Szczecin to piękne miasto, choć nie wszyscy wiedzą jak wielki jest jego potencjał turystyczny. Bujna przyroda, barwna historia, architektoniczne perełki, wiatr znad morza… To siła stolicy Pomorza Zachodniego. Co więcej, przez miasto przechodzą liczne szlaki turystyczne, które pozwalają lepiej poznać najciekawsze zakątki okolicy. To często miejsca i obiekty z niezwykłymi historiami. Planując wycieczkę po Szczecinie, warto więc wcześniej przyjrzeć się miejskim trasom bliżej. Oto subiektywny przegląd najciekawszych szlaków Szczecina. Zainteresowani? Zapraszam do lektury kolejnego tekstu z cyklu „Własne drogi”!
Z czym kojarzy się Szczecin? Każdy coś wymieni. Miasto portowe, najstarsze kino na świecie, kot Gacek, miejsce narodzin carycy Katarzyny II, największa nekropolia w Polsce, miasto pachnące czekoladą, „Paryż Północy”, dynastia Gryfitów, Sydonia von Borck, Paprykarz Szczeciński, miasto nad Odrą, The Tall Ships Races… Blisko jest do Berlina i nad Bałtyk. A jak najlepiej zwiedzić Szczecin? Na szlaku!
Spis treści:
Wycieczka do Szczecina – solo lub przy okazji
Szczecin może być ciekawym celem wyjazdów urlopowych i wakacyjnych. Warto do niego wpaść też przy okazji, planując urlop nad morzem. Stolica Pomorza Zachodniego to całe mnóstwo różnorodnych atrakcji, zabytków i osobliwości.
Zamek Książąt Pomorskich, Jasne Błonia, Wały Chrobrego, Jezioro Szmaragdowe, Cmentarz Centralny, Łasztownia, Podzamcze, Willa Lentza, Muzeum Techniki i Komunikacji, Morskie Centrum Nauki, Kino „Pionier” 1907… To zaledwie kilka przykładów.
Szczecin to przede wszystkim miasto portowe, a jego związki z Bałtykiem są silne. Gród Gryfa kojarzy się z portem, Odrą, żeglarstwem, regatami, stocznią… Tu pojawia się częste pytanie. Czy Szczecin leży nad morzem? Nie! Wodny charakter miasta jest jednak niezaprzeczalny. I mamy plażę – przy marinie na Łasztowni.
Co jednak ciekawe, wody morskie zaczynają się już przy północnej stronie Trasy Zamkowej. Szczecin od bałtyckiej plaży dzieli zaś w linii prostej około 65 kilometrów. Jeśli jednak ktoś chce zobaczyć prawdziwe morskie fale, musi wyjechać z miasta.
Podróż pociągiem do najbliższych miejscowości bałtyckich zajmuje około półtorej godziny. Chcąc dojechać ze Szczecina nad morze samochodem, musimy natomiast być przygotowani na pokonanie ok. stu kilometrów.
Trasy turystyczne Szczecina – ogólne i tematyczne
Szczecin to miasto o bogatej historii oraz architekturze, a także różnorodnej zieleni. Stolica Pomorza Zachodniego słynie m.in. z pięknych parków, lasów, a także kwitnących wiosną w ogromnej ilości magnolii i krokusów. Co więcej, to miasto witające przyjezdnych zapachem czekolady: ze względu na słynną fabrykę znajdującą się na Łasztowni. Szczecin ze swoimi gwiaździstymi placami i oryginalną architekturą, przywodzi też na myśl Paryż i czasy Belle Époque.
Dużo by można jeszcze o tym mieście napisać. Najlepiej jednak poznać zachodniopomorską stolicę samodzielnie i przekonać się, o tym, że jest warta znacznie większego zainteresowania. Pomóc w tym mogą ciekawe szlaki turystyczne. Oto kilka z nich.
Miejski Szlak Turystyczny – to trasa, na której znajdują się najcenniejsze i najciekawsze miejsca oraz zabytki Szczecina. Została wytyczona już jakiś czas temu. Mówi się, że to ulubiony szlak turystów. Na trasie znajduje się ponad czterdzieści obiektów. M.in. Ratusz Staromiejski, Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narodowe, Centrum Dialogu Przełomy, Pałac pod Globusem, Brama Portowa, Książnica Pomorska… Szlak zaczyna się i kończy przy dworcu Szczecin Główny.
Złoty Szlak – przepiękny szlak spacerowy. Wiedzie od Zamku Książąt Pomorskich, aleją Jana Pawła II, przez park, las, aż do puszczy. Łączy miejskie zabytki oraz piękno lokalnej przyrody. To długa i urokliwa trasa. Na szlaku m.in. Plac Lotników, Pomnik Marynarza, Gmach Urzędu Miasta, Ogród Różany. Wyprawę można kontynuować w lesie, gdzie znajduje się malownicza Dolina Siedmiu Młynów.
Niezwykli szczecinianie i ich kamienice – kamienice z przełomu XIX i XX wieku to jedna z ciekawszych wizytówek miasta. Zamieszkiwało je dawniej wielu niezwykłych ludzi. Ich rodowód był nie tylko polski. Wśród nich byli m.in. Kurt Tucholsky, Leon Jessel, Janina Szczerska, Heinrich George, Antoni Kaczorowski, Janina Smoleńska, Helena Majdaniec, Wilhelm Meyer-Schwartau, Emil Stoewer… Warto poznać te postaci bliżej.
Jednodniowy Szlak Turystyczny – to „Szczecin w pigułce”. Trasa wiedzie przez najbardziej charakterystyczne i warte zobaczenia zakątki miasta. Na szlaku m.in. Bazylika Archikatedralna, Plac Orła Białego, Pomnik Ofiar Grudnia 1970, Brama Królewska… To dobre rozwiązanie dla tych, którzy są w Szczecinie jedynie przejazdem.
Place Oriona – wg szczecińskich astrologów lokalizacja miejskich placów i promieniście leżących ulic ma swoje odniesienie w konstelacji Oriona oraz kompleksie egipskich piramid w Gizie. Nil i Odra wykazują pewne podobieństwa. Droga Mleczna jest dopasowana kształtem do nurtów obu rzek. 3 szczecińskie place (Szarych Szeregów, Odrodzenia, Grunwaldzki) odzwierciedlają pas gwiazdozbioru Oriona na Ziemi. A Szczecin przez oryginalny układ urbanistyczny, przypomina stolicę Francji – Paryż.
Trasy turystyczne na Cmentarzu Centralnym – szczecińska nekropolia to coś więcej niż miejsce pamięci. Cmentarz ten jest jednym z największych w Europie. Został zaprojektowany według najlepszych wzorów sztuki parkowo-ogrodowej. Kryje wiele tajemnic oraz ciekawostek. Słynie z pięknych zabytków i wyjątkowej natury. Wiodą przez niego Trakt historyczny oraz Ścieżka botaniczna. To dzieło łączące zieleń, architekturę, sztukę nagrobną i atmosferę zadumy.
Śladami Quistropów – to szlak upamiętniający jedną z najbardziej zasłużonych rodzin dawnego Szczecina. Mieli ogromny wkład w rozwój miasta. Byli przedsiębiorcami i słynęli m.in. z działalności filantropijnej. To oni utworzyli najpiękniejsze tereny rekreacyjne Szczecina. Szlak wiedzie m.in. przez Jasne Błonia, Aleję Wojska Polskiego, tereny dawnego zakładu „Bethanien”, Syrenie Stawy i Park Kasprowicza.
Inne szlaki turystyczne w Szczecinie
Szczecin to też liczne szlaki wodne i rowerowe. Mamy również trasę prowadzącą m.in. do lokalnych browarów. Przez miasto przechodzi bowiem szlak piwny. Prócz tego ciekawy jest np. szlak ukazujący lokalne perełki gotyku ceglanego. To nie wszystko! Bardzo interesujący jest Szczeciński Szlak Azjatycki. Trasa najpiękniej wygląda wiosną, prowadzi wzdłuż ciągu roślinności pochodzenia orientalnego.
Wiele osób mogą też zainteresować podziemne trasy turystyczne w Szczecinie, związane m.in. z historią II wojny światowej. Dający do myślenia jest również Szlak Grudnia 1970/ Stycznia 1971, przypominający burzliwe i tragiczne wydarzenia z czasów słusznie minionych. Drogi do wolności prowadziły też przez Szczecin – nie wolno o tym zapomnieć. To nie wszystko…
Stolica Pomorza Zachodniego może być ciekawym pomysłem na podróże małe i duże. To miasto, które naprawdę warto zobaczyć. Planujecie wakacje w Polsce? Koniecznie weźcie Szczecin pod uwagę – np. w drodze nad Bałtyk. Marzy Wam się oryginalny city break? Krótki wyjazd spędzony w zachodniopomorskiej stolicy to także świetny pomysł. Zaciekawieni? Więcej szczecińskich tekstów znajdziecie: tutaj.
autor: Urocznica, źródła: m.in. wiadomosci.szczecin.eu, visitszczecin.eu, infoludek.pl, zdjęcia: Pixabay, Wikipedia
Tak, zaciekawiony i szczerze żałuję, że rok temu tylko dane mi było przejechać obok 🙂 . Pozdrowienia 🙂 .
Warto nadrobić tę turystyczną lukę. 😉
Cudne, malownicze miasto
Nie byłam nigdy w Szczecinie, a teraz ze względu na chorobę, tym bardziej nie podróżuję.
Słonecznie pozdrawiam:)
🙂
Bardzo ciekawa propozycja 🙂
🙂
Pięknie tam jest. Mam nadzieję, że w przyszłości znowu tam zawitam
Koniecznie! 🙂
Bardzo mnie cieszy ten post, ponieważ już od dawna planujemy wybrać się do Szczecina i super wiedzieć gdzie i co warto zobaczyć:)
Super, na pewno nie będziecie się w Szczecinie nudzić. 🙂
Nie byłam nigdy w Szczecinie, ale widzę, że warto odwiedzić to piękne miasto.
Koniecznie. 🙂
Witam serdecznie ♡
super sprawa, bardzo ciekawy wpis 🙂 Muszę przyznać, że do Szczecina mam bardzo daleko (to drugi koniec polski) ale czasem tam bywam bo mam tam rodzinę 🙂
Pozdrawiam cieplutko ♡
🙂
Do Szczecina jeździłam jako dziecko z rodzicami. Pamiętam, że bardzo podobało mi się to miasto. Do dziś wspominam je z sentymentem 🙂
Może warto znów odwiedzić Szczecin? 😉
bardzo ciekawe szlaki
To fakt. 🙂