Dominik Opolski (1946 -2017) – polski pisarz, aforysta, krytyk i rysownik. Związany był ze środowiskiem literackim Lubina. Pozostawił po sobie wiele intrygujących aforyzmów. Jego krótkie, celne myśli od lat inspirują oraz skłaniają do refleksji. Często zaskakują trafnością obserwacji czy bystrym spojrzeniem na otaczający nas świat. Tu znajdziecie zarówno myśli Dominika Opolskiego, jak i ciekawostki na temat pisarza.
„Lubię inteligentnych autorów, którzy w jednym zdaniu potrafią powiedzieć o tym, o czym inni nie zdołają na 10 stronach”: powiedział kiedyś o autorze Marek Danielkiewicz, poeta, recenzent teatralny i literacki oraz felietonista.
Spis treści:
Znane myśli Dominika Opolskiego
Debiutował w prasie. Był redaktorem kwartalnika „Akcent”. Jego najbardziej znane publikacje to np. „Bohater”, „Poczekalnia”, „Przechowalnia bagażu” czy „Wybudzony z letargu”. Pisał także wstępy do katalogów wystaw plastycznych i projektował obwoluty książek. Otrzymał m.in. odznaki Zasłużony Działacz Kultury i Za zasługi dla Lubelszczyzny. Oto najsłynniejsze myśli Dominika Opolskiego.
- „Azyl to też niewola”.
- „Często smak życia odbiera nam apetyt”.
- „Człowiekiem epoki rzadko bywa człowiek interesu”.
- „Dyplomem szkoły życia jest nekrolog”.
- „Próżnemu łatwiej wznieść się ponad tłum”.
- „Przed snem nie zjadajcie owoców dnia”.
- „Stopa życiowa odciska ślady na twarzach”.
- „Wolne wnioski? Od czego?”.
- „Żmija nie zatruje się własnym jadem”.
Poeta-filozof
„Był poetą osobnym – w najlepszym znaczeniu tego słowa – pisał bowiem w sposób na wskroś oryginalny, niepomny na jakiekolwiek mody czy trendy literackie, choć jednocześnie był przecież niesłychanym erudytą, nadzwyczaj błyskotliwym rozmówcą, który przeciwwagę dla chaosu świata widział w nieprzerwanie trwającym akcie poznania oraz kulturze, mającej moc scalania rozproszonych sensów, znaczeń i wartości”: napisano o nim w artykule na stronie „Akcentu”.
Dominik Opolski studiował polonistykę i filozofię. To autor wielu zbiorów wierszy i aforyzmów. Zaskakiwał oryginalnością oraz odwagą sformułowań poetyckich. Jego utwory wyróżniają się gęstością myślową, celną pointą.
Własną twórczość traktował jako płaszczyznę do aktywnego, świadomego udziału w rzeczywistości. Często podejmował kwestie filozoficzne oraz moralne. Jego utwory oscylują między refleksją a komentarzem do rzeczywistości. Wyróżniał go żywioł słowa i wyobraźni. To wciąż twórca aktualny oraz żywy w pamięci wielu czytelników. Warto znać choć niektóre z jego złotych myśli.
autor: Urocznica, źródła: pisarze.pl, wikiquote.org, akcentpismo.pl, lubartow.24wspolnota.pl, zdjęcia: Pexels
Jan Sztaudynger: fraszki, lalki i poezja
Dzięki wielkie za nakreślenie tej postaci, pozdrawiam .