Perły to synonim luksusu i elegancji. Klasyczne oraz ponadczasowe ozdoby. Delikatne, wyjątkowe, niezwykłe. Nigdy nie wychodzą z mody, a ostatnio znów jest o nich głośno. Czas przyjrzeć się im bliżej! Co mogą w sobie kryć naszyjnik z pereł lub bransoletka, kolczyki czy pierścionek? Te przedmioty to skarbnica ciekawostek. Co więcej, przez wieki wokół tych ozdób narosło wiele mitów, legend i przesądów. Poza tym, to biżuteria o bardzo długiej, zawiłej historii. Warto więc wiedzieć co nieco na temat pereł.
Zachęcam do lektury kolejnego tekstu o magii przedmiotów. Tym razem tematem głównym są perły. Ich wartość określają nie tylko cechy fizyczne, ale też wyjątkowa symbolika, którą przez stulecia nadała im ludzkość. Perły to coś więcej niż tylko przedmiot wykorzystywany w jubilerstwie.
Spis treści:
Klejnoty z natury
Perły to kamienie szlachetne pochodzenia organicznego. Prawdziwe cuda natury. Klejnoty te są wytworami małży, rzadziej ślimaków. Powstają w wyniku reakcji tych organizmów na ciało obce, które przedostało się do muszli. Pochodzenie nazwy „perła” nie jest do końca wyjaśnione. Być może zostało zapożyczone od gatunku małża ( łac. perna) lub kulistego kształtu (łac. sphaerula).
Wielkość pereł waha się podobno od główki od szpilki do gołębiego jaja. Barwy są różne i zależą od gatunku małży oraz rodzaju wody. Mamy m.in. perły białe, czarne, kremowe i różowe. Kształty też są różnorodne. Istnieją perły okrągłe, w również np. w kształcie kropli, ziarna czy guzika.
Niegdyś znalezienie perły graniczyło z cudem! Później w Azji opracowano specjalną technikę hodowli małży, które je tworzą. Naturalnie perły występują np. w Zatoce Perskiej, między Indiami a Cejlonem, u wybrzeży Madagaskaru, Filipin, Haiti, Florydy, Australii oraz Japonii. Podobno dawniej nawet w Polsce można było je znaleźć. Tworzyła je perłoródka rzeczna, dziś uznana za gatunek wymarły.
Perły od zawsze były niezwykle. Stosowano je jako zamiennik pieniędzy. Swego czasu stanowiły też przedmiot wojenny. Elity wykorzystywały je dawniej w biżuterii, ale też ubiorze czy przedmiotach codziennego użytku. Dziś każdy może po nie sięgnąć, czy to w wersji prawdziwej, czy sztucznej.
Tradycje, wierzenia, przesądy
Perłom przypisuje się wiele znaczeń. Ile kultur, tyle legend, tradycji i przesądów! Według mitologii greckiej perły powstały dzięki Afrodycie. Dlatego są m.in. symbolem miłości i namiętności. Niektóre legendy mówią z kolei, że perły to łzy aniołów. Stąd ich wyjątkowość.
W kulturze hinduskiej kojarzono te klejnoty z księżycem oraz mądrością. Chińczycy wierzyli natomiast, że mają właściwości ochronne. Ich piękno niektórym przywodziło też na myśl gwiazdy, więc niegdyś wierzono również, iż pochodzą z nieba.
Co oznaczają perły? Jakie jest ich symbolika? Perły to znak doskonałości, mądrości i piękna. Poza tym, symbol uczucia, wierności i spokoju. Perły są też znakiem szczerości, czystości, uczciwości i bogactwa. W polskiej kulturze utarł się przesąd, że perły przynoszą pecha. Nie ma jednak na to żadnych dowodów. Wystarczy zmienić nastawienie i np. sięgnąć po… naszyjnik z pereł. Wiele zależy od tego, w co sami wierzymy!
Niezwykłe właściwości
Uważa się, że perły mają lecznicze właściwości. Odgrywają ważną rolę w medycynie alternatywnej. Wykorzystuje się je w litoterapii. Mówi się też, że perły odmładzają, dlatego są wykorzystywane np. w produktach i zabiegach kosmetycznych. Mają działanie odżywcze, nawilżające i wzmacniające.
Perły są ważne też dla miłośników ezoteryki. Dawniej używano ich w rytuałach, do wyrobu lekarstw. Uznawano za afrodyzjak. Przypisuje się im właściwości magiczne oraz uzdrawiające. Podobno przyciągają dobrą energię i sukces, pobudzają kobiecość, a także pomagają unikać negatywnych emocji.
Mówi się, że perły dodają blasku oraz pomagają w pogłębieniu samoakceptacji. Pozwalają też docenić życie. Poza tym, dodają podobno pewności siebie oraz wewnętrznej siły.
Inspiracja dla artystów
Perły znalazły swoje miejsce nie tylko wśród ozdób, ale także w literaturze, filmie, muzyce i sztukach plastycznych oraz użytkowych. Chętnie sięgają po nie znane domy mody. Klejnoty te to źródło wielu inspiracji!
Wspomina je Biblia. Można je znaleźć w dziełach Homera. Popularne są np. obrazy Johannesa Vermeera „Ważąca perły” i „Dziewczyna z perłą”. O tych niezwykłych klejnotach pisał np. Hans Christian Andersen. Pojawiają się też w tytułach powieści Johna Steinbecka czy Olgi Tokarczyk.
Wytwory małży inspirują też filmowców („Perła w koronie”, „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”). Co do muzyki, kiedyś popularna była np. piosenka Universe „W perły zmienić deszcz”. A to zaledwie kilka przykładów…
Przedmiot pożądania
Dawniej perły cieszyły się ogromną popularnością. Od stuleci kojarzą się z kobiecością, ale sięgają po nie też mężczyźni. Lubił je np. polski król Henryk Walezy. Perły można zobaczyć też na obrazie „Polski szlachcic” Rembranta, który jest portretem dyplomaty Andrzeja Reya. Podobno strój koronacyjny Barbary Radziwiłłówny był nimi wręcz obsypany!
Biżuteria z pereł od wieków stanowi jeden z najbardziej pożądanych wyrobów jubilerskich na świecie. Kochają ją koronowane głowy, reprezentanci elit, znane osobistości i gwiazdy. Szczególnie popularny jest naszyjnik z pereł, ale inne ozdoby z tymi klejnotami również są w cenie.
Perły ceniono na aleksandryjskich dworach. Lubiła je Kleopatra. Perły królowały też na dworach rzymskich cesarzy. Popularne były również w Bizancjum. Bardzo lubiono je np. za czasów Karola Wielkiego. W średniowieczu i później noszenie pereł było niezwykle modne. W kolejnych wiekach sięgały po nie np. Maria Antonina, Elżbieta I czy królowa Wiktoria.
A jeszcze później Coco Chanel, która wypromowała modę na sztuczne perły. Poza tym, Helena Rubinstein, Marylin Monroe, Audrey Hepburn oraz Lady Di. ,,Perły są zawsze stosowne”: mówiła Jacqueline Kennedy. Lubiła je też Elżbieta II. Dziś po perły chętnie sięga np. księżna Kate, ale też słynne piosenkarki, influencerki i projektantki.
Klejnoty te kojarzą się z najbarwniejszymi postaci świata mody. W tym Vivienne Westwood. Pojawiają się często na wybiegach gigantów – oczywiście Chanel, ale też u Diora czy Valentiono. Sięgają po nie też nowi projektanci.
Oznaka klasy
Perły kojarzą się z ikonami mody i kobietami z wysmakowanym gustem. To biżuteria, która dodaje klasy. Nie są krzykliwe, ale wyrafinowane. Uważa się też, że perły to ponadczasowy dodatek, który każda kobieta powinna mieć w szkatułce. W różnych formach…
Nie da się jednak zaprzeczyć, że naszyjnik z pereł jest najbardziej klasyczną, najpopularniejszą odsłoną dodatków z tych klejnotów. Formę długiego sznura znano i stosowano już w najdawniejszych wiekach. Moda na tego typu biżuterię jednak wciąż nie przemija. Sznur pereł to klasa sama w sobie. Zresztą, to ozdoba dostępna w wielu odsłonach, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Niewątpliwie biżuteria z perłami jest wyjątkowa. Cenią ją osoby, które lubią ponadczasowy szyk. Mówi się też, że takie ozdoby noszą panie świadome swojej wartości. Poza tym, to dodatki, jakie pasują każdej damie, bez względu na wiek i styl… Jak widać, perły to biżuteria naprawdę niezwykła.
Więcej podobnych postów w dziale „Styl życia”. Zachęcam m.in. do lektury tekstu „Niezwykła siła i magia kamieni ozdobnych”.
PS Lubicie perły? W jakiej formie najbardziej? Mam w szkatułce bransoletki ze sztucznych pereł, ale marzy mi się też naszyjnik. Jednak nie sznur, ale wisiorek z pojedynczą perłą. A jak jest w Waszym przypadku? Dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: elle.pl, wikipedia.org, so-magazyn.pl, vogue.pl, swiat-perel.pl, medianauka.pl, biotechnologia.pl, poradnikzdrowie.pl, karea.pl, zdjęcia: Pexels
Jakie kamienie naturalne wybrać na idealny prezent?
Hematyt – pospolity minerał idealny do biżuterii?
Z czego produkowane są kolczyki hipoalergiczne?
No właśnie -mnie przede wszystkim kojarzą się z brytyjskim dworem 🙂 . Pozdrawiam znad Dziejów Grecji Hammonda 🙂 .
O tak, kobiety brytyjskiej rodziny królewskiej bardzo często noszą perły, szczególnie na ważne uroczystości, co widać z relacji mediów. 🙂
Perły są piękne i powoli się do nich przekonuję.
🙂
Naszyjnik z pereł to dodatek klasyczny i ponadczasowy 🙂
Jak byłam młodsza, to nie byłam do nich przekonana, teraz mi się bardziej podobają.
Myślę, że to domena dorosłych kobiet 🙂
Moja nastoletnia siostra też je chętnie nosi, do sportowych stylizacji. 🙂
Ja do ślubu założyłam naszyjnik z pereł choć ciocia mówiła że przynosi to pecha. Nie wierzę a takie przesądy. Uwielbiam perły i widzę że nie bez powodu 🙂 Tyle ciekawych rzeczy się o nich dowiedziałam od Ciebie. Cudna ozdoba dla kobiety.
Pozdrawiam serdecznie
Kasinyswiat
To fakt, że są piękne, warto ubierać się w zgodzie ze sobą. 🙂
Ja bardzo lubię. Mam różna biżuterię ze sztucznych pereł.
I super. 🙂
Świetny wpis, mam kolczyki z perłami, o których sobie dzięki Tobie przypomniałam ;D
O, super. 🙂
Nie mam nic z perłami i szkoda, bo rzeczywiście są eleganckie.
Zawsze można to zmienić. 😉
Ja właśnie zawsze czułam, że na perły mam za mało powagi i klasy 😛
Być może nie do każdej osobowości pasują, ale nie wiem jednak czy to nie przestarzałe myślenie… W różnych formach noszą je przecież teraz np. głośne i szalone influencerki. 😉
Lubię perły ale w formie kolczyków. Naszyjniki już tak mi nie podchodzą zbytnio.
🙂
Osobiście uważam,że perły są bardzo eleganckie.
W moich stronach mówiło się,że perły to łzy….
Co do utworu w Perły zmienić deszcz uwielbiam niezmiernie od lat i chyba nie prędko mi się znudzi;)
To piękna piosenka. 🙂
Używam często sztucznych pereł w projektach DIY. Kiedyś kupię sobie prawdziwe 🙂
Super. 🙂
Mam naszyjnik ze sztucznych pereł z zawieszką w postaci złotych skrzydeł, bardzo go lubię, a także zestaw cieniutkich bransoletek z drobnymi perełkami :). Razem pięknie się komponują. Ciekawy post. Myślę, że najwięcej pewności siebie dodaje dopasowana od własny gust biżuteria 🙂
Z pewnością, warto być wiernym sobie. 🙂
Ja mam tylko jeden mały naszyjnik, wolę zdecydowanie cyrkonie.
🙂
uwielbiam perły, to ponadczasowa biżuteria, pełna elegancji i piękna 🙂
Zdecydowanie. 🙂
Perły są przepiękne, ale do nich trzeba dorosnąć… Przynajmniej tak było w moim przypadku 🙂
Każdy ma inaczej. Teraz noszą je chętnie nawet nastolatki z podstawówki. 😉