Zima, śnieg, mróz… Grudzień, styczeń, luty. Chłodne miesiące też bywają ciekawe. Pogoda i przyroda tworzą niekiedy niezwykłe obrazy. Czasami dostarczają nam tego, co daje natchnienie, inspiruje, budzi zachwyt. Mróz to jedno z wielu oblicz zimy. Sprawia, że ta pora roku jest malownicza, bajkowa, tajemnicza. Piękna, a zarazem niebezpieczna. Wspaniale obrazują to różne cytaty oraz wiersze o mrozie i chłodzie. Zachęcam więc do lektury! Ten subiektywny przegląd niezwykłych słów może okazać się przydatny. Gdy mróz ściska – tu znajdziecie oddające myśli i uczucia opisy, sentencje oraz fragmenty utworów literackich.
Nieodłączny atrybut zimy! Mróz to stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni jest niższa od temperatury zamarzania wody w normalnych warunkach. Wspaniale opisują go m.in. prozaicy i poeci. Ludzie słowa pisanego oraz mówionego, jak nikt inny, potrafią bowiem posługiwać się językiem oraz wyobraźnią. Warto sięgać po ich złote myśli. Oto niektóre cytaty oraz wiersze o mrozie i chłodzie, które nie zaszkodzi znać!
Spis treści:
Cytaty o mrozie: poezja, proza, przysłowia
Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Cytaty o zimie, fragmenty utworów, poezja, proza, przysłowia… Metaforyczne wyrażenia myśli są zakorzenone w różnych aspektach naszej kultury. Dobrze je znać. Na co dzień często sięgamy przecież po różne cytaty i przysłowia. Czasem nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Cenimy ich alegoryczność, sens, koncept lub moralne przesłanie. Lubimy poezję oraz prozę. Chętnie sięgamy na przykład po wiersze, ale też inne rodzaje tekstów.
Poezja zimowa jest wyjątkowa, a motyw mrozu często w niej występuje. Ten temat pojawia się w wielu utworach. Warto sięgnąć m.in. po polskie wiersze, takie jak np. „Śnieżyca” Marii Konopnickiej, „Mróz” Juliana Tuwima, „Jeszcze zima” Agnieszki Osieckiej, „O mroźnym ranku” Romana Zmorskiego, „Królowa Mrozu” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, „Mróz” Jana Kasprowicza czy „Zima” lub „Pusty wiersz” Kazimiery Iłłakowiczówny. W prozie ciekawie przedstawione motywy zimowe pojawiają się zarówno w literaturze krajowej, jak i światowej, np. u Andersena, Dickensa, Jansson, Reymonta czy Stasiuka.
Zimowe utwory literackie i sentencje zazwyczaj czarują pięknem słowa oraz przekazem. Budzą uniwersalne przemyślenia, zadumę, refleksję. Czasem smutek, a niekiedy uśmiech. Oddają nasze myśli i uczucia, których sami nie zawsze jesteśmy świadomi lub nie potrafimy ich ubrać w słowa. Warto więc zagłębić się w ich lekturę.
Mróz, zima i cytaty: subiektywny wybór
„Dobre słowo może rozgrzać trzy zimowe miesiące”: mówi popularne przysłowie japońskie. Poniżej znajdują się wiec przydatne, prozatorskie i poetyckie cytaty oraz wiersze o mrozie i chłodzie we fragmentach… Dla rozrywki czy refleksji. To fragmentaryczny, subiektywny zbiór cytatów. Jedynie wycinek z całego bogactwa zapisanych słów! Być może niektóre z tych cytatów będą zachętą do przeczytania różnych dzieł prozatorskich i poetyckich w całości lub głębszego zapoznania się z księgą przysłów. Zapraszam do lektury. Miłego i owocnego czytania!
Wyświetl ten post na Instagramie
- „Oto Królowa Mrozu idzie przez ulicę,/ otoczona przez dziką śnieżycę./ Usta ma blade, zaciśnięte twardo/ i kapelusz z zaśnieżoną kokardą”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, „Królowa Mrozu”
- „Zgniewany idzie Mróz. Chce ściąć oddechem/ Moc, która płynie, kajdanom daleka./ Zgiął się na brzegu, powiał lodem. W lesie…”. Jan Kasprowicz, „Mróz”
- „W mrozie jest coś takiego, że wydobywa z ludzi ciepło”. J. Maarten Troost, „Zagubiony w Chinach”
- „Chodzi mróz po świecie/ drzewa szronem muska”. Franciszek Kobryńczuk, „Chodzi mróz”
- „Lodowaty ziąb starali się odgonić przekleństwami, ale te zamarzały im na posiniałych ustach i upadały z trzaskiem na oblodzony asfalt alei”. Michał Witkowski, „Fototapeta”
- „Daj mi trochę ciepła/ okryje się nim jak płaszczem/ zarzuć mi ramiona na szyję/ i z pocałunków upleć szal/ – bo przecież znowu będzie zima”. Lesław Falecki, „Powaleni przez wiatr”
Zimowe cytaty, wiersze o mrozie, aforyzmy: ciąg dalszy
- „Mróz śpiewa, potem wyje i marszczy szybę gładką”. Leszek Herdegen
- „Pod śniegiem świat pochylony,/ siwieje mrozu brew,/ to pora zmierzchów czerwonych,/ to pora czarnych drzew”. Agnieszka Osiecka, „Jeszcze zima”
- „W lutym śnieg i mróz stały, czynią w lecie upały”. Przysłowie polskie
- „Jest wiatr, co nozdrza mężczyzny rozchyla;/ Jest taki wiatr./ Jest mróz, co szczęki mężczyzny zmarmurza;/ Jest taki mróz”. Stanisław Grochowiak, „Upojenie”
- „W oknie światło na firance,/ Świergotliwy mróz./ Dzwoni jak łyżeczka w szklance/ Jadący gdzieś wóz”. Mieczysława Buczkówna, „Wieczór zimowy”
- „Gdy mróz w lutym ostro trzyma, wtedy już niedługa zima”. Przysłowie polskie
Wyświetl ten post na Instagramie
- „A to moje serce./ Posiwiałe jak ogród w śniegu,/ Obnażone jak bezlistna brzoza./ Wystawione na północny wiatr./ Mróz maluje na nim białe kwiaty,/ przez gałązki prześwituje przeszłość”. Ludmiła Marjańska, „Ogród w zimie”
- „Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny”. Przysłowie polskie
- „Mróz czyści powietrze, które staje się tak czytelne,/ że aż kłuje w oczy. Nad wyraźnym zakończeniem/ horyzontu nieco sprany błękit, linia lasu prowadzi/ do linii tego, co utrzymuje w nas równy rytm”. Teresa Radziewicz, „Biel, biel, biel”
- „Mroźny ranek… Złota słońca głowa/ Śni o zimy srebrzystym aniele./ Błękitnieje śniegu toń perłowa,/ Niby duchów pradawnych pościele…”. Bolesław Leśmian, „Mroźny ranek”
- „Na zewnątrz jest coraz mroźniej, aż pewnego ranka po raz pierwszy z ust wydobywa się biały obłoczek pary, nasz dowód na istnienie. […] Nasze życie w cudowny sposób przybiera ulotną, lecz wyraźną formę, po czym rozpływa się w powietrzu”. Han Kang, „Biała elegia”
- „Dziś się dla ciebie śnieg rozkrysztalił,/ oglądasz zimę, której nie znałeś./ W górskim schronisku ogień się pali./ Piękna jest zima, prawdziwie biała”. Tadeusz Śliwiak, „Widokówka z wczasów”
Znacie inne cytaty oraz wiersze o mrozie? Dajcie znać w komentarzach!
autor: Urocznica, źródła: lubimyczytac.pl, literatura.wywrota.pl, przekroj.pl, quotepark.com, przysłowia-polskie.pl, wiersze.annet.pl, poezja.org, wikisource.org, zdjęcia: Pexels, archiwum prywatne (Instagram)
Uwielbiam te porę roku, jak i jesień. Za wiosną i latem nie przepadam, pozdrawiam, wracam do blogowania na początku lutego 🙂 . Ps. Na południu na minusie 😉 .
🙂
Ja już bym wolała trochę ciepełka 😛
Dla mnie zima powinna być zimą, ale w marcu jak najbardziej czekam na wiosnę. 🙂
Jakie piękne myśli i cytaty. Świetny wpis.
🙂
Mój dziadek zawsze mawiał: “idzie luty, szykuj ciepłe buty” ;). Ja nie cierpię mrozu i zimna, tęsknię za wiosną 🙂
Dla mnie każda pora roku ma w sobie coś pięknego, ale nie lubię skrajności. 🙂
ja bardzo lubię śnieg i mróz, ale nie wtedy gdy jestem w pracy, pracuję jako listonosz więc zawirowania pogodowe mają duży wpływ na mnie. Ale prawdą jest,że w każdej lubię coś innego. A co do mrozu to pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa jak niekiedy pięknie były wymalowane okna po mroźnej nocy. Dosłownie dzieła sztuki:)
Z pewnością pogoda może przeszkadzać i fakt, że w każdej porze roku jest coś pięknego. 🙂
Piękne zdjęcia 🙂 taką zimę można polubić 🙂 pozdrawiam ciepło 🙂
🙂
Świetny post! Chociaż wolałabym cytaty na lato. 😛
Taki post z letnimi cytatami też tu jest, można go znaleźć wśród archiwalnych tekstów. 🙂