Spis treści:
- 1 Skarb Bałtyku, złoto północy, amber, jantar, blask morza, kamień słońca, łzy boginek… To nie tylko ozdoba! Ani wakacyjna pamiątka! Biżuteria z bursztynem jest ładnym dodatkiem, ale noszenie ozdób z jantarem często zalecają też specjaliści medycyny naturalnej oraz miłośnicy ezoteryki. Dlaczego? Bo wszystkie te broszki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, wisiorki i kolczyki kryją w sobie znacznie więcej niż się na pozór wydaje!
Skarb Bałtyku, złoto północy, amber, jantar, blask morza, kamień słońca, łzy boginek… To nie tylko ozdoba! Ani wakacyjna pamiątka! Biżuteria z bursztynem jest ładnym dodatkiem, ale noszenie ozdób z jantarem często zalecają też specjaliści medycyny naturalnej oraz miłośnicy ezoteryki. Dlaczego? Bo wszystkie te broszki, pierścionki, naszyjniki, bransoletki, wisiorki i kolczyki kryją w sobie znacznie więcej niż się na pozór wydaje!
Zapraszam na kolejny tekst z działu „Czary-mary”. Tym razem na tapecie: magia przedmiotów. Biżuteria z bursztynem to obszerny temat, ale zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej.
Bursztyn: miłość, kultura i występowanie
Bursztyn jest kamieniem ozdobnym pochodzenia roślinnego. To zastygła i stwardniała żywica drzew. Występuje u wybrzeży wielu mórz na świecie. Jak powszechnie wiadomo możemy znaleźć go również na nadbałtyckich plażach, ale to nie jedynie miejsce skąd się go u nas pozyskuje! Złoża bursztynu w Polsce są też np. na Lubelszczyźnie. Odkryto je podobno przypadkiem, w trakcie poszukiwania gazu łupkowego. Poza tym, złote bryłki można znaleźć też m.in. w podlaskich lasach, Warszawie oraz okolicach Bełchatowa. Nad morzem bursztynu najlepiej szukać wiosną i jesienią – wtedy występuje najwięcej sztormów. Wielka woda wówczas wyrzuca jantary na brzeg. Zazwyczaj bursztyn można znaleźć zaś między porostami i gałęziami, które fale naniosły na piasek.
Jantar wykorzystuje się w jubilerstwie, ale też m.in. w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Dawniej był ofiarą dla bóstw, amuletem, talizmanem, środkiem płatniczym i prezentem dla nowożeńców. Uwielbiali go arystokraci, władcy oraz dyplomaci. Podobno bursztyny znalazły się w sukni ślubnej Jadwigi Andegaweńskiej. Stefan Batory podarował zaś jantary Annie Jagiellonce. Prezenty z bursztynu cieszą się do dziś dużą popularnością. Bursztynowe upominki od Polaków dostała kiedyś m.in. brytyjska para książęca – Kate i William. Jantarem dawniej chętnie zdobiono przedmioty codziennego użytku oraz wnętrza. Przykładem jest zaginiona Bursztynowa Komnata, która do dziś budzi fascynację.
Skarb Bałtyku to także przedmiot z naszej kultury ludowej. Stanowił dawniej element ubioru odświętnego w wielu regionach Polski, szczególnie na Kaszubach oraz terenie Kurpiów. Panowie wręczali też jantar swoim wybrankom, jako znak miłości. Poza tym, bursztyn pojawia się np. w wielu bajkach, legendach, wierszach i piosenkach. Pisali o nim m.in. starożytny Homer i nasz poeta barokowy J.A. Morsztyn. Nic dziwnego…
Naszyjnik z bursztynu: właściwości, historia i zdrowie
Od wieków mówi się, że jantar pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Dobroczynne właściwości bursztynu zostały poparte wynikami badań naukowych! Kamień zawiera wiele cennych substancji prozdrowotnych. To prawdziwe bogactwo… Zresztą, już w czasach starożytnych radzono nosić go bezpośrednio przy skórze, by zachować długie życie, zdrowie i urodę. Stąd popularność biżuterii z bursztynem.
W antycznych czasach, w medycynie, jantar wykorzystywali podobno już greccy i arabscy lekarze! W średniowieczu zalecali stosować bursztyn mnisi klasztorni. Słynna zielarka oraz uzdrowicielka Hildegarda z Bingen polecała spożywać go w formie nalewki. Krzyżacy stosowali jantar na schorzenia nerkowe. Natomiast Mikołaj Kopernik zażywał amber podobno do łagodzenia dolegliwości sercowych. Na temat bursztynu rozpisywali się też XVI-wieczni twórcy poradników medycznych. W XIX wieku jantar był ważnym elementem zaopatrzenia aptek. Współcześnie naukowcy potwierdzili jego prozdrowotną moc. Polski bursztyn jest zaś bardzo popularny za granicami naszego kraju. Jak donoszą media, chętnie otaczają się nim np. Niemcy oraz Chińczycy.
Bursztyn to po prostu piękna, naturalna ozdoba, jak również kamień leczniczy. Jantar ma liczne prozdrowotne i pielęgnacyjne właściwości! Dlatego też wciąż popularne są balsamy, kremy, maści, kosmetyki oraz nalewki z bursztynem. Jantar działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie. Uspokaja i regeneruje organizm. Pomaga na przeziębienie, reumatyzm, migreny, problemy z ciśnieniem, bóle mięśni czy przygnębienie. Wzmacnia odporność organizmu. Pobudza go do walki z chorobami i przyspiesza jego regenerację. Łagodzi też objawy stresu. Działa odtruwająco.
Jantar poleca się na schorzenia gardła, krtani i tarczycy. W tym wypadku szczególnie zalecane są naszyjniki, a dokładniej korale z bursztynu. Poza tym, w pielęgnacji amber sprawdza się jako kosmetyk nawilżający, odmładzający i wygładzający. Poleca się go do cery dojrzałej, problematycznej, potrzebującej odświeżenia.
Biżuteria z bursztynem: magia kamieni, harmonia i ozdoba
Amber to jeden z najbardziej słonecznych kamieni. Przywołuje miłe wspomnienia oraz budzi uśmiech. Od wieków przypisuje mu się magiczną moc! Już w starożytności nazywano bursztyn złotem życia! Podobno przynosi szczęście, chroni przed negatywną energią, pobudza kreatywność, intuicję oraz siły twórcze. Oczyszcza rzekomo serce i ducha. Przynosi radość, mądrość oraz bogactwo. Uważa się, że to uosobienie sukcesu.
Wpływa kojąco i harmonizująco na ciało oraz psychikę. Niektórzy uważają, że jantar przyciąga też miłość. Biżuteria z bursztynem jest więc dobra dla singli czy nieszczęśliwie zakochanych. Komu jeszcze poleca się amber? Dla kogo bursztyn? To często zadawane pytania. Jantar poleca się osobom potrzebującym wzmocnienia, zmagającym się z problemami zdrowotnymi oraz natury psychicznej. Poza tym – ambitnym, kreatywnym i pragnącym sukcesu.
Rzekomo, amber trzymany pod łóżkiem zapobiega bezsenności oraz koszmarom sennym. Bursztyn ma też chronić przed urokami, klątwami i złymi ludźmi. Pomaga uwierzyć we własne piękno oraz wzmacnia atrakcyjność. Mówi się, że przedmioty, w tym biżuteria z bursztynu, podobno oczyszczają atmosferę, wprowadzają miły nastrój, a także posiadają moc godzenia zwaśnionych osób!
Jantar: prezent, piękno i porady
Amber to szlachetny surowiec i kamień niezwykły. Nic dziwnego, że oryginalna biżuteria z bursztynu wciąż cieszy się zainteresowaniem! Najlepiej kupować ją jednak w sprawdzonych miejscach, lepiej w sklepach jubilerskich niż na straganach. Bursztynowa biżuteria ma przystępne ceny, pasuje niemal do każdego stroju, to idealny pomysł na prezent dla bliskich. Sprawdzi się jako upominek dla osób w różnym wieku, gdyż wybór dodatków z jantarem jest naprawdę spory. Każdy znajdzie więc coś odpowiedniego. Niezależnie od tego, czy podoba mu się nowoczesna biżuteria z bursztynem, czy tradycyjne korale. Bardzo modne są teraz też różnego typu bransoletki, kolczyki czy broszki.
Warto dodać, że biżuterię z bursztynu najlepiej przechowywać w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, aby uniknąć zarysowania delikatnego kamienia. Często jest on wrażliwy na środki chemiczne, dlatego trzeba obchodzić się z nim ostrożnie oraz unikać kontaktu z perfumami i środkami czystości. Bursztyn najlepiej czyścić na sucho lub przy użyciu ściereczki zwilżonej wodą z mydłem albo spirytusem.
Jak widać to kamień niezwykły! Niezależnie od tego, czy wierzy się jego magiczną moc, czy nie. Biżuteria jantarowa (w tym np. naszyjnik z bursztynu) to nie tylko piękna ozdoba, ale też produkt terapeutyczny. Amber ma liczne właściwości prozdrowotne, pełni w naszej kulturze ważną rolę i jest piękną, słowiańską ozdobą. Biżuteria z bursztynem to także idealny dodatek na zbliżające się lato! Doskonale dopełni niejedną wakacyjną stylizację.
PS Lubicie bursztyn? To jeden z moich ulubionych kamieni ozdobnych! Mam małą kolekcję bursztynowej biżuterii. Dodatkowo dostałam niedawno bransoletkę z nim w roli głównej, więc dlatego postanowiłam zostawić tu parę słów na temat tego szlachetnego surowca. Zachęcam także do lektury innych tekstów z działu.
autor: Urocznina, źródła: doz.pl, twojabizuteria.pl, agnieszkawdowczyk.pl, rme.cbr.net.pl, pilishnews.com, magia.onet.pl, vibracje.pl, amber.com.pl, sklepjubilerski.com, wrozka.com.pl, przekroj.pl, zdjęcia: create.vista.com, pexels.com
„Niezwykła siła i magia kamieni ozdobnych”
Hematyt – piękny i niecodzienny kamień do wyrobu biżuterii
Która próba złota jest najlepsza?
Powinnam sprawić mamie i sobie biżuterię z bursztynu. Niestety ze względów zdrowotnych nie mamy możliwości wyjazdu nad morze. Może znasz jakieś wiarygodny sklep internetowy? Pozdrawiam serdecznie.
Akurat nie kupowałam jeszcze nigdy biżuterii przez neta, ale polecam znane sklepy jubilerskie, typu Apart czy Terpiłowski, z tego co kojarzę mają opcję zakupów online i w ofercie znajdziesz biżuterię bursztynową w różnych cenach. 🙂
Bursztynowe właściwości i mnie znane. Jak wiesz – latem Bałtyk. Pozdrawiam serdecznie, w żywicach okolicznych drzew można znaleźć coś ciekawego poza tym 🙂 .
🙂
Bardzo ciekawy wpis, dotąd nie wiedziałam o tych właściwościach bursztynu 🙂
Pozdrawiam!
http://znalezionewsrodwielu.blogspot.com/
Bursztyn jest niezwykły. 🙂
Moja babcia nosiła piękne korale z bursztynu dla zdrowotności. Ja za bursztynową biżuterią nie przepadałam, miłość przyszła z wiekiem 😉
A ja od dziecka lubię. 🙂
Świetny wpis 🙂 zawsze myślałam, że bursztyn można znaleźć tylko nad morzem 🙂 cudowna biżuteria, sama mam tylko jedną parę kolczyków z bursztynem, teraz nabrałam ochoty na bransoletkę 🙂
Koniecznie ją sobie kup! 🙂