Dziś czworonogi obchodzą swoje święto! To doby moment, by zastanowić się nad tym, jak psy są traktowane w naszym społeczeństwie – zwłaszcza podczas sezonu urlopowego. Poza tym, ta data jest idealną chwilą na celebrację psiej różnorodności. To czas na wspomnienia, zabawę z pupilem czy pochwalenie się zdjęciem czworonoga w mediach społecznościowych. Dzień Psa to także szansa, by poznać swojego ulubieńca bliżej. Z okazji tego święta, zapraszam na garść ciekawostek!
„Puszek okruszek/ Puszek kłębuszek/ Bardzo go lubię/ Przyznać to muszę”: śpiewała kilkuletnia Natalia Kukulska w popularnej niegdyś piosence dla dzieci, którą napisał Jerzy Dąbrowski. A my nucąc ten przebój, możemy dziś poświęcić parę chwil czworonożnej tematyce. Dzień Psa to data warta wspomnienia.
Spis treści:
Ciekawostki na Dzień Psa
Niewątpliwie psy zajmują specjalne miejsce w naszym życiu. Czworonożni pupile są towarzyszami, przyjaciółmi, nierzadko członkami rodziny. Uczą nas odpowiedzialności i wierności. Bywają pociechą w trudnych momentach. 1 lipca to zaś ciekawa data w kalendarzu świąt nietypowych. Bardzo ważna dla miłośników zwierząt! Warto przyjrzeć się jej bliżej, dlatego poniżej znajdziecie parę słów o tym dniu.
Pomysł wyszedł od miesięcznika i niesie za sobą ważne przesłanie
Święto zostało zapoczątkowane w 2007 roku przez czasopismo „Przyjaciel Pies”. Wakacyjna data jest nieprzypadkowa. To właśnie w okresie letnim przybywa porzuconych zwierząt. 1 lipca to szczególna okazja, by pochylić się nad tym problemem. To kłopot cykliczny. Pojawia się co roku. W wakacje ludzie masowo oddają i porzucają zwierzęta.
Warto być odpowiedzialnym opiekunem! Nasi milusińscy to nie przedmiot, ani zabawka. Należy też pamiętać, że porzucenie zwierzęcia w majestacie prawa jest uznane za znęcanie się i grozi za to do 3 lat więzienia. Jeśli działanie zostanie określone jako „ze szczególnym okrucieństwem”, wyrok może być nawet pięcioletni. Ponadto, sprawca zostaje ukarany finansowo.
W Polsce czworonogi świętują aż 3 razy
Krajowy Dzień Psa przypada 1 lipca. Ale to nie jedyna data związana z czworonogami! Międzynarodowy Dzień Psa obchodzony jest 26 sierpnia. To czas celebracji pięknej różnorodności naszych pupili. Święto wszystkich ras na świecie. Dzień honuje psy domowe oraz pracujące. Warto wspomnieć jeszcze jedno święto, znane w Polsce. Dzień Kundelka. Obchodzi się go corocznie 25 października.
Międzynarodowy Dzień Psa zawdzięczamy natomiast amerykańskiej działaczce na rzecz praw zwierząt – Collen Paige. 26 sierpnia adoptowała swojego pierwszego pupila. Dzień ten przyjął się na świecie. Obchodzony jest w wielu krajach. Ameryka podchodzi do niego bardzo poważnie. W USA święto obchodzi się jako Narodowy Dzień Psa.
Lubimy książki o psach
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Nic dziwnego, że w literaturze zajmuje ważne miejsce. To bohater wielu uwielbianych przez nas utworów lirycznych i prozatorskich! Znamy liczne lektury szkolne o psach. Potrafimy wymienić najpopularniejsze imiona psów w literaturze. Często mamy swoich ulubionych czworonożnych bohaterów. Poniżej kilka przykładów.
Kto nie uronił łzy przy książce „O psie który jeździł koleją” Romana Pisarskiego? Albo przy „Lassie, wróć!” Erica Knighta? Wielu z nas wciągnął też „Pies Baskerville’ów” Artura Conana Doyla. Niektórzy pokochali Szarika z powieści „Czterej pancerni i pies” Janusza Przymanowskiego. A z pewnością denerwowały nas np. psy Napoleona z „Folwarku zwierzęcego” Geogre’a Orwella. Piękne wiersze o psach pisał Jan Brzechwa (np. „Psie smutki”, „Czarodziejski pies”, „Jak rozmawiać trzeba z psem?”). Franciszek Klimek jeden ze swoich tomików poetyckich zadedykował tym czworonogom. O psach pisał też m.in. Ludwik Jerzy Kern, Jan Twardowski. Utwór z ich motywem napisał też K.K. Baczyński.
Lampo, Argos, Anubis, Cerber, Nana, Rudy, Odie, Marley, Biały Kieł, Fitek, Kibic, Karusek, Toto, Huan, Ferdynand, Gaspode, Hultaj, Idefix, Riki… To tylko parę imion psich bohaterów z literatury. Na wielu z nas wrażenie z pewnością zrobiła też Saba z „Pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Oczywiście, nie sposób nie lubić również dzielnego kundelka o imieniu Reksio, którego serialowe przygody przeniesiono na karty książek.
Na koniec: kolejna czworonożna postać. Godna uwagi szczególnej. Jedną z psich historii, które wzbudzają największe wzruszenie, jest prawdziwa opowieść o Hachiko z Tokio. Ten wspaniały czworonóg to symbol wierności, lojalności i oddania. On także trafił na karty literatury! To bohater książki dla dzieci. Znany jest też ze słynnego filmu, który wyreżyserował Lasse Hallström (z ciekawostek – muzykę do obrazu skomponował Jan Kaczmarek, a wykonała ją Polska Orkiestra Radiowa).
Można by jeszcze wiele napisać… Dzień Psa zostawmy jednak czworonogom. Niech opiekunowie umilą im tę datę, a inni zastanowią się nad rolą tych zwierząt w naszym życiu.
PS Świętujecie Dzień Psa? Macie albo mieliście czworonożnego pupila? Mój już od lat jest w psim raju. Nazywał się Rolf, był bokserem i wspaniałym czworonożnym przyjacielem.
autor: Urocznica, źródła: zielona.intera.pl, psy-pies.com, niestatystyczny.pl, książki.wp.pl, wikipedia.org, wamiz.pl, naszemiasto.pl, bimkal.pl, zdjęcia:
Recenzja: „Pies i ja” K. Spicer
Jak skutecznie usunąć sierść zwierząt z naszego otoczenia – warto wiedzieć więcej
Nie wiedziałem o tym święcie. Niezbyt w sumie przepadam za psami, pozdrawiam serdecznie 🙂 .
A ja lubię i psy, i koty. 🙂
Dopiero pierwszy raz świętowałam dzień psa – nabyłam mojego Huntera jakieś 2 tyg. temu. 🙂
Super. 🙂
Bardzo dobrze, że jest taki dzień. Mam nadzieję, że ludzie w końcu przestaną uważać domowe zwierzęta za fajne ‘zabawki’, które mogą się znudzić i które można wyrzucić.
Też mam nadzieję, że ten dzień wpłynie na świadomość tego typu osób.
gdybym miała psa to bym świętowała ;D
🙂