„Ścieżka obok drogi” to ciekawa książka, będąca zbiorem wspomnień poetki Kazimiery Iłłakowiczówny z okresu jej pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Była ona osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego. Marszałek miał do niej pełne zaufanie. Podpisywała ważne pisma w jego imieniu. Służyła pomocą i radą wielu ludziom. W swojej książce stworzyła ciekawy portret Piłsudskiego. Marszałek jest postacią, która zajmuje szczególne miejsce w historii i kulturze Polski. Jak przedstawiła go poetka?
Kazimiera Iłłakowiczówna całe życie chodziła własnymi drogami. Pisarka, podróżniczka, kobieta wyzwolona, osoba głęboki wierząca, dyplomatka i urzędniczka. Była mistrzynią słowa. Mówiono o niej „wielka dama poezji polskiej”. Skromna, dystyngowana. Dziś niestety jest nieco zapomniana, a szkoda. To ona tłumaczyła słynną depeszę z 16 listopada 1918 roku obwieszczającą o powstaniu Państwa Polskiego.
Pierwsza kobieta w MSZ
Kazimiera Iłłakowiczówna (1892-1983) była pierwszą kobietą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych! Ta niezwykła poetka, prozaiczka, dramaturżka i tłumaczka, przede wszystkim czuła się urzędniczką. Do pracy podchodziła bardzo skrupulatnie. Była obowiązkowa, świetnie zorganizowana. Pracowała z myślą, że wykonuje służbę dla niepodległego kraju. Wierzyła w budowę Polski ponad wszelkimi podziałami. Posługiwała się biegle kilkoma językami. Rozpoczęła pracę w MSZ w 1918 roku. Od 1926 do 1936 roku pracowała w Ministerstwie Spraw Wojskowych.
Odpisywała m.in. na listy służbowe, które przychodziły do Marszałka i jego żony. W ciągu dziewięciu lat pracy odpisała na blisko 250 tysięcy listów! Wiele wyjeżdżała też za granicę, wygłaszała odczyty o kraju, reprezentowała Polskę. Uważała, że pracuje w jednym z najciekawszych biur w stolicy. Współcześnie niektórzy mówią, że była nie tylko sekretarzem, ale i skutecznym menadżerem Marszałka. Swoje zawodowe obowiązki postrzegała w kontekście działania na rzecz dobra wspólnego. Wszystko opisała w książce.
Poetka i Marszałek
„Ścieżka obok drogi” to unikalne wspomnienie o Józefie Piłsudskim. Książkę wyróżnia osobisty ton oraz lekkie pióro. Wspomnienia Iłłakowiczówny są pełnie ciepła, osobistych wrażeń, przeżyć, zwykłego życia i codziennej pracy. W książce znajdziemy świat dwudziestolecia międzywojennego, portret Marszałka, zapis ważnych wydarzeń oraz postaci z tamtych lat.
Poetka w swoich wspomnieniach z jednej strony ukazała Józefa Piłsudskiego jako zwykłego człowieka – z jego żartami i frustracjami, a z drugiej – jako Ojca Narodu, zapewniającego bezpieczeństwo. Miała ogromny szacunek do Marszałka. A MSZ nazywała „ukochanym ministerstwem”.
Ścieżka obok drogi
„Ścieżka obok drogi” to ciekawy obraz pracy w ministerstwie u boku Marszałka. Józef Piłsudski była dla poetki wielkim autorytetem. W swojej autobiograficznej książce ukazała go jako patriotę, twórcę niepodległości, ale i troskliwego ojca rodziny. Tytuł książki nawiązuje w symboliczny sposób do myślenia poetki o roli, jaką pełniła przy swoim pracodawcy.
Przez lata przebywała w bliskim otoczeniu Marszałka, miała możliwość poczynienia wielu obserwacji. Z jej książki wyłania się portret człowieka dostojnego, pełnego życia, ale też przyjaznego, rodzinnego, emanującego dobrym humorem. W jej oczach Józef Piłsudski był uosobieniem miłości do ojczyzny.
Mówiąc o różnych bohaterach drogi do niepodległości, warto pamiętać też o kobietach, które budowały Polskę. Wśród nich była Kazimiera Iłłakowiczówna. Służyła krajowi przez swoją pracę zawodową oraz działalność literacką. Była świadkiem i uczestnikiem wielu wydarzeń. Swoją twórczość pisarską traktowała jako misję. Pielęgnowała pamięć o przeszłości. Miała świadomość, że jej refleksje i wspomnienia staną się kiedyś źródłem informacji o czasach, które należą do historii. Faktycznie, dziś „Ścieżka obok drogi” uznawana jest za jeden z ciekawszych literackich portretów Marszałka. Warto dodać, że na podstawie książki powstał spektakl o Piłsudskim! W tym roku także jedna z sal w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych została nazwana imieniem Kazimiery Iłłakowiczówny.
autor: Urocznica, foto: Wikipedia (zdjęcie główne: Piłsudski w hotelu Bristol w 1923 r.), Lubimy Czytać
Polskie pieśni patriotyczne – serce i dusza narodu
Przypomniałaś mi tę historię, pozdrowienia .
Kazimiera Iłłakowiczówna to bardzo ciekawa postać i pisarka warta pamięci. 😉
To musi być bardzo ciekawa książka 😊
Polecam szczerze zarówno prozę, jak i poezję Kazimiery Iłłakowiczówny. 🙂
Piękne ilustracje. Książka warta jest uwagi.
🙂
Dziękuję za przypomnienie tej historii
Życzę dużo słońca i ciepła tego wewnętrznego
szimena.blogspot.com
Nie znałam postaci Kazimiery Iłłakowiczównej. Książkę chętnie przeczytam 🙂
Zachęcam do zapoznania się z twórczością autorki. To świetna literatura. Piękna poezja, ciekawa proza.
To musi być bardzo ciekawa pozycja.
Jak wiele książek autorki. Jej proza wspomnieniowa jest fascynująca.
NIebanalna ksiażka
Zdecydowanie.
To musi być bardzo ciekawa książka, chętnie przeczytam, tym bardziej, że często kobiety tak jak autorka są zapomniane, a warto o nich pamiętać 🙂
Szczerze zachęcam do lektury twórczości Iłły. Warto znać jej pisma, jak i życiorys. 🙂
Nie miałam o tym pojęcia! Fajnie, że o tym napisałaś. O takich kobietach warto pamiętać.
Kazimiera Iłłakowiczówna to bliska mi postać. Świadczy o tym już sam tytuł bloga, zaczerpnięty z jej wiersza. 😉
O takich kobietach trzeba wiedzieć i pamiętać, cudownie że podzieliłaś się z nami tą historią! Książka brzmi interesująco, z pewnością warta jest poznania 😊
Dokładnie. Cieszę się, że książka Cię zainteresowała.