko… Temat dobrze oddają różne cytaty o milczeniu.
Spis treści:
Siła ciszy: dlaczego warto praktykować milczenie?
Milczenie to klucz do spokoju wewnętrznego. Może być praktyką duchową. Pozwala na wyciszenie umysłu, głębsze połączenie z samym sobą. Milczenie – niewypowiadanie się, niezabieranie głosu. Słowa mają moc, ale czasami nie doceniamy ciszy! Milczenie pozwala na głębsze zanurzenie się w sobie. Daje przestrzeń na przemyślenie swoich słów oraz działań. „Milczenie jest pokojem duszy”: stwierdziła Urszula Ledóchowska.
Milczenie jako forma szacunku
Milczenie może być uznawane za oznakę mądrości i szacunku, lub odwrotnie, braku szacunku oraz złego zachowania. Sztuką jest umiejętność równowagi, a dokładniej wiedza, kiedy mówić, a kiedy milczeć. Niekiedy zamiast wiele mówić, lepiej milczeć i słuchać. „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”: mówi popularne polskie przysłowie.
Milczenie w komunikacji
Milczenie może być formą wyrazu. Narzędziem komunikacji. Cisza też potrafi być wymowna. Milczenie to też odpowiedź. Może być formą komunikacji niewerbalnej. Świadczyć o różnych stanach emocjonalnych. Być formą oporu lub buntu. „Są różne rodzaje milczenia. Niektóre dają wiele do mówienia”: te słowa napisał Romain Rolland.
Jasne i ciemne strony: milczenie głośniejsze niż słowa
Mamy dobre i złe milczenie. Warto znać nie tylko jasne, ale i jego ciemne strony. Długie okresy ciszy mogą prowadzić do nieporozumień w relacjach międzyludzkich. Unikanie komunikacji może też prowadzić do izolacji. Tłumienie emocji, niewypowiadanie ich, czasami prowadzi do nagromadzenia negatywnych uczyć. Milczenie może być wykorzystane także jako narzędzie manipulacji. Dlatego tak ważna jest równowaga w komunikacji. „Można milczeć i milczeniem ranić kogoś”: podkreślił Jan Twardowski. Inne cytaty o milczeniu poniżej…
Dające do myślenia cytaty o milczeniu
Milczenie wiąże się z ludzkim sumieniem i duszą. Bywa synonimem skupienia, wyciszenia. Ma wiele znaczeń. Milczeć znaczy „nic nie mówić, nie rozmawiać”, „nie kontaktować się z kimś”, „nie poruszać jakiejś sprawy”, „nie reagować na coś, nie protestować przeciwko czemuś”… Cytaty o milczeniu pokazują różne jego oblicza.
- „Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa!”. Julian Tuwim, „Jarmark rymów”
- „Ci, co milczą, wykazują najwyższe poczucie odpowiedzialności za słowo”. Jacek Wejroch
- „Cisza, chwała silnych, schronienie słabych”. Charles de Gaulle
- „Milczenie jest potrzebne tylko wtedy, kiedy nie ma się nic ważnego do powiedzenia. Milczenie sprawia, że nawet głupcy przez chwilę stają się mędrcami”. Carlos Ruiz Zafón, „Gra anioła”
- „Nim coś powiesz – zmilcz,/ nim coś powiesz – zważ,/ bo mówiąc, przegrałbyś,/ a zmilczeć możesz jak poeta”. Andrzej Bianusz, „Nie wierz mi, nie ufaj mi” (piosenka z repertuaru Anny Jantar)
- „Często najmądrzejszą odpowiedzią jest milczenie”. Lew Tołstoj
- „Często żałowałem moich słów, nigdy mojego milczenia”. Publiliusz Syrus
- „Człowiek nigdy nie pozbędzie się tego, o czym milczy”. Karel Čapek
- „Jeżeli nie będziesz umiał milczeć, nie będziesz umiał usłyszeć tego, co przemilczane”. Ewa Sonnenberg, „Ceremonia parzenia herbaty”
- „Lekarstwem na gniew jest milczenie”. Przysłowie arabskie
- „Łatwo jest błędnie odczytać milczenie”. Attanasio
- „Jeśli potrafisz spędzić z kimś pół godziny w zupełnym milczeniu i nie czuć przy tym wcale skrępowania, ty i osoba ta możecie zostać przyjaciółmi”. Lucy Maud Montgomery, „Błękitny Zamek”
- „Słowa ograniczają, czasami milczenie bywa wymowniejsze i zawiera w sobie więcej treści”. Terry Pratchett, „Ruchome obrazki”
- „Człowiek myślący, gdy tylko może, milczy; a gdy już nie może dłużej milczeć, wówczas mówi lub pisze. A czyni to tylko w ostatecznej potrzebie”. Sándor Márai, „Księga ziół”
- „Na drzewie milczenia wisi jego owoc – spokój”. Arthur Schopenhauer
- „Najgłośniej przemawia czasem milczenie”. Tadeusz Gicgier
- „Niekiedy lepiej poznasz człowieka w milczeniu niż rozmowie”. Karol Boromeusz
- „To ciekawe, jak wiele rzeczy człowiek potrafi powiedzieć, kiedy nie chce milczeć”. Guillermo Martínez, „Nieodgadniony Roderer”
- „Słowa przynależą do czasu, milczenie do wieczności”. Thomas Carlyle
- „To, że milczę, nie znaczy, że nie mam nic do powiedzenia”. Jonathan Carroll
- „To, że się milczy, nie znaczy, że się nie cierpi”. Jean-Pierre Davidts, „Mały Książę odnaleziony”
- „Umieć milczeć to prawie tyle, co zachować siebie na własność”. Rainer Maria Rilke
- „Zdarza się, że milczy ten, kto mógłby wiele powiedzieć”. Jan Stępień
Sentencje i aforyzmy o milczeniu
„Między ciszą, a ciszą/ Sprawy się kołyszą/ I idą i płyną”: śpiewał Grzegorz Turnau w piosence „Między ciszą a ciszą”, napisanej przez Michała Zabłockiego. Kluczem jest umiejętne rozpoznawanie sytuacji, w której milczenie jest najbardziej odpowiednie oraz świadomość własnych motywacji.
Milczenie może być jednym z istotnych elementów życia duchowego. Pomaga poznać prawdę o sobie, usłyszeć głos sumienia. Milczenie bywa kojarzone z posiadaniem mądrości życiowej. Daje wgląd we własne „ja”. Kojarzy się z autorefleksją i tajemnicą. W ciszy odkrywamy część siebie. Milczenie kojarzy się z kontemplacją, medytacją, refleksją, poszukiwaniem prawdy. Takiej ciszy nie należy się bać, ani przed nią uciekać.
Milczenie może być jednak różnie rozumiane. Bywa dobre i złe. Może być też reakcją obronną lub sposobem kary, pokazem siły. Bywa cennym doświadczeniem, a nawet wartością. Czasami słowa są zbędne i niepotrzebne. Milczenie bywa też środkiem wyrazu. Odpowiedzią. Takie rozumienie milczenia, czyli komunikowania poprzez odmowę mówienia, zawiera w sobie szereg sensów. Odmowa, niezgoda, opór, prowokacja… Jak widać milczenie to złożony temat. „Milczenie – to moment języka; milczeć to nie znaczy: być niemym, to odmawiać mówienia, a więc jednak mówić”: napisał Jean-Paul Sartre.
Jak uważasz, czy w dzisiejszym świecie przywiązujemy zbyt małą wagę do milczenia? Kiedy cisza jest korzystna, a kiedy szkodliwa? Znasz inne cytaty o milczeniu? Daj znać w komentarzach.
Cytaty o emocjach – podróż w głąb ludzkiej duszy
Bardzo mądre cytaty. Czasami milczenie jest najlepszym wyjściem z sytuacji.
To prawda.
Nie znam innych cytatów – te przytoczone przez Ciebie są niezwykle trafne. Pozdrowienia .
Dają do myślenia, prawda?
Bardzo ładne cytaty, czasami chwila ciszy pozwala na wyciszenie i spokój psychiczny 🙂
Dokładnie.
Bardzo podobają mi się te cytaty. Jest jeszcze jeden słynny cytat Marka Twaina: Lepiej milczeć i być uznanym za głupca, niż coś powiedzieć i rozwiać wszelkie wątpliwości 🙂
O tak, znam ten cytat. Dzięki za przypomnienie. 🙂
Czasami milczenie jest nam zwyczajnie potrzebne. Świetny artykuł.
To prawda, czasem dobrze jest zanurzyć się w ciszy.
Bardzo mądre cytaty. Ja zauważyłam że z wiekiem bardziej pragnę ciszy. I w końcu nauczyłam się przemilczać pewne słowa niż wszytko komentować i tylko zaostrzać zdarzenia. Ale potrzebowałam na tą naukę wielu lat 😁
Każdy potrzebuje czasem ciszy. 🙂
Pieknie 🙂
🙂
Piękne i bardzo prawdziwe cytaty!
Uwielbiam spokój i ciszę, hałasu nie znoszę, krzyku nie rozumiem.
Wykrzyczane kabarety czy piosenki do mnie nie przemawiają. Czy kłótnia na wysokich tonach odniesie lepszy skutek niż spokojna rozmowa na ten sam temat?
A milczenie czasami jest zbawienne:)
Miłego weekendu! Uściski 🤗
Wiele osób nie doceniania ciszy, milczenia, spokoju.
Nie znałam większości z powyższych cytatów. Są niezwykle trafne.
Nie znałam większości z powyższych cytatów. Najbardziej popularny cytat jaki znam, to : Mowa jest srebrem, a / ale milczenie złotem.
🙂
To prawda – mowa jest srebrem, a milczenie złotem.
Czasami cisza jest budująca i bardzo potrzebna 🧡
Dokładnie.
Milczenie jest potrzebne każdemu, oby tylko nie za długie. Dobrego weekendu 🤗
🙂
Witaj słonecznie
Jakże czasem potrzebuję ciszy, pomilczenia….
Życzę pięknych chwil w złocie jesieni
szimena.blogspot.com
Warto od czasu do czasu zanurzyć się w ciszy.
Świetne cytaty i bardzo ciekawy wpis😊
🙂