Rozpoznanie próby złota nie jest łatwe bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Choć można zaobserwować, że wyższe próby mają intensywniejszy kolor i lepszą jakość. Z czasem różnice stają się bardziej widoczne, zwłaszcza jeśli chodzi o nalot na biżuterii. Warto pamiętać, że każdy przedmiot biżuterii powinien mieć oznaczenie próby.
Jeśli próba złota jest niska, biżuteria jest bardziej wytrzymała, ale łatwiej pokrywa się śniedzią. Natomiast wyższe próby złota są bardziej delikatne, ale mniej reagują na warunki atmosferyczne. Dlatego popularnym wyborem jest próba 585. To ten właśnie rodzaj złota często wybierają mężczyźni przy zakupie pierścionka zaręczynowego czy pary przy zakupie obrączek. Taki sam standard jest popularny jako prezent dla ukochanej osoby.
Zapoznaj się z unikalnymi propozycjami biżuterii ze złota dostępnymi na tej witrynie: https://bluetopaz.com.pl/bransoletka-zlota-damska-gruba-p-924.html.
Kupując biżuterię, nie tylko próba złota jest ważna. Warto zwrócić uwagę na inne elementy, takie jak kamienie szlachetne, stosunek wartości do ceny, wygląd czy kolor. Dla codziennego noszenia biżuteria o próbie 333 może być odpowiednia ze względu na korzystną cenę i dobrą jakość. Jednak dla wyjątkowych okazji, takich jak pierścionki zaręczynowe czy obrączki, lepszym wyborem jest próba 585, która jest ceniona za doskonałą jakość i trwałość.
Co oznaczają próby złota?
Niektórzy zastanawiają się, jakie w ogóle są dostępne próby złota. Okazuje się, że cztery z nich są najbardziej powszechne: 333, 585, 750 i 925.
Próba złota jest jasnym i wiarygodnym wskaźnikiem zawartości czystego złota w danej biżuterii. Istnieją dwa główne sposoby określania tej zawartości. Jedna z metod bazuje na systemie metrycznym, który pozwala wskazać procentowy udział czystego złota w całości stopu. Dla przykładu próba 999 oznacza 99,9% czystego złota. Druga metoda odnosi się do liczby karatów. Czyste, 24-karatowe złoto równa się próbie 1000, natomiast złoto 12-karatowe ma próbę 500. Złoto 7-karatowe to próba 375. W salonach jubilerskich zwykle spotyka się jednak oznaczenia liczbowe, takie jak 333 czy 585.
Próba złota 333
Złoto o próbie 333 składa się z 33,3% czystego złota, co stanowi stosunkowo małą ilość. Jest to najbardziej ekonomiczny wybór z kilkoma kluczowymi zaletami:
- znakomita trwałość i wytrzymałość,
- bogata paleta kolorów,
- atrakcyjna cena,
- wyższa jakość w porównaniu z biżuterią pozłacaną,
- mniej kruche niż biżuteria o próbie 585 czy 750.
Jednakże złoto tej próby ma także wady. Jego wartość jest stosunkowo niska, a skłonność do utleniania i ciemnienia jest większa. Dlatego z czasem, wskutek oddziaływania na nią skóry i otoczenia, biżuteria może tracić swój pierwotny blask i barwę. Niemniej jednak, próba 333 jest odpowiednia w pewnych okolicznościach. Idealnie nadaje się do codziennego użytku, jak w przypadku kolczyków, zawieszek czy biżuterii takiej jak bransoletka złota damska. Jako że jest tańsza, stanowi także dobry pomysł na prezent. Co więcej, w wielu polskich salonach jubilerskich jest powszechnie dostępna, zapewniając szeroki wybór.
Próba złota 585
Próba złota 585 to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpowszechnionych na świecie. Jej popularność wynika z równowagi pomiędzy trwałością a wysoką jakością. Biżuteria o próbie 585 wyróżnia się:
- dużą wytrzymałością i trwałością,
- różnorodnością kolorów, takich jak złoty, różowy czy biały,
- znakomitą jakością,
- lśniącym wykończeniem i intensywnym kolorem,
- odpornością na zarysowania i różnego rodzaju uszkodzenia.
Biżuteria o tej próbie zachowuje swój kolor bez ścierania się czy ciemnienia, prezentuje się nienagannie przez wiele lat, a nawet dziesięciolecia. Chociaż koszt jest wyższy w porównaniu do prób 333 czy 375, jest to inwestycja wciąż dostępna dla szerokiego grona odbiorców.
Próba złota 750
Złoto o próbie 750 składa się z 75% czystego złota. Chociaż mogłoby się wydawać, że biżuteria z tak wysoką zawartością złota to idealna inwestycja do codziennego noszenia, w praktyce nie jest to najlepszy wybór. Próba 750 jest krucha i niezbyt odporna na uszkodzenia fizyczne, a jednocześnie ma wyższą cenę. Niemniej jednak, jest to próba preferowana w przypadku biżuterii wysokiej klasy, często osadzanej brylantami czy innymi kamieniami szlachetnymi. Taki drogocenny dodatek idealnie nadaje się do noszenia podczas ważnych wydarzeń czy okazji.
Próba złota 925
Złoto o próbie 925 nie jest popularne w jubilerstwie ze względu na swoją kruchość i niską trwałość plus dodatkowo jego nabycie to spory koszt. Stosuje się je głównie w przedmiotach kolekcjonerskich. W przypadku srebra sytuacja wygląda inaczej: próba 925 jest chętnie wybierana, gdyż powoduje, że metal nie ciemnieje tak szybko, zachowując swój początkowy wygląd przez dłuższy czas.
*artykuł sponsorowany (zewnętrzny), foto: mat. prasowe, Pexels
Jakie kamienie naturalne wybrać na idealny prezent?
Brawo. Świetny wpis. W tych czasach warto pomyśleć, by zabezpieczyć się na przyszłość. Złoto też leczy. Pozdrawiam.
🙂