„Każdy ma swój płatek śniegu”: napisał Orhan Pamuk w powieści „Śnieg”. To jedna z wielu osób, które zainspirował biały puch. Od wieków krystaliczne gwiazdki fascynują artystyczne dusze, wrażliwców oraz naukowców. Nic dziwnego! W pojedynczej śnieżynce ukryte jest tajemnicze piękno. A krystaliczne płatki to niezwykłe zimowe symbole. Kojarzą się z białą zimą, baśniami, folklorem czy świątecznymi dekoracjami. Jakie sekrety kryje w sobie śnieżynka? Sprawdźcie!
Co to jest śnieżynka? Czym jest płatek śniegu? Co oznacza śnieżynka?… To najczęściej zadawane w internetowej przestrzeni pytania. Tu znajdziecie odpowiedzi na te i wiele innych zagadnień. Zachęcam do lektury!
Spis treści:
Czym jest płatek śniegu?
Śnieg powstaje, gdy w chmurach para wodna resublimuje, tworząc kryształki lodu. Wówczas jej cząsteczki skupiają się blisko siebie. Tworzą kryształki lodu. Czyli: płatki śniegu. Śnieżynki, zanim opadną na ziemię, długo krążą w chmurach, wznosząc się, opadając i „rosnąc”. Im słabszy wiatr, tym większe formują się płatki. Silny podmuch jednak rozrywa je i wtedy docierają na ziemię w strzępkach.
Dlaczego każda śnieżynka jest inna?
Każdy płatek zanim spadnie na ziemię pokonuje inną drogę. Wszystko w różnorodnych, niepowtarzalnych warunkach. Śnieżynki mogą przybierać więc różne kształty. Nie ma dwóch identycznych płatków, choć najczęściej pojawia się u nich motyw sześciokąta! Już w XVI i XVII wieku to zagadnienie nurtowało naukowców.
Jak duży jest i ile waży płatek śniegu?
Zazwyczaj płatki śniegu mają kilka milimetrów średnicy. Największe i najpiękniejsze powstają podobno przy dużej wilgotności powietrza. Gwiezdny płatek to też synonim lekkości. I coś w tym jest… Pojedyncza śnieżynka waży około jednej tysięcznej grama czyli jeden gram śniegu zawiera przeciętnie tysiąc takich płatków. Dopiero milion śnieżynek wchodzi na kilogram śnieżnego puchu.
Co oznacza śnieżynka?
Śnieg to symbol sennych marzeń i bardzo złożony motyw. Stanowi m.in. wizualizację uczuć oraz emocji. Może oznaczać szczęście, dobre wróżby, delikatność, czystość, doskonałość… Ale też początek czy drugą szansę. Płatek śniegu to znak piękna, czystości, zimy. Ta krystaliczna gwiazdka jest też symbolem nadziei, przemiany, odrodzenia, spokoju. To ucieleśnienie kruchości i wyjątkowości. Może być też wskazówką na poprawę losu. Sen o padającym śniegu interpretuje się jako dobry znak.
Dlaczego psychologowie polecają obserwować śnieg?
Psychologowie uważają, że warto się zatrzymać i zachwycać płatkami śniegu. Biały puch z nieba wywołuje u nas bowiem pozytywne emocje. Odświeża umysł, pozwala się zrelaksować, uspokoić. Przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Przypomina o pięknie przyrody. Poza tym, potrzebujemy chwili wyciszenia oraz drobnych radości każdego dnia.
Kto pisał o płatkach śniegu?
Śnieżynki inspirują różnych ludzi, w tym wielkich literatów. Ciekawie pisali o nich np. polscy poeci. Jerzy Liebert, Zygmunt Różycki, Władysław Orkan, Kazimiera Zawistowska, Agnieszka Osiecka… Warto poszukać zimowych wierszy naszych autorów i przeczytać choć kilka. Nie można też zapomnieć o utworze wspomnianego na początku tekstu tureckiego noblisty. „Stanąłem na środku ulicy wpatrzony w pojedynczą śnieżynkę. Śledziłem ją do chwili, aż spadła i roztopiła się pod moimi stopami”: to słowa bohatera powieści „Śnieg” Orhana Pamuka.
To tylko kilka śnieżnych ciekawostek. Ostatnio towarzyszą nam ciepłe dni, ale prognozy zapowiadają zbliżający się atak zimy. Być może ten tekst nieco umili oczekiwanie na białe szaleństwo lub pozwoli spojrzeć na gwiezdne płatki przychylniejszym okiem.
PS Bardzo lubię śnieżynki w różnych formach. Ich motyw zawsze pojawia się u mnie w domu w okresie zimowym (i oczywiście świątecznym). A jak jest u Was? Też chętnie je obserwujecie i się nimi otaczacie?
autor: Urocznica, źródła: przystanek.nauka.us.edu.pl, mlynwiedzy.org.pl, sennik-mistyczny.pl, wikipedia.org, tvn24.pl, polskieradio.pl, zdjęcia: Pexels
Też bardzo lubię śnieżynki w różnych formach, bo mają w sobie jakąś magię.
Zdecydowanie!
Niedawno miałem okazję zaobserwować na własnym oknie śnieżynkę. Pozdrawiam Urocznico 🙂 .
Super.
Lubię gdy pada śnieg, to mnie relaksuje.
O tak!
Biały puch zdecydowanie wywołuje pozytywne emocje. I niesamowite jest to, że każdy płatek jest inny.
Fakt.
Śnieg lubię, chociaż bardziej go lubiłam gdy byłam młodsza 🙂
Pozdrawiam
🙂
Mnóstwo informacji o śnieżynkach, a do tej pory po prostu cieszyłam się tylko ich wyglądem 🙂
🙂
Lubię zimę, lubię przyglądać się śnieżynkom i “łapać je” :).
Lubię robić im zdjęcia…
Z ciekawością przeczytałam Twój wpis :).
raeszka.blogspot.com
🙂
To niesamowite że wśród takiej liczby śnieżynek nie ma dwóch identycznych. Obserwowanie padającego śniegu faktycznie uspokaja, miło gdy sie jest w ciepłym pomieszczeniu z gorącym napojem
O tak!
nie lubę zimy, nie zachwycam się śniegiem, chociaż przyznaję, że drzewa ze “śnieżną czapą” na gałęziach uspokajają. Dawniej, gdy obdarowywałam znajomych prezentami gwiazdkowymi, nadziergałam się szydełkiem wiele śnieżynek. Uściski.
Dla mnie każda pora roku ma coś w sobie. 🙂