Czy macie ochotę na spacer z nutką egzotyki? W moim mieście można spotkać wiele roślin z Dalekiego Wschodu. W związku z tym w zeszłym roku powstała u nas nowa trasa turystyczna – Szczeciński Szlak Azjatycki. Tej wiosny postanowiłam przejść tę tematyczną ścieżkę. Zapraszam na zieloną przechadzkę!
Kilka dni temu, pod sam koniec kwietnia, wyruszyłam na Szczeciński Szlak Azjatycki. Był to piękny, pachnący zielenią wieczór. Przywołał mi na myśl krótki wiersz. Haiku. Zuzanna Truchlewska napisała w nim: „kropla po kropli/ osiada na gałęziach/ wiosenne światło”.
Flora Azji w Szczecinie
Orientalna i egzotyczna roślinność jest u nas bardzo popularna. Flora Azji w Szczecinie ma bogatą reprezentację. Miłorząb japoński, paulownia puszysta, metasekwoja chińska, liczne magnolie, budleje Davida, judaszowce, złotokapy, pigwowce, oczary, dawidia chińska, grujeczniki… To tylko kilka przykładów.
Bardzo licznie azjatycką roślinność reprezentuje w mieście wiśnia piłkowana, zwana wiśnią japońską. Można ją spotkać np. na Jasnych Błoniach, w Parku Kasprowicza, na terenach dawnego Ogrodu Botanicznego, w okolicach Filharmonii Szczecińskiej oraz Placu Grunwaldzkiego.
Egzotyczne rośliny to jedna z wizytówek Szczecina. Wiąże się to m.in. z portową historią miasta – wiele osób za cel stawiało sobie sprowadzanie ciekawych okazów z podróży. Poza tym, taka zieleń przyjmuje się u nas ze względu na korzystne warunki klimatyczne. W Szczecinie można więc spotkać wiele oryginalnych roślin, w tym takie, które nie rosną w innych częściach Polski.
Od sakury do katsury
Ta mnogość roślinności azjatyckiej doczekała się ciekawego wyróżnienia. Rok temu Szczeciński Klub Azji stworzył wspomnianą na początku tekstu ścieżkę. Szczeciński Szlak Azjatycki. Na trasie można spotkać rośliny z Chin, Japonii, a także m.in. Armenii, Kaukazu oraz Turcji. Szlak łączy walory edukacyjne i wizualne. Trasa turystyczna, prowadząca wzdłuż roślinności pochodzenia azjatyckiego, to naprawdę ciekawy projekt.
Szlak zaczyna się pod Urzędem Miasta, czyli „szpinakowym pałacem”, gdzie rosną wiśnie (różowa i piłkowana, czyli jap. sakura) i tamaryszek. Następnie biegnie aleją platanów przy Jasnych Błoniach, pod Pomnikiem Czynu Polaków. Tam rosną m.in. skrzydłorzech kaukaski oraz ciekawe klony. Później szlak prowadzi przez Park Kasprowicza wzdłuż różnych oryginalnych roślin (m.in. ałyczy, lipy krymskiej, jodły Nikko), kończąc na grujeczniku (z jap. katsura).
Zielony spacer z mapą
Wystarczy pobrać dostępną w internecie mapkę szlaku (na klubazji.szczecin.pl) i można rozpocząć spacer w orientalnym klimacie! To miłe doświadczenie. Dzięki tej trasie mogłam spojrzeć na ulubione miejsca spacerowe świeżym okiem. Rewers mapy zawiera opisy roślin i poglądowe fotografie, co dodatkowo uatrakcyjnia ten zielony spacer.
Szlak kończy się w okolicach Teatru Letniego, ale polecam iść dalej, przez Park Kasprowicza, bo rośliny egzotyczne można także podziwiać w niedalekich – Różance i dawnym Ogrodzie Botanicznym. Jeśli będziecie mieli okazję – koniecznie przejdźcie się tą orientalną, zieloną ścieżką!
PS Lubicie oryginalne trasy turystyczne? Jakie nietypowe szlaki biegną przez Wasze miasta?
autor: Urocznica, źródła: m.in. klubazji.szczecin.pl, radioszczecin.pl, zdjęcia: archiwum prywatne (kwiecień/ maj 2022)
Szczecińskie magnolie: miejska przechadzka wiosenna
Przecudny ten szlak
To fakt. 🙂
Fajnie, fajnie! W Szczecinie masa różnorodnych kwiatów, drzew, krzewów, same cuda.
Zdecydowanie.
Piękny post. Będę przejeżdżać w lipcu przez Szczecin. Pozdrawiam Urocznico 🙂 .
🙂
Może uda się go zobaczyć na przyszłą wiosnę 🙂
Polecam. 🙂