Sport jest korzystny dla zdrowia. Mówi się też, że bieganie to jedna z najbardziej naturalnych form ruchu, do jakich zostaliśmy stworzeni. Często więc korzystamy z poruszania się w przyspieszeniu. Niektórzy biegają też dla zdrowia, poprawienia kondycji fizycznej czy wspomagania odchudzania. Ta forma aktywności wymaga jednak wiedzy, dobrego przygotowania oraz… motywacji. Co daje bieganie? Od tego zacznijmy. Tu znajdziecie, zebrane w jednym miejscu, najważniejsze korzyści płynące z tego sportu.
Dobre buty, wygodny, strój i chęci to nie wszystko. Aby bieganie było przyjemne, skuteczne oraz bezpiecznie – warto stosować się do wskazówek specjalistów. Należy też zadbać o dobrą motywację. Co daje bieganie? Sprawdźcie!
Spis treści:
Najważniejsze zalety biegania
Aktywność fizyczna bywa doskonałym środkiem terapeutycznym, oddziałującym na nasze ciało i umysł. Bieganie ma sporo zalet. Mówi się, że zmienia człowieka zewnętrznie oraz wewnętrznie. Według ekspertów ta aktywność fizyczna może dawać szereg różnorakich korzyści. Oto 5 najważniejszych zalet.
Zdrowy organizm
Ruch pozytywnie wpływa na organizm. Bieganie wzmacnia kości, system immunologiczny, układ mięśniowy i sercowo-naczyniowy. Ten sport rozwija wydolność fizyczną oraz koordynację organizmu. Poprawia wygląd skóry. Odmładza. Dodaje siły i poprawia sprawność. Pozytywnie działa też na układ nerwowy i mózg. Według ekspertów – po prostu wydłuża życie.
Spokojny umysł
Bieganie korzystnie wpływa na samopoczucie. To sposób na rozładowanie emocji i odświeżenie umysłu. To jedna z metod radzenia sobie ze stresem. Redukuje uczucie niepokoju, nerwowość, obniżony nastrój, pozwala się wyciszyć. Może być nawet formą medytacji. Dotlenia organizm, a to przekłada się też na lepszy sen.
Piękna sylwetka
Systematyczny trening uatrakcyjnia wygląd. Pomaga wymodelować sylwetkę. Dodaje ciału energii i witalności. Bieganie wiąże się też z utratą wagi. Ta aktywność to dobry sposób na to, by podkręcić metabolizm. Ruch przynosi efekty. Redukuje masę ciała, motywuje do zdrowego odżywiania oraz dalszej pracy nad sobą. Regularny trening w połączeniu z odpowiednią dietą pomaga efektywnie schudnąć.
Silny charakter
Poza siłą fizyczną oraz sprawnością, bieganie kształtuje też charakter. Wzmacnia nas wewnętrznie. Rozwija cierpliwość, upór w dążeniu do celu, systematyczność, odporność na przeciwności losu. Pomaga pracować nad wiarą w siebie. Buduje samoocenę. Zmniejsza strach przed porażką. Szybko przynosi efekty, więc nastraja nas pozytywnie i dodaje siły w zmaganiu się z szarą codziennością.
Pełny portfel
Bieganie nie jest drogim sportem. Tę formę aktywności można uprawiać prawie wszędzie. Nie wymaga też kosztownego sprzętu. Niewiele trzeba, aby zajmować się tą aktywnością fizyczną! Niezbędne są jednak dobre buty. Przydać mogą się również niektóre akcesoria, które pomogą zwiększyć komfort i poprawić wyniki. W dobie smartfonów warto wypróbować też aplikacje do biegania – pozwolą analizować postępy oraz zyskać większą motywację. Co więcej, niektórzy biegacze mówią, że ta aktywność zwiększa ich kreatywność oraz produktywność, co wpływa na sukcesy w pracy.
To tylko kilka z szeregu zalet, o których mówią zazwyczaj eksperci i miłośnicy biegania. Na koniec warto przeczytać jedną z ulubionych maksym zwolenników tego sportu. Autor jest nieznany, ale te słowa przemawiają do wielu: „Jeśli chcesz być silnym – biegaj, chcesz być pięknym – biegaj, chcesz być mądrym – biegaj”.
PS Czy lubicie tę formę aktywności? Jeśli tak, to gdzie i jak często biegacie? Dajcie znać w komentarzach!
artykuł partnerski, autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Cytaty o spacerze, czyli chodzenie dla zdrowia
Trwałość legginsów sportowych – jak ocenić jakość?
Mam wrażenie, że bieganie bardzo wciąga. Wszyscy moi znajomi, którzy kiedyś tam (nawet dawno) zaczęli uprawiać ten sport, kontynuują go do dziś…
Ciekawe. 🙂
Biegam , ale nie jesienią czy zimą. Ale znam też osoby , które biegają, gdy jest zimno. Ja mam codziennie takie ćwiczenie – wnoszenie czasem kilka razy na czwarte piętro pełno zakupów , pozdrawiam Urocznico 🙂 .
🙂
Kiedyś biegałam do busa 😉 Od prawie trzech lat chodzę do i z pracy piechotą czyli ok. 7 km dziennie 🙂
Też lubię spacerować. 🙂
My z mężem jesteśmy na początku, na samym począteczku przygody z bieganiem, zobaczymy jak to się rozwinie;)
Powodzenia! 🙂