Często mówimy sobie różne rzeczy – zarówno pozytywne, jak i negatywne. To wszystko ma na nas wpływ. Warto skorzystać z pozytywnego myślenia. To nic nie kosztuje, a może przynieść nam korzyść! Myśli i słowa, które towarzyszą nam na co dzień, powinny być pozytywne, konstruktywne, zgodne z naszymi wartościami oraz potrzebami. Afirmacja ma sens. Dlaczego?
Afirmacja to technika psychologiczna. Jej podstawowym celem jest wzmacnianie pozytywnego myślenia i podnoszenie pewności siebie. Jak każda metoda: ma swoje zalety i wady. Warto jednak temu tematowi przyjrzeć się bliżej!
Spis treści:
Moc pozytywnego myślenia
Słowa mają moc. Myśli mogą kształtować naszą rzeczywistość. Warto podchodzić do tych kwestii świadomie. Dr Norman Vincent Peale (1898 – 1993), głosiciel teorii pozytywnego myślenia, mówił: „Nie jesteś tym, czym myślisz, że jesteś. Ale jesteś tym – co myślisz!”. W swojej najsłynniejszej książce „Moc pozytywnego myślenia” napisał: „Myśli wytwarzają słowa, bowiem słowa przenoszą idee. Ale słowa również oddziałują na myśli oraz przekształcają, jeśli nie wręcz tworzą, postawy”.
Peale był amerykańskim duchownym, promował pozytywne myślenie i zajmował się pomocą dla ludzi zagubionych w życiu. Pozostawił po sobie wiele publikacji. Często powtarzał: „Za każdym razem, kiedy przyjdzie ci do głowy negatywna myśl tycząca się twoich osobistych możliwości, świadomie sformułuj pozytywną myśl, która tę poprzednią <<skasuje>>”.
Norman V. Peale, przedstawiciel literatury motywacyjnej i jeden z propagatorów idei pozytywnego nastawienia, miał wpływ na wielu ludzi, wciąż inspiruje oraz zachęca do wprowadzania dobrych zmian w życie. Jedną z nich może być praca z afirmacjami.
Co to jest afirmacja i jak działa
Afirmacja wykorzystuje moc słów do kreowania rzeczywistości. To prosta, dostępna dla każdego technika psychologiczna. Afirmacja to zdania i stwierdzenia, które mają za zadanie poprawić samopoczucie osoby je wypowiadającej, pozytywnie wypłynąć na jakość jej życia w różnych obszarach. Polega zazwyczaj na powtarzaniu pozytywnych twierdzeń na temat własnej osoby, co ma prowadzić do identyfikacji z ich treścią. Wykorzystywany jest w tym wszystkim mechanizm autosugestii i medytacji.
Istnieją różne rodzaje afirmacji, m.in. pozytywne, uwalniające, akceptujące. Cenione są w środowiskach naukowych i terapeutycznych. Pomagają budować pewność siebie, przełamywać negatywne przekonania i osiągać cele. Wzmacniają poczucie akceptacji, motywują.
Afirmacje to narzędzie rozwoju osobistego. Jak wykazują liczne badania, mogą mieć pozytywny wpływ na naszą psychikę i mózg. Wspierają samoakceptację. Pomagają budować pewność siebie, pokonywać ograniczenia, osiągać cele, zmieniać nawyki. Pozwalają skupić się na pozytywnych aspektach życia.
Skuteczne afirmacje dla każdego
Sposób mówienia i myślenia przekłada się na nasze samopoczucie. Afirmacja to pomysł na redukcję stresu, spokój, rozluźnienie, zastrzyk motywacji. Ta technika pomaga radzić sobie z trudnościami i się rozwijać. Afirmacje to nie są magiczne zaklęcia, jednak warto pamiętać, że słowa oraz myśli, którymi się otaczamy, mają swoją moc.
Wokół tematu narosło wiele mitów. Afirmacja jest często mylona z manifestacją. Pojęcia są powiązane, istnieją jednak między nimi pewne różnice. Manifestacje są łączone z energią, magicznym pierwiastkiem, a afirmacje są bliższe nauce, tłumaczone mechanizmami psychologicznymi.
Niektórzy nie widzą w nich sensu. Inni są przekonani, że afirmacje przyspieszają realizację marzeń i pozwalają łatwiej uporać się z trudnościami dnia codziennego. Jednym osobom to pomaga, innym nie. Z pewnością warto jednak wiedzieć, jak tworzyć skuteczne afirmacje. O czym warto pamiętać?
- Afirmacje powinny być pozytywne i konstruktywne. Dostosowane do naszych potrzeb oraz wartości. Skuteczne afirmacje są osobiste, aktualne, dobre, realistyczne, konkretne, krótkie, osadzone w czasie teraźniejszym. Muszą być tworzone z emocjonalnym zaangażowaniem. Najskuteczniejsze afirmacje to te, w które wierzymy. Wtedy działają.
- Powinno się powtarzać afirmacje codziennie, regularnie, konsekwentnie. Można je zapisywać w dzienniku. Później sięgać po nie w trudnych chwilach. Można afirmacje powtarzać w głowie lub wypowiadać na głos. Wiele zależy od preferencji, osobistych potrzeb. Można je powtarzać rano i wieczorem, w chwili przerwy, zapisywać w zeszycie lub nagrywać dźwięk smartfonem, a później odtwarzać.
- Afirmacja musi być realna i iść w parze z pracą nad sobą. Nie można uciekać od problemów czy zakłamywać rzeczywistości. Afirmacje wymagają zaangażowania, refleksji, świadomości. By ta technika była skuteczna, warto też stosować ją z umiarem, równowagą, pomyślunkiem. Afirmacje muszą być prawdopodobne i przekonujące.
Pozytywna afirmacja w praktyce
Praktykowanie afirmacji, według naukowców, przyczynia się do zmiany naszych wzorców myślowych. Poprzez autosugestię i pozytywne nastawienie, możemy mieć realny wpływ na jakość życia oraz rzeczywistość, w której bytujemy. Afirmacje pomagają tworzyć nowe możliwości, dostrzegać szanse, przyciągać do nas korzystne wydarzenia i okazje. Mają one zdolność do zmiany naszych przekonań, uczuć oraz zachowań. Mogą pozytywnie wpływać na psychikę człowieka na wielu różnych poziomach. Redukują negatywne emocje, wzmacniają samoocenę, otwierają na zmiany, zwiększają motywację. Zamiast skupiać się na negatywnych myślach, warto dać szansę tej metodzie.
Świadome i celowe powtarzanie pozytywnych, motywujących twierdzeń na temat siebie oraz życia może mieć sens. Afirmacje są różne. Wiele zależy od naszych potrzeb i celów. Z pewnością mogą wzmacniać pozytywne zachowania i nawyki. Jakie słowa mocy warto wykorzystać? Oto przykłady afirmacji.
- Afirmacja życia pomaga celebrować życie, doceniać jego piękno, zwiększać poczucie radości i szczęścia. Przykład: „Cieszę się życiem i korzystam z każdej chwili najlepiej, jak potrafię”. Inne pozytywne zdanie: „Jestem wystarczająco ładny, mądry, atrakcyjny”. Kolejne: „Moje życie i to co robię ma sens, jest ciekawe i przyjemne”.
- Afirmacja szczęścia pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną. Wspiera radzenie sobie ze stresem i negatywnymi myślami. Przykład: „Czerpię radość z tego, co mam. Rodziny, pracy, zdrowia, przyjaciół…”. Inna propozycja: „Mam wokół siebie ludzi, których kocham i którzy mnie wspierają”.
- Afirmacja zdrowia pozytywnie wpływa na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Pomaga w utrzymaniu dobrego samopoczucia, radzeniu sobie z chorobami. Przykład: „Moje ciało jest silne i wytrzymałe”. Inne pozytywne stwierdzenie: „Mam odporny, pełen energii organizm” lub „Szanuję moje ciało i umysł”.
- Afirmacja pracy pomaga osiągnąć wyznaczone cele. To np. słowa: „Jestem specjalistą w swojej dziedzinie”. Lub: „Jestem świetny w tym, co robię”. Inne słowa, które mogą pomóc to: „Wierzę w siebie i swoje możliwości”, „Skupiam się na rozwiązaniach, a nie na problemach” czy „Moja praca ma sens”.
- Afirmacja miłości wzmacnia poczucie miłości do siebie i innych. To np. „Jestem godny miłości i akceptacji” czy „Dziękuję za miłość, jaka jest mi okazywana”. Kolejne pozytywne zdanie to: „W moim życiu jest miejsce na kochającą i wspierającą osobę”.
- Afirmacja na dzień dobry pomaga rozpocząć dzień z uśmiechem. Przyczynia się do lepszego samopoczucia, podtrzymania pozytywnego nastroju. To pomysł na dobry początek dnia. Przykład afirmacji: „Dzisiaj jestem pozytywny i pełen nadziei”, „Otwieram się na radość, szczęście i wszystko co mi sprzyja”, „Dzisiaj jestem otwarty na dobro, które przyniesie mi życie”, „Dzisiaj wybieram spokój zamiast stresu”.
- Afirmacja na sen to sposób na dobre zakończenie dnia. Może wprowadzać w pozytywny nastrój i ułatwiać zasypianie. Oto zdania, których warto użyć: „Pozwalam się mojemu ciało zrelaksować i odprężyć”, „Sen przyniesie mi odpoczynek. Kolejny dzień rozpocznę z energią i optymizmem”, „Jestem wdzięczny za przeżyty dzień, spokojny oraz wyciszony”.
Pozytywne myśli i słowa warto dostosować do siebie. Jednym może pomóc afirmacja na miłość, zdrowie, życie, innym afirmacja pieniędzy i bogactwa, afirmacja sukcesu lub szczęścia… To już zależy od nas samych. Afirmacje pomagają zobaczyć siebie w nowym świetle. Warto nie tracić wiary, mówić do siebie czule i z miłością. Nasze ciało oraz samopoczucie będą nam za to z pewnością wdzięczne!
PS Praktykujecie afirmacje? Podzielcie się pozytywnymi zdaniami, które sobie często powtarzacie.
*Tekst ma charakter informacyjny. W przypadku większego zainteresowania tematem, najlepiej skonsultować się z ekspertem, psychologiem lub terapeutą.
autor: Urocznica, źródła: mindhealth.pl, wiktortokarski.pl, wikipedia.org, poradnikzdrowie.pl, psychoterapiacotam.pl, elle.pl, psychosfera.info, psychologplus.pl, zdjęcia: Pexels
Cytaty motywacyjne: 12 wyjątkowych myśli
Bardzo ciekawy wpis!
Afirmacja nic nie kosztuje i na pewno nie zaszkodzi spróbować 🙂
Na pewno warto szukać różnych sposobów na rozwój osobisty. 🙂
Ja wierzę w moc afirmacji. Myśli mają wielką moc.
Zdecydowanie: myśli i słowa mają moc.
Ciekawy temat 😉 wierzę w moc pozytywnego myślenia.
Na pewno warto być dobrej myśli.
Oczywiście. Często sobie powtarzam, że jestem jedyna, wyjątkowa i że… bardzo się lubię 🙂
Poza tym witam się sama ze sobą każdego ranka szerokim uśmiechem.
Od razu czuję się lepiej.
Super, że dbasz o pozytywną energię.
Coraz częściej słyszę o afirmacji, ale jakoś nie mogę się przestawić z mojego negatywnego myślenia.
Warto szukać sposobów na to, jak poradzić sobie z negatywnymi myślami.
Bardzo często praktykuje afirmacje, chociaż ze znaczeniem tego pojęcia spotykam się po raz pierwszy 🙂
Cóż, nie trzeba znać słowa żeby pewne rzeczy robić 🙂
Pozdrawiam
Oczywiście, a o mocy pozytywnego myślenia wiele mówiono już w starożytności. 🙂
Zgadzam się i wiem, że to działa.
Pozytywne myśli i słowa i budowanie pozytywnego wizerunku ma swoją moc. Warto spróbować:)
Dobre słowa i myśli mają moc.
Ja nie do końca to czuję, ale jeżeli komuś pomaga to bardzo dobrze
Na pewno warto szukać różnych sposobów na rozwój osobisty i poprawę samopoczucia. 🙂
Coś w tym jest , chociaż ja często boję się zapeszać.
🙂
Ostatnio często ta technika wpada mi w oko, czy to właśnie na blogach, czy na YT. Nigdy tego nie próbowałam, jestem typem dosyć działającym i rzadko mam w zwyczaju dłuższe zastanawianie się nad czymś poza wyciąganiem logicznych wniosków. Ale może warto spróbować, trzeba być dla siebie dobrym i dobrze myśleć 🙂
Na pewno nie zaszkodzi być dobrej myśli. 🙂
Czytałam dużo książek na ten temat, zastosowałam w życiu.
Serdeczności moc przesyłam, także z okazji urodzin Twojego bloga kochana:)
Super. Dziękuję.
Do niedawna bardzo sceptycznie podchodziłam do tematu afirmacji, jednak kiedy z czystej ciekawości postanowiłam zacząć wypowiadać pozytywne stwierdzenia, które mają wpływ na naszą podświadomość, to przekonałam się na własnej skórze, że moje samopoczucie znacznie się poprawiło, co uważam za spory plus.
A widzisz! Dziękuję za Twój cenny komentarz. 🙂