L4 online zaprząta głowę niemalże wszystkich osób, które zainteresowane są uzyskaniem zwolnienia lekarskiego. A z racji tego, że od 2018 roku wszystkie tego typu dokumenty są wystawiane drogą elektroniczną – nie dziwi fakt, że coraz więcej osób interesują wszelkie procedury z tym związane. Aby zatem dowiedzieć się więcej o zwolnieniach lekarskich przez Internet, napisaliśmy ten oto poradnik. Co warto o nim wiedzieć i dlaczego elektroniczna forma dokumentu ułatwiła znacznie jego obieg – o tym wszystkim przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Spis treści:
L4 online – czym jest i na czym polega?
L4 online to tak naprawdę nic innego, jak internetowa wersja „tradycyjnego” zwolnienia lekarskiego. Dzięki jednak możliwości (a w zasadzie konieczności) wystawiania tego dokumentu drogą elektroniczną (od 2018 roku wszystkie zwolnienia lekarskie wystawiane są w ten sposób), wielu pacjentów zaczęło interesować się tematem właśnie zwolnień lekarskich online. Nie może to nikogo dziwić- w tym samym roku przecież, weszły w życie elektroniczne recepty, które zastąpiły papierową wersję dokumentu. Warto zauważyć, że te dwa elementy są częścią zdecydowanie szerszej informatyzacji usług zdrowotnych w Polsce – obejmujących zarówno publiczną służbę zdrowia realizowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak też prywatne placówki. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może wystawić tak naprawdę każdy lekarz – niezależnie od tego, czy jest lekarzem pierwszego kontaktu, lekarzem specjalistą czy też stomatologiem. Dodatkowo, zwolnienie wystawi nam również tak zwany felczer, o ile prowadzi odpowiednią praktykę lekarską.
Kiedy można uzyskać zwolnienie lekarskie?
Oczywiście, zwolnienie lekarskie kojarzy nam się przede wszystkim z chorobą – przeziębieniem czy grypą, a także ze złamaniami czy zwichnięciami kończyn. I są to oczywiście jedne z najczęstszych przypadków, z powodu których wystawiane jest zwolnienie lekarskie przez lekarza. Dodatkowo jednak, coraz częściej zwolnienie z obowiązków służbowych otrzymują pacjenci, którzy zachorowali na przykład na choroby psychiczne. W szczególności depresja ostatnimi laty zbiera ogromne żniwo, bardzo często wśród młodych osób. Warto także zauważyć, że zwolnienie lekarskie niekoniecznie musi wiązać się z chorobą – można je uzyskać także na przykład w sytuacji konieczności zaopiekowania się osobą z naszej rodziny, która zachorowała. Najczęściej tego typu zwolnienia dotyczą sytuacji, kiedy to rodzic zmuszony jest skorzystać ze zwolnienia lekarskiego na dziecko, w przypadku jego choroby.
Co jeszcze warto wiedzieć o L4 online?
Warto jednak omówić w tym kontekście kwestię L4 online – bo to ono stało się ostatnimi laty jednym z najpopularniejszych tematów rozmów w kontekście opieki medycznej. Jak wyżej bowiem zaznaczono, od 2018 roku zwolnienia lekarskie wystawiane są wyłącznie drogą elektroniczną. Nie mamy już dostępu do papierowej wersji dokumentu – lekarz w momencie podjęcia decyzji o przyznaniu nam zwolnienia, wysyła elektroniczną wersję dokumentu do naszego pracodawcy, a jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą – bezpośrednio do ZUSu. To zdecydowane ułatwienie, bowiem osoby chore powinny skupić się przede wszystkim na powrocie do zdrowia, a nie na dopełnianiu rozmaitych formalności. Dlatego też od 2018 roku nie musimy się o tego typu kwestie po prostu obawiać.
Zwolnienie lekarskie przez Internet
Zwolnienie lekarskie może wystawić nam zarówno lekarz świadczący usługi w ramach NFZ, jak i lekarz obsługujący nas w ramach prywatnej opieki medycznej. Informatyzacja wystawiania zwolnień lekarskich otworzyła zatem pewną furtkę dla podmiotów, które chciałyby świadczyć usługi medyczne zdalnie. Dzięki temu, można dzisiaj uzyskać prywatnie zwolnienie lekarskie przez Internet – istnieje wiele serwisów oferujących tego typu usługi. Ich koszt może się nieznacznie różnić w zależności od portalu (i dostępności godzinowej lekarzy), ale z reguły nie przekracza on kilkudziesięciu złotych. Jeżeli zatem doszło do sytuacji, w której chcielibyśmy uzyskać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu – teraz to możliwe! Pamiętajmy więc, że jeżeli nasz stan zdrowia utrudnia nam bezpośrednią wizytę w gabinecie w celu wystawienia zwolnienia lekarskiego, możemy zasięgnąć porady na odległość.
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie online?
Przede wszystkim, należy dokładnie wypełnić kwestionariusz, który odnajdziemy na stronie internetowej portalu, który wybraliśmy w celu skorzystania z usług wystawienia zwolnienia lekarskiego online. Następnie, lekarz weryfikujący udzielone przez nas odpowiedzi, oceni, czy nasze zgłoszenie kwalifikuje się na wystawienie zwolnienia lekarskiego. Czasami, jeżeli zajdzie taka potrzeba, może przeprowadzić dodatkową rozmowę telefoniczną, czy też videorozmowę online, w celu potwierdzenia swoich przypuszczeń. Cała procedura nie powinna potrwać więcej, niż kilkanaście godzin, aczkolwiek z reguły zwolnienie lekarskie można otrzymać z reguły w kilka godzin, a czasami – kilkadziesiąt, a nawet kilkanaście minut.
*materiał partnera, zdjęcie: Pexels
Garść przydatnych informacji – jak zawsze 🙂 . Ja korzystam z kolei z recept elektronicznych, pozdrawiam Urocznico 🙂 .
🙂
Na szczęście, kwestia L4 mnie już nie dotyczy. Raczej elektroniczne recepty, ale z nich, jak na razie też nie muszę korzystać. Odpukać 🙂
🙂
Bardzo przydatny artykuł i przede wszystkim na czasie.
🙂