Sobota to dla wielu ulubiony dzień tygodnia. Chwila oddechu między piątkiem a niedzielą. Dzień wolny od pracy. Część weekendu. Skoro właśnie trwa, zapraszam na wpis, w którym znajdziecie ciekawostki i cytaty o sobocie. Miłej lektury.
„Ze wszystkich dni w tygodniu przodkowie nasi uważali sobotę za dzień najszczęśliwszy a poniedziałek za najcięższy” pisze Zygmunt Gloger w tekście „Feralne i szczęśliwe dni” w publikacji „Encyklopedia staropolska”. Wierzono, że w tym dniu choć na chwilę wychodzi słońce. Oto ciekawostki i cytaty o sobocie.
Spis treści:
3 ciekawostki o sobocie
Zachęcam do przeczytania kilku informacji oraz garści cytatów o szóstym dniu tygodnia. Najpierw ciekawostki.
1/ Etymologia wyrazu sobota, czyli słowo z hebrajskiego
Sobota to jedyny nierodzimy i niesłowiański wyraz spośród wszystkich nazw tygodnia w języku polskim. Zapożyczyliśmy ją ze średniowiecznej łaciny, od słowa sabbatum. Tam ta nazwa także była zapożyczeniem, ze starożytnej greki, a bezpośrednio… z hebrajskiego, gdzie šabbāth oznaczało „dzień wolny od pracy”. Samo słowo to nazwa żydowskiego święta, spolszczona do postaci SZABAT.
2/ Od kiedy sobota jest wolna, czyli historia weekendu
Wolną sobotę wprowadzono po raz pierwszy dopiero „za Gierka”. Miało to miejsce w 1972 roku. Dekretem Rady Państwa zostały wprowadzone pierwsze wolne soboty, których stopniowo pojawiało się coraz więcej w miesiącu. Z czasem, wraz ze zmianą ustroju w 1989 r., tydzień pracy z 6-dniowego stał się 5-dniowy.
3/ Liczne odsłony dnia szóstego, czyli przysłowia o sobocie
W polszczyźnie sobocie poświęcono liczne przysłowia. Jedno z najbardziej znanych brzmi: „Kogut myślał o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli” lub „Myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb mu ścieli”. Przysłowie to przestrzega nas przed tym, abyśmy nie wybiegali myślami zbyt daleko, ponieważ nie wiemy, co przyniesie jutro. Mamy w języku polskim też inne ciekawe powiedzonka. Oto kilka z nich: „Dłuższa sobota, niż niedziela”; „Kto w sobotę pierze, ten się w niedzielę nie ubierze”; „Kto w sobotę płacze, ten w niedzielę skacze”; „W sobotę skończym robotę”.
Cytaty o sobocie
Teraz czas na kilka cytatów. Znajdziecie tu zarówno fragmenty prozy, poezji, jak i słowa znanych ludzi. Być może wśród nich zobaczycie interesujące cytaty na sobotę, które można użyć w mediach społecznościowych, na blogach i… po prostu: w rozmowie. Kto wie, może znajdziecie tu swoje motto na sobotę. W każdym razie: nie zabraknie tutaj ciekawych słów.
- „Najlepsze w niedzieli to sobota wieczór”. Gilbert Cesbron
- „Przez otwarte okno do pokoju wchodzi/ świt siny palec. Wracam, przytulamy się”. Marcin Świetlicki, „Sobota, impuls”
- „W sobotę, co chyba każdy zauważył, ludzie stają się lepsi i milsi. Żadnego innego dnia w tygodniu nie zobaczymy tylu uśmiechów, ile widzi się sobotniego popołudnia; łysiejący księgowi uśmiechają się na myśl o tym, że będą mogli przez całą niedzielę chodzić w kalesonach po mieszkaniu; amatorzy sportu oblizują wargi na myśl o emocjach, których zaznają na boiskach; powiatowi aktywiści partyjni łudzą się nadzieją dwóch godzin snu dłużej; dzieweczki przymykają oczy, myśląc o rozkoszach, których zażyją podczas niedzielnych przechadzek po lesie; sportowcy, oficerowie bezpieki, zrutyniali urzędnicy rad narodowych, profesorowie uniwersytetów, starcy, dzieci, majstrowie fabryk, lotnicy i dentyści – wszyscy najczęściej uśmiechają się w sobotę, w dniu, w którym najwięcej ma się planów, ambicji i nadziei”. Marek Hłasko, “Pierwszy krok w chmurach”
- „Tyle na świecie porządku, że sobota po piątku”. Elżbieta Grabosz
- „Z radości wolna podskakuje/ sobota, co weekend zaczyna/ i bawi się, śmieje, lub świętuje/ kiedy odpoczynek otrzyma…”. Aleksandra Baltissen, „Sobota”
- „Ósma rano w sobotę to jak minus trzecia rano w normalny dzień…”. Dorota Masłowska, „Kochanie, zabiłam nasze koty”
- „Boże jaki miły wieczór/ tyle wódki, tyle piwa/ a potem plątanina/ w kulisach tego raju/ między pluszową kotarą/ a kuchnią za kratą”. Andrzej Bursa, „Sobota”
PS Znacie inne cytaty o sobocie? Podzielcie się nimi w komentarzach. Jaki jest Wasz ulubiony dzień tygodnia? Przyznaję, że najbardziej lubię piątek wieczór. Moment, kiedy zaczyna się weekend. Klasycznie: nie lubię poniedziałków.
Zachęcam także do lektury tekstu: “Cytaty o ciastach, słodyczach i deserach (+ciekawostki)“.
autor: Urocznica; źródła: Z. Gloger, „Encyklopedia staropolska”, wikisource.org, „Sobota”, nck.pl, wikiquote.org, przysłowia-polskie.pl, wiersze.annet.pl, literatura.wywrota.pl; zdjęcia: Pixabay
Sporo ciekawy informacji . Miło był się czegoś więcej dowiedzieć
Cieszę się. Zachęcam także do lektury innych tekstów z ciekawostkami. 🙂
Świetny wpis. Moim ulubionym czasem jest także piątek po południu. A z tym indykiem i kogutem – to prawda 🙂 Uwielbiam też soboty 🙂 Pozdrawiam. I etymologia słowa sobota jest faktycznie hebrajska 🙂
Piątkowe popołudnie i wieczór to po prostu: najlepszy moment tygodnia. 😉
Ciekawy post 😉
Pozdrawiam!
znalezionewsrodwielu.blogspot.com
🙂
Sporo ciekawostek! Też lubię piątkowy wieczór, ale sobotni poranek również. Poniedziałkowy poranek oczywiście wręcz odwrotnie. 😉
Doskonale rozumiem. 🙂
Jak zawsze ciekawy wpis 🙂
Sobota to zdecydowanie mój ulubiony dzień tygodnia 🙂
Też lubię sobotę, choć piątkowy wieczór bardziej. 🙂
Ja tak jak Ty- najbardziej lubię piątkowe wieczory 🙂 W sobotę wypoczywam dopiero w późnych godzinach. No chyba, że robimy sobie rodzinne wycieczki 🙂
Weekendowe wycieczki są świetnie. 🙂
Pamiętam czas, kiedy w soboty chodziłam do szkoły. Teraz najbardziej lubię piątkowe popołudnie – gdy weekend dopiero się zaczyna.
Serdecznie pozdrawiam 🙂
Ja na szczęście w dzieciństwie miałam sobotę wolną, ale zdarza mi się pracować w weekendy i nieszczególnie to lubię. 😉
U nas często mówimy: “sobota, dzień kota” :p
Fakt, to też popularne powiedzonko. 🙂
Ciekawy post 🙂 lubię sobotę, bo to taki dzień przeznaczony na relaks, tym bardziej, że następny dzień to niedziela 🙂
To miła perspektywa. 😉
Bardzo lubię sobotę, choć ten dzień raczej jest dla mnie pracowity.
U mnie czasami też. 🙂
Relaksujący wpis, akurat na udaną sobotę!
Cieszę się. Miłego dnia. 🙂