Często jesteśmy zbyt zajęci, by nadążyć za wszystkimi informacjami. Tematyka ekologiczna i przyrodnicza jest jednak bliska wielu z nas! Tu znajdziecie zielone ciekawostki oraz newsy z ostatnich tygodni. Tylko i wyłącznie pozytywne wiadomości! Przeróżne źródła oraz tematy. Dla każdego coś interesującego… Zapraszam na kolejny post z cyklu „Zielona prasówka”. Macie chwilę na lekturę?
Najnowsze informacje o ochronie środowiska, ciekawostki ze świata nauki i przyrody, oryginalne projekty oraz inicjatywy w stylu eko, wiadomości dotyczące zdrowego stylu życia! Zapraszam na prasówkę ekologiczną, która jest subiektywnym podsumowaniem zielonych doniesień z ostatnich dni.
Ekologiczna prasówka – maj 2023
„Zielona prasówka” to cykl, który ma służyć rozrywce, inspiracji, dyskusji, edukacji czy poszerzaniu horyzontów myślowych. Zapraszam na najnowszy przegląd artykułów o zielonej tematyce. Odkrycia, projekty, ciekawostki… Na co ostatnio zwróciły uwagę media? Sprawdźcie!
Odkryto nowy rodzaj motyli. Został nazwany po najmroczniejszej postaci z „Władcy Pierścieni” – informuje national-geographic.pl. Naukowcy dodali do rodziny motyli nowy rodzaj. Został nazwany Saurona: od władcy Mordoru z książek Tolkiena. Owady te mają pomarańczowe skrzydła. Zdobią je plamy w czarnych obwódkach. Wzór na skrzydłach motyli przypomina… słynne Oko Saurona. „Nadając motylom nietypowe imiona, próbujemy zainteresować nimi ludzi”: mówią naukowcy. Więcej na stronie internetowej National Geographic Polska.
Rośliny o zapachu coli lub cebuli w Ogrodzie Botanicznym UW w Warszawie – to tytuł artykułu z portalu naukawpolsce.pl. W warszawskim ogrodzie trwa majowa akacja „Aromatyczny Botaniczny”. W ramach niej można podziwiać rośliny o nietypowych zapachach. Przygotujcie nosy! Wśród aromatycznej zieleni jest np. bazylia o zapachu coli czy fiołków. Cały tekst na stronie www Nauka w Polsce.
Pierwszy autobus wodorowy jeździ po Warszawie. „To naturalny kierunek rozwoju miast” – zdradza strona wiadomosci.onet.pl. Pojazd nie emituje spalin, a nawet oczyszcza powietrze! Autobus ma długość 12 m i pomieści prawie 100 pasażerów. Będzie kursował do 15 listopada na dwóch popularnych trasach. NesoBus to ukłon w stronę ochrony środowiska i zdrowia mieszkańców miast. Więcej na stronie Onet.
Nowy cykl „Jak to działa – Ekologia” w TVP Nauka, Radosław Brzózka gospodarzem – piszą Wirtualne Media. Autorski projekt przybliża widzom naukowe rozwiązania, które służą ochronie planety, bezpieczeństwu i komfortowi życia. Premierowe odcinki można oglądać na TVP Nauka w soboty o 13.30. „Chcemy pokazać na naszej antenie, że ekologia to jest coś, co nas otacza”: powiedział w rozmowie z portalem szef stacji Robert Szaj. Szczegóły na stronie www wirtualnemedia.pl.
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny z przełomowym odkryciem. To odmieni świat! – podaje eska.pl. ZUT znów pozytywnie zaskakuje. Opracowanie specjalnego materiału przez dr inż. Magdalenę Zdanowicz może odmienić przemysł oraz działania ekologiczne. W końcu będzie mniej mikroplastiku! Wynalazek szczecińskiej uczelni to PolysFer. Więcej na portalu internetowym radia Eska.
Po deszczu te polskie grzyby zaczynają ze sobą rozmawiać. Używają do tego elektryczności – donosi National Geographic Polska. Naukowcy uważają, że grzyby mogą używać impulsów elektrycznych do komunikacji. Po deszczu las ożywa. Aktywne robią się również grzyby. Naukowcy zbadali m.in. lakówkę dwubarwną. Wnioski zostały opisane w czasopiśmie „Fungal Ecology”. Szczegóły na portalu national-geographic.pl.
Mysie uszko w leśnym runie – to tekst ze strony lasy.gov.pl. Powstał z okazji Dnia Polskiej Niezapominajki. Święto miało miejsce 15 maja. Łacińska nazwa niezapominajki to Myosotis, czyli mysie uszko. Na temat bajecznego kwiatka krąży wiele legend. To też roślina pełne ciekawostek. Warto o niej pamiętać i dbać o te kwiatki, nie tylko od święta! Więcej na portalu Lasów Państwowych.
Chroń bioróżnorodność. Rząd zaczyna kampanię edukacyjną – pisze klimat.rp.pl. Dla wielu Polaków ochrona środowiska jest jednym z najważniejszych problemów, które nasz kraj ma do rozwiązania. Kampania będzie wyjaśniać różne zagadnienia związanie z bioróżnorodnością ekologiczną. Wśród tematów jest np. zwiększenie terenów zielonych czy kwestia odbetonowania przestrzeni miejskiej. Powstała też strona bioroznorodnosc.gov.pl. Planowane są również warsztaty i działania informacyjno-edukacyjne. Więcej na stronie www dziennika Rzeczpospolita.
Fabryka, w której pachnie frytkami. Tak się produkuje folię, która zniknie w kompostowniku – zaskakuje tytułem Wyborcza. Firma ze Zgierza produkuje ekologiczne foliówki. Zamiast plastiku królują tam: kukurydza i ziemniaki. Gdy w fabryce produkowane są torebki bio, to pachnie frytkami… Produkty z biopolimerów dziś stanowią zaledwie 10% produkcji, ale za kilka lat ma to być aż 80%. Firma Interbag wierzy w ekologię i wie, że dbanie o środowisko się opłaca. Tak trzymać! Więcej na wyborcza.biz.
Rozpoznaj jadalne rośliny w twojej okolicy. Pomoże darmowa aplikacja – podpowiada radiowa Jedynka. W Polsce rośnie dziko ponad tysiąc gatunków zielonych. Darmowa aplikacja „Eden” wskaże drogę do jadalnych chwastów. Głównym celem projektu jest możliwość oznaczenia na mapie oraz nawigowania do dzikich, jadalnych roślin. Apka ma też m.in. funkcję edukacyjną o tytule „Dzika apteka” oraz zakładkę „Dzika kuchnia”. Szczegóły na jedynka.polskieradio.pl.
Zostań współtwórcą – podziel się komentarzem
Interesują Was zielone tematy? Natknęliście się ostatnio w mediach na ciekawy, pozytywny artykuł dot. ekologii, przyrody czy zielonego stylu życia? Dajcie znać w komentarzach! To może być inspiracja do kolejnych postów. Autor najciekawszego komentarza zostanie wymieniony w kolejnym wpisie (np. pseudonim/ nazwa lub adres bloga). Twórzmy ten cykl razem!
PS Zielona tematyka pojawia się też na mediach społecznościowych, skupionych wokół tego bloga. Zapraszam np. na Instagram.
autor: Urocznica, źródła: national-geographic.pl, naukawpolsce.pl, lasy.gov.pl, wiadomosci.onet.pl, eska.pl, klimat.rp.pl, wyborcza.biz, jedynka.polskieradio.pl, www wirtualnemedia.pl, zdjęcia: Pixabay
ileż nowych informacji! super!
🙂
Tak , interesują mnie te tematy. A co do motyli – nawiedzają mnie od czasu do czasu wieczorową, ciepłą porą …ćmy 🙂 . Pozdrowienia 🙂 .
Ćmy są bardzo ciekawe i jest ich o wiele więcej niż motyli dziennych. 🙂
Przyroda nie przestaje nas zaskakiwać :D. No i ludzie też potrafią pozytywnie zaskoczyć ^^. Świetny cykl
O tak, warto się dzielić dobrymi wiadomościami. 🙂
Polecam książkę Sekretne życie drzew💚
Dzięki za polecenie. 🙂
Baaaardzo ciekawe informacje…
Dzięki za komentarz. 🙂
Przeciekawe! Super, że zebrałaś te wiadomości!
🙂
Super post, ile ciekawych informacji! Ta aplikacja rozpoznająca jadalne rośliny to świetna sprawa! 😉
Zdecydowanie, bardzo ciekawa apka. 😉
Ostatnio natknęłam się na fajną stronkę o Ajurwedzie, polecam gorąco!strefaobfitosci.pl/ziola-w-ajurwedzie-blog
🙂
Nawet nie wiedziałam że jest taka aplikacja ^_^ Super !
O tak, ciekawy projekt. 🙂
Z wielką przyjemnością przeczytałam ten post 🙂 Dobry pomysł na prasówkę 🙂
Zielono mi! 🙂
Bazylia o zapachu coli to dla mnie niespodzianka 🙂 oko Saurona chętnie zobaczyłabym na żywo 🙂
Też mnie bardzo ciekawi ten motyl. 😉
Super wpis! Ciekawi mnie ten specjalny materiał mający zastąpić mikroplastic.