Mądre, zabawne, wciągające, inspirujące. Dające chwilę wytchnienia, oddechu po ciężkim dniu, dostarczające niewymagającej rozrywki lub zupełnie odwrotnie – budzące refleksję oraz poruszenie. Często słodko-gorzkie, łączące śmiech i łzy. Wiele głośnych produkcji z ostatnich lat powstało z myślą o płci pięknej, a źródeł niektórych można szukać w literaturze. Oto subiektywne zestawienie, które prezentuje ciekawe kobiece seriale na podstawie książek. Znajdziecie tu produkcje z ostatnich kilku lat. Niezależnie od tego, czy najpierw czytacie powieść, a później sięgacie po ekranizację, czy kolejność jest wam obojętna – tu z pewnością znajdziecie kilka interesujących propozycji na wieczory w domu.
Kobiece seriale na podstawie książek często są pomysłowe i mają dobrą obsadę. Nic dziwnego, że cieszą się ogromną popularnością. Poniżej znajdziecie kilka ekranizacji, które zdecydowanie warto zobaczyć. Wszystkie poniższe produkcje są dostępne na platformach Netflix lub HBO.
Spis treści:
Babskie seriale – o kobietach i dla kobiet
Scenarzyści chętnie szukają inspiracji w literaturze. Filmowcy z przyjemnością przenosząc na małe ekrany opowieści pełne romansów, rodzinnych dramatów, intryg, sekretów oraz zagadek kryminalnych. Dzięki temu seriale kobiece są tak ciekawe oraz wciągające. Oto kilka ostatnich produkcji, na które warto zwrócić uwagę. Pomijam seriale kostiumowe, bo je znajdziecie w innym poście: „Bridgertonowie” i podobne. Seriale kostiumowe na podstawie książek.
Firefly Lane (2021)
Serial powstał na podstawie powieści o takim samym tytule. Książkę napisała Kristin Hannah, autorka bestsellerów „Słowik” oraz „Zimowy ogród”. Pisarka przyznaje, że to jej najbardziej osobista powieść i zawiera sporo wątków autobiograficznych. „Firefly Lane” opowiada o skomplikowanej przyjaźni. Serial to barwna opowieść o wszystkim, co składa się na kobiece życie. Przez trzydzieści lat Tully i Kate podnoszą się na duchu, ratując przyjaźń przed sztormami – zazdrością, wściekłością, zranieniem oraz żalem. Kiedy myślą, że nic im nie jest straszne, jeden akt zdrady rujnuje ich relacje, wystawiając odwagę i przyjaźń kobiet na ostateczną próbę.
Produkcja została zekranizowana przez Netflix i pierwszy sezon serialu znajduje się na jego platformie. W głównych rolach można zobaczyć dwie świetne aktorki – Katherine Heigl oraz Sarah Chalke. Jeśli lubicie słodko-gorzkie opowieści, „Firefly Lane” powinno się wam spodobać. To nie jest pusta rozrywka, ale naprawdę dobrze zrealizowany serial dramatyczny.
Słodkie Magnolie (2020)
Serial “Słodkie Magnolie” to oparta na popularnej serii książek Sherryl Woods opowieść o losach trzech najlepszych przyjaciółek z dzieciństwa: Maddie (Joanna Garcia Swisher), Helen (Heather Headley) i Danie Sue (Brooke Elliott). Kobiety usiłują pogodzić związki, życie rodzinne i karierę w Serenity, uroczym miasteczku w Karolinie Południowej. Klimatyczny, spokojny, kameralny serial to produkcja Netflixa. Pierwszy sezon, oparty na rozpoczynającej serię książce „Smak nadziei” dostępny jest na platformie.
Opowiada o Maddie, której życie rozpada się jak domek z kart, gdy jej mąż odchodzi do kochanki, która spodziewa się dziecka. Kobieta musi ułożyć sobie życie na nowo. Dzieci bardzo źle znoszą rozstanie rodziców, a ona musi znaleźć pracę, bo wcześniej zajmowała się wyłączne domem. To sporo wyzwań dla kobiety, która nigdy nie była niezależna. Propozycja dla fanek obrazów obyczajowych oraz romansów.
Valeria (2020)
Serial „Valeria” powstał na postawie serii powieści Elisabet Benavent, które podbiły serca hiszpańskich czytelniczek. Przechodząca kryzys twórczy i małżeński pisarka znajduje wsparcie u trzech najbliższych przyjaciółek. Carmen, Lola oraz Nerea wspierają koleżankę w jej przejściach, a także chętnie dzielą się własnymi przygodami. Oto czwórka kobiet, których życie to szalony wir pełen miłości, przyjaźni, zazdrości, zdrad, wątpliwości, zawodów sercowych, tajemnic, pracy, radości i planów na przyszłość. One wiedzą jak czerpać z życia garściami.
Gorący Madryt, babskie pogaduchy przy winie oraz namiętnie uniesienia… Serial jest lekki, zabawny, niewymagający. Tytułowa bohaterka to intrygująca postać, która budzi skrajne emocje. „Valeria” to propozycja dla miłośników hiszpańskich dramatów serialowych, pełnych humoru oraz zmysłowych scen. Pierwszy sezon produkcji, oparty na podstawie powieści „W butach Valerii”, dostępny jest na platformie Netflix.
Wielkie kłamstewka (2017)
Słynna już produkcja HBO powstała na podstawie powieści Liane Moriarty o takim samym tytule. „Big Little Lies” to opowieść o trzech kobietach. Nieśmiała, skryta i przebojowa spotykają się któregoś dnia, kiedy ich dzieci idą do przedszkola. Zaprzyjaźniają się. Nie wiedzą, że pewne wydarzenie przewróci ich życie do góry nogami. Matki, żony, przyjaciółki… Burze w szklance wody oraz niebezpieczne kłamstwa.
Amerykański miniserial HBO opowiada o pozornie idealnym życiu na przedmieściach. Losy trzech matek przybierają nieoczekiwany obrót, gdy w miasteczku dochodzi do zbrodni. „Wielkie kłamstewka” to opowieść o sekretach, kobiecej przyjaźni oraz tajemnicy. Pierwszy sezon cieszył się tak ogromną popularnością, że nakręcono też drugą część tej opowieści. Serial to propozycja dla fanów dramatycznych, dobrze zrealizowanych obrazów obyczajowych z wątkiem kryminalnym. W produkcji występuje śmietanka żeńskich gwiazd: Reese Whiterspoon, Nicole Kidman, Laura Dern, Shailene Woodley.
Obsesja Eve (2018)
Obsypany nagrodami i doceniony przez krytyków serial doczekał się 3 sezonów. Nie każdy wie, że powstał na podstawie cyklu książek Luke’a Jenningsa. Opowiada o agentce brytyjskiego wywiadu, która obsesyjnie usiłuje schwytać psychopatyczną zabójczynię. Villanelle nie ma sumienia, nie ma poczucia winy i nie ma słabości. To zabójczyni doskonała. Krok za nią podąża Eve Polastri z MI5. Z czasem ściganie bezlitosnej zabójczyni staje się dla niej czymś więcej niż pracą. To sprawa osobista.
Książkę i serial „Obsesja Eve” pokochali czytelnicy i widzowie na całym świecie. Znana z „Chirurgów” odtwórczyni roli Eve, Sandra Oh, za swoją kreację zdobyła Złoty Glob oraz nominację do nagrody Emmy. Świetne bohaterki, niepoprawny humor, feministyczne wątki. „Obsesja Eve” to szpiegowska konwencja w kobiecych rękach, zrobiona z pomysłem i sporą dawką oryginalności. Idealna propozycja dla miłośników przewrotnych scenariuszy oraz nietypowych thrillerów. Serial do świetna rozrywka z dreszczykiem.
Inne seriale kobiece na podstawie książek
Kobiece seriale na podstawie książek cieszą się od kilku lat ogromnym zainteresowaniem. Nie sposób wymienić wszystkich w jednym poście. Warto jednak jeszcze wspomnieć o kilku produkcjach. Poza tym, większość z tych seriali jest na tyle różnorodna i uniwersalna, że może się spodobać każdemu i można nawet je obejrzeć z mężem, partnerem czy przyjacielem.
Wśród innych, ciekawych seriali o kobietach są m.in. „Ostre przedmioty” (powieść Gillian Flynn o takim samym tytule), „Opowieść podręcznej” (książka Margaret Atwood o takim samym tytule), „Genialna przyjaciółka” (seria Eleny Ferrante), „Bridgertonowie” (saga Julii Quinn), „Gambit królowej” (książka Waltera Tevisa) oraz „Unorthodox” (książka „Unorthodox. Jak porzuciłam świat ortodoksyjnych Żydów” D. Feldman).
Oglądacie kobiece seriale? Jakie tytuły polecacie?
Zachęcam także do przeczytania tekstu: “Seriale o czarownicach. Produkcje z ostatnich lat“.
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels, Pixabay
Świetny post ! Muszę w końcu sięgnąć po Netflixa. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Netflix w tej koronawirusowej rzeczywistości zdecydowanie umila wieczory. 🙂
Nie miałam okazji oglądać tych seriali 🙂 Muszę nadrobić kilka zaległości 🙂
Polecam, są na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. 🙂
Valeria – tak, tak:) Cudny film, wspaniała książka.
Książki nie czytałam, ale oglądałam 1 sezon serialu. 🙂
Ciekawe zestawienie. Nie oglądałam żadnego z tych opisanych seriali, bo średnio się lubię z tymi typowo “kobiecymi”. Za to mam za sobą dwa z tych wspomnianych pod koniec – “Gambit królowej” (który mi się podobał) i “Bridgertonów” (którzy podobali mi się nieco mniej, ale doceniam, że z bardzo słabej książki scenarzystom udało się coś wyciągnąć i zarazem ubarwić. Nie mówiąc o pięknych strojach i fajnej scenerii).
“Gambit królowej” genialny, książka też dobra, a “Bridgertonowie” to miła rozrywka, niewymagająca i sympatyczna. 🙂
“Wielkie kłamstewka” mam w planach do obejrzenia 🙂 “Opowieść podręcznej” oglądałam, chociaż chyba nie wszystkie sezony 🙂
“Wielkie kłamstewka” są świetne, szczególnie 1 sezon. 🙂