30 czerwca obchodzimy Dzień Motyla Kapustnika. Masowe stosowanie środków ochrony roślin sprawiło, że jego liczebność drastycznie spadła. Tymczasem to nie tylko „szkodnik” i „intruz”, ale też piękny owad, który jest częścią naszej natury. Pełni w przyrodzie ważną rolę. To święto powstało dla uczczenia jego istnienia. Z tej okazji zachęcam do lektury zbioru, który prezentuje wybrane cytaty o motylach.
Barwne, kruche, delikatne. Rusałki, admirały, modraszki i bielinki… to jedne z naszych ulubionych owadów. Oto różnorodne cytaty o motylach. Ku refleksji, dla uśmiechu lub inspiracji.
Spis treści:
Bielinek kapustnik: parę słów o bohaterze dnia
Bielinek to motyl dość popularny. Występuje w lasach, na polach, w ogrodach i sadach. Jego gąsienice często żerują na roślinach z rodzaju krzyżowych. Można je spotkać np. kapuście, rzodkiewce, kalafiorze, jarmużu, kalarepie, ale też rzepaku i nasturcji. Bielinek bywa dla niektórych szkodnikiem ogrodów warzywnych. Inni widzą w nim przejaw piękna natury. Masowe stosowanie chemicznych substancji doprowadziło do tego, że niemal zniknął z naszego krajobrazu.
Przyrodnicy ustanowili więc jego dzień, by m.in. mówić o tym, że nie trzeba stosować drastycznych metod, by się go pozbyć z warzywników. „O wiele lepiej sprawdzi się wyciąg z rumianku, ziemniaków, wrotyczu, krwawnika, a nawet pomidora! Dobrym pomysłem jest również zasadzenie szałwii, za którą motyl ten nie przepada”: można przeczytać na stronach www lasów państwowych (lasy.gov.pl). Warto mieć to na uwadze.
Według niemieckiego naukowca Josefa H. Reichholfa w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 80% motyli. Jego książka „Motyle. Opowieści o wymierających gatunkach” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którym nie jest obcy los natury i nas samych.
Cytaty o motylu, aforyzmy, złote myśli
Motyle zajmują ważne miejsce nie tylko w świecie przyrody, ale też kulturze. Kojarzą się z pięknem, wolnością, lekkością. Motyl to symbol ulotności, kruchości. Wiąże się go z duszą, zmianą. Od wieków te urokliwe owady inspirują ludzi sztuki. Pojawiają m.in. się na obrazach, w filmach i literaturze. Znalazły miejsce w prozie, wierszach i aforyzmach. Co ciekawe, motyl w poezji polskiej ważną rolę pełni szczególnie w twórczości Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej.
- „Uciec z duszą na listek i jak motyl szukać/ Tam domu i gniazdeczka”. Adam Mickiewicz, „Uciec z duszą na listek”
- „Motyle to stworzenia pełne ulotnej gracji. Nie wiadomo, skąd się biorą, mają skromne i ograniczone pragnienia i wkrótce gdzieś cicho znikają. Prawdopodobnie w jakimś innym świecie”. Haruki Murakami, „1Q84”
- „Miłość jest jak motyl – piękna, bajeczna, ale trudna do złapania”. Autor nieznany
- „Dużo motyli mi pokaż, serca motyli przybliż i przytul,/ myśli spokojne ponad wodami pochyl miłością”. Konstanty Ildefons Gałczyński, „Prośba o wyspy szczęśliwe”
- „Motyle wymyślają cudowne bajki, by je podszeptywać kwiatom”. Curzio Malaparte
- „Jest różnica między motylem a poczwarką, a przecież motyl to dawna poczwarka”. William Shakespeare, „Koriolan”
- „Kto słyszy śmiech motyli, wie, jak smakują chmury”. Wunibald Müller, „Czy słyszysz śmiech motyli? Jak znaleźć własny fundament?”
- „Motyle istnieją także w rodzaju ludzkim: piękna barwa, latanie nad powierzchnią życia, karmienie się słodyczami, bez których giną – oto ich zajęcie”. Bolesław Prus, „Lalka”
- „Bóg miał dobry dzień, kiedy wymyślał motyle”. Kate Lord Brown, „Zapach gorzkich pomarańczy”
- „Z pięknej róży motyl płowy,/ Wychyliwszy trochę głowy,/ Zwołał braci rój niestały./ Nuż prawić morały,/ Stałość wychwalać,/ Do cnoty zapalać,/ I we wszystkim, co rozprawiał,/ Siebie za przykład wystawiał”. Aleksander Fredro, „Motyl”
- „A dwaj poeci, patrząc/ jak motyl skrzydła rozchyla,/ bardzo cichutkim szeptem/ szepnęli do motyla:/– Gdyby nie było motyli,/ my byśmy cię wymyślili”. Wanda Chotomska, „Motyl”
- „Szczęście jest jak motyl: kiedy usiłujesz je złapać, zawsze wymyka ci się z rąk. Ale jeśli cichutko usiądziesz, to może samo do ciebie przyleci”. Nathaniel Hawthorne
- „dotknęłam pana jak motyl egretą/ przepraszam/ to było niechcący/ pan jest jak czarny irys smutny i gorący/ zapomniałam/ że jestem kobietą”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Motyl”
- „Motyl nie umknie, — ale to boli,/ Że on u ciebie zginie w niewoli!”. Władysław Bełza, „Motyl”
- „Dni nasze jak dni motylka/, Życiem wschód, śmiercią południe”. Adam Mickiewicz, „Ballady i romanse”
- „Rzekła lilia do motyla: – nikt nie patrzy, niech pan zapyla!”. Jan Sztaudynger
- „Motylem jestem/ Na, na, na, na, motylem jestem/ Pofrunę, gdzie nie byłam jeszcze/ Zatrzymaj, bo nie wrócę więcej”. Andrzej Tylczyński, „Motylem jestem” (z repertuaru Ireny Jarockiej)
- „Wiatr kołysze mirtem i cytryną,/ śpiewa, by się mimozy nie bały./ Nad różą motyl przepłynął./ Nade mną aeroplan biały”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Motyle”
- „Motyl – listonosz kwiatów”. Lech Nawrocki
- “W szarych miastach/ szary beton, szary asfalt./ W szarych miastach/ szare dymy aż do nieba./ Nie ma miejsca dla motyli / w szarych miastach,/ a tak mało, tak niewiele im potrzeba”. Wanda Chotomska, „Motyle”
- „To motyl unosi nasze marzenia/ I pokazuje piękno kruchości,/ To motyl podczas przepoczwarzenia,/ Nam ukazuje piękno inności”. Marek Mozyrski, „Motyl”
- „Nie można tak po prostu obudzić się jako motyl. Rozwój to proces”. Rupi Kaur, „Słońce i jej kwiaty”
- „Podobnie jak w przypadku motyla, przeciwności są niezbędne do budowania charakteru u ludzi”. Joseph B. Wirthlin
- „Motyle całkiem słusznie są nazywane latającymi klejnotami”. Paul Smart, „Motyle dzienne świata”
autor: Urocznica, źródła: lubimyczytac.pl, poezja.org, wikiquote.org, lasy.gov.pl, wolnelektury.pl, zdjęcia: Pixabay (główne: Paź królowej)
Budleja Dawida – kwiaty wabiące motyle
Ciekawy post. Urocznico. Gdzieś mi umknął. Piszę teraz z telefonu. Nie wiedziałem o tym dniu. Ale z własnych obserwacji zgodzę się . Coraz mniej tych owadów. Pozdrawiam po zalatanym dniu.
Dlatego trzeba dbać o motyle, mówić o nich, pisać, przypominać. 🙂
Śliczne, inspirujące cytaty, zwłaszcza spodobał mi się ten pana Nawrockiego!
W końcu oddajemy motylom co do nich należy! 😉
Zgadzam się, że trzeba mówić o nich więcej, bo widać ich coraz mniej…
Dokładnie, motyle wiele wycierpiały z rąk ludzi, warto je chronić i o nich mówić.