Konfucjusz (551 – 479 p.n.e.) był chińskim filozofem i myślicielem społeczno-politycznym. Właściwie nazywał się Kong Qiu lub Kong Zhongni. Znany był także Kongfuzi, czyli „mistrz Kong”. Nie pozostawił po sobie pism. Nauczanie filozofa zebrano jednak w księdze „Dialogi konfucjańskie”. Głównymi tematami rozważań myśliciela było codzienne życie ludzi i stabilność społeczeństwa. Co mówił Konfucjusz? Warto sięgnąć po cytaty filozofa.
Konfucjusz zajmował się zagadnieniami etycznymi, społecznymi, a nawet politycznymi. Jego nauki rozprzestrzeniły się na cały świat. Inspirowały znanych filozofów, m.in. Leibniza, Wolffa i Voltaire’a.
Spis treści:
Warte refleksji cytaty Konfucjusza
Kim był Konfucjusz? Człowiekiem niezwykłym. Konfucjusz jest jednym z najważniejszych filozofów w historii świata. Uważał za podstawowe cnoty humanitaryzm, poprawność, mądrość i lojalność. Filozof głosił, że każdy człowiek powinien uszlachetniać samego siebie. Ponadto: poznawać oraz respektować swoje miejsce w rodzinie, jak i społeczeństwie. Co głosił Konfucjusz? Oto cytaty, które przybliżają jego przesłanie.
- „Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, lecz nie uczyć się niczego”.
- „Brakiem odwagi jest wiedzieć, co prawe, lecz tego nie czynić”.
- „Człowiek szlachetny kieruje się sprawiedliwością. Człowiek mały – korzyścią”.
- „Kto wie, że popełnił błąd i nie próbuje go naprawić, popełnia drugi błąd”.
- „Milczenie – przyjaciel, który nigdy nie zdradza”.
- „Człowiek szlachetny nie szafuje obietnicami, lecz czyni więcej niż przyrzekł”.
- „Szlachetny każdą rzecz z różnych stron widzi i nie ma uprzedzeń. Prostak rzecz z jednej strony widzi i kieruje się uprzedzeniami”.
- „Nie smućcie się, że nikt was nie zna. Troszczcie się o to, byście byli godni tego, by was znano”.
- „Opowiedz mi twoją przeszłość, a ja powiem ci, jaka będzie twoja przyszłość”.
- „Wielu szuka szczęścia ponad ludzką miarę, inni poniżej jej, lecz ono znajduje się obok człowieka”.
- „Są trzy rodzaje pożytecznych przyjaciół i trzy rodzaje złych. Przyjaźń ze szczerymi, przyjaźń ze stałymi, przyjaźń z doświadczonymi jest pożyteczna. Przyjaźń z lizusem, przyjaźń z potakiwaczem, przyjaźń z gadułą jest zła”.
Szlachetne myśli Konfucjusza
Niektórzy jemu przypisują słynne słowa „Żyj i pozwól żyć innym”. Chiński filozof zajmował się tematyką człowieczeństwa oraz moralności. Odwoływał się do ludzkiego serca i charakteru. Działalność Konfucjusza przyczyniła się w dużej mierze do rozwoju kultury azjatyckiej. Zyskał on także wielu zwolenników na całej kuli ziemskiej. W Chinach dzień urodzin Konfucjusza to Dzień Nauczyciela (28 IX).
- „Wiedzieć, że się wie, co się wie i wiedzieć, że się nie wie, czego się nie wie – oto prawdziwa wiedza”.
- „Szlachetny jest spokojny i opanowany, pospolity – stale zatroskany i pobudzony”.
- „Kto trzęsie drzewem prawdy, na tego spadają obelgi i nienawiść”.
- „Szlachetny człowiek wymaga od siebie, prostak od innych”.
- „Wszystkie dobre rzeczy są trudne do osiągnięcia, ale te złe łatwo dostać”.
- „Wybierz sobie zawód, który lubisz, a nigdy nie będziesz zmęczony”.
- „Czego sam nie pragniesz, nie czyń drugiemu”.
- „Bez znajomości siły słów nie sposób poznać ludzi”.
- „Jeśli jest prawość w sercu, będzie piękno w charakterze. Jeśli jest piękno w charakterze, będzie harmonia w domu. Jeśli będzie harmonia w domu, będzie porządek w państwie. Jeśli będzie porządek w państwie, będzie pokój na świecie”.
Filozofia Konfucjusza dziś
Konfucjusz był inteligentny i charyzmatyczny. Dał się poznać jako wspaniały nauczyciel. Urzekał ludzi swoją uczciwością, prawością, powołaniem. Do końca życia był wierny swoim ideałom. Pochowany został w Qufu, gdzie do dziś znajduje się jego grób. Rośnie w tamtym miejscu las, który według legendy wyrósł z drzew zasadzonych przez uczniów Konfucjusza w hołdzie jego pamięci.
Maksymy filozofa są bardzo popularne w krajach Dalekiego Wschodu. Nauczanie Konfucjusza wypłynęło też na myśl zachodnią i chrześcijańską. O myślicielu powstał film „Confucius” (2010). Wiele lat temu brytyjski minister do spraw szkół chciał, by w angielskich klasach nauczano konfucjanizmu. To wywołało wielką dyskusję na temat wpływu starożytnej filozofii na życie współczesnych ludzi.
Niektórzy uważają, że konfucjanizm może być odpowiedzią na „duchowe zagubienie” kultury materalistycznej. Filozof zachęcał do tego, by „realizować najlepszą możliwą wersję samego siebie” i czynić dobro innym. Czy myśli Konfucjusza nadal są aktualne w XXI wieku? – Gdyby ludzkość zechciała się do nich stosować, to świat byłby doskonały – stwierdził kiedyś w rozmowie z mediami dr Marcin Trepczyński, filozof z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
autor: Urocznica, źródła: wikiquote.org, lubimyczytac.pl, jedynka.polskieradio.pl, encyklopedia.pwn.pl, wiadomosci.onet.pl, zdjęcia: Pixabay
Cytaty filozoficzne starożytnych myślicieli europejskich
Bardzo ciekawy wpis. Mądrości te powstały miele lat temu, ale do dziś są aktualne.
Dokładnie.
Konfucjusz wielkim filozofem był, bez dwóch zdań. Lubię sobie poczytać o mądrych ludziach, to, co głosili i czego nauczali, ich maksymy sprawdzają się w codziennym życiu. Miłego weekendu 🙂
Też lubię czytać o mądrych ludziach, to inspirujące.
Bardzo cenię tę postać, pozdrawiam .
Wspaniale!
Bardzo inspirujący wpis. Przyznam, że cytaty są motywujące, bardzo cenne słowa, które faktycznie warto poznać a i w sercu zachować 🙂
Zdecydowanie.
Jego słowa są ponadczasowe 🙂 Chyba nigdy nie stracą na aktualności!
To prawda.
Jestem zaznajomiona z nauką Konfucjusza ale nie znałam tych cytatów 🙂
Świetny post
Cieszę się, że post budzi pozytywne emocje. 🙂
Podoba mi się, że zadajesz sobie ten trud i przygotowujesz wpisy, które takim jak ja chce się czytać. Ciężko znaleźć u młodych ludzi coś, na czym można oko zaczepić i napisać coś miłego, pozostając w zgodzie z samą sobą. Książki czytam kompletnie inne, mój świat jest kompletnie innym światem, ale te maksymy mędrca starszego NAWET ode mnie przeczytałam z przyjemnością 🙂 Buziak!
Cieszę się, że post Ci się spodobał. Piszę dla wszystkich i na różne tematy. Mam nadzieję, że każdy może tu znaleźć coś dla siebie. A książki czytam bardzo, bardzo różne, czego świadectwem jest dział “Biblioteczka”. 🙂