Białe, różowe, czerwone, fioletowe, niebieskie… Astry zachwycają oryginalnymi kwiatami o szerokiej palecie barw. Uważane są za symbol pożegnania lata i nazywane niekiedy: jesiennymi różami. Kwitną w tradycyjnych, sielskich polskich ogrodach, a także pięknie prezentują się w kolorowych bukietach. Teraz mają swoje 5 minut, dlatego warto przyjrzeć się im bliżej.
Kojarzą się z końcem lata i jesienią. Mają charakterystyczne kwiatostany, układające się w kształt gwiazdy. Jakie ciekawostki kryją?
Spis treści:
Astry czyli gwiezdne kwiaty
Naturalnie występują na półkuli północnej, na obszarach o umiarkowanym klimacie. Do ich rodziny zalicza się około 250 gatunków. Wiele astrów to rośliny ozdobne, chętnie uprawiane w ogrodach ze względu na dekoracyjne kwiaty.
W Polsce występuje 10 typów, a najbardziej popularne kwiaty to astry nowoangielskie, nowobelgijskie oraz krzaczaste. Nazwa rodzajowa Aster pochodzi od starogreckiego słowa ἀστέρı (astéri), co znaczy „gwiazda”. Nawiązuje ona do gwiaździstego kształtu kwiatu.
Astereae do ogrodu i bukietu
Byliny mogą kwitnąć od maja do października, nawet listopada. Istnieją astry wiosenne, letnie oraz najbardziej znane: jesienne. Wszystkie są bardzo miododajne. Przyciągają motyle i pszczoły. Rośliny te mają wiele zalet.
Cechą charakterystyczną tych bylin jest olbrzymia ilość kwiatów. Rośliny te są wręcz zasypane kwiatostanami o przeróżnych formach i kształtach. Kwiaty są łatwe w uprawie. Najlepiej rosną na słonecznym stanowisku lub w półcieniu, na przepuszczalnej i żyznej ziemi. Lubią wilgotną glebę.
Dodają uroku każdemu ogrodowi. Ich piękno, łatwość uprawy sprawiają, że są chętnie wybierane przez miłośników zieleni. Pięknie prezentują się w ogrodach, ale też jako kwiaty cięte. Doskonale komponują się w bukietach z różami, gipsówkami, margerytkami, gerberami. Wiązanka tych kwiatów to piękny podarunek. Bukiet astrów ma optymistyczny wydźwięk. Poza tym, te kwiaty długo stoją w wazonie.
Kwiaty jako magia i natchnienie
Kwiaty te budzą wiele emocji i skojarzeń. Symbolizują szlachetność, królewskość, piękno, wdzięk, wyrafinowanie, dobrobyt. W Azji uznawane za rośliny lecznicze i magiczne. Podobno ułatwiają odcięcie się od przeszłości, a także usuwają z naszego życia lęki i złe myśli. Pomagają też wybaczyć innym i sobie oraz otworzyć czystą kartę w życiu. To kwiaty o bogatej symbolice, które mogą wyrażać różne emocje oraz uczucia.
Rośliny te są też natchnieniem dla ludzi pióra. „Przypominam jeszcze teraz/ Bladej twarzy alabastry,/ Krucze włosy – a we włosach/ Srebrne astry…”: napisał Adam Asnyk w wierszu „Astry”. „I we fiolety wymarzonych kwiatów/ zbłąkaną duszę, niby ćmę, zanurzę,/ co syta ziemskich śniegów i szkarłatów,/ bezwonne astry miłuje nad róże”: te z kolei słowa wyszły spod pióra Eugeniusza Małczewskiego, znajdziemy je w utworze również o nazwie „Astry”.
autor: Urocznica, źródła: wikiquote.org, abcflorysty.pl, twojogrodek.pl, swiatkwiatow.pl, pocztakwiatowa.pl, ogrod.krakow.pl, ewrozba.pl, zdjęcia: Pixabay
Letni bukiet kwiatów: inspiracje i cytaty
Wróciły Urocznico wspomnienia z dzieciństwa – dużo ich było za miastem, w ogródkach krewnych. Pozdrawiam serdecznie już piątkowo 🙂 PS. Do tej pory ich odmiany mogę jeszcze gdzieniegdzie spotkać 🙂
To fakt, kojarzą się z wiejskimi ogródkami. Babcia mojego męża ma ich całe mnóstwo. 😉
Piękny, cudowny post, Urocznico! Uściski!
🙂