Lubicie podróżować po kraju? Czy wśród największych atrakcji różnych miejsc, szukacie też zakątków niezwykłych, mniej znanych i sprzyjających refleksji? Jeśli tak – zapraszam do lektury. Oto mistyczne miejsca w Polsce, które warto odwiedzić. Panuje w nich niezwykła atmosfera. Co więcej, te zakątki sprzyjają głębokiemu namysłowi, refleksji oraz zadumie. To dobre miejsca dla tych, którzy czują potrzebę by czasem przeciwstawić się konsumpcjonizmowi, hedonizmowi i materializmowi współczesnego świata. Tam można poczuć prawdziwy spokój, a także zastanowić się nad tym, co naprawdę istotne…
Czasami warto odbyć podróż w głąb duszy. Mistyczne miejsca w Polsce – mogą w tym pomóc.
Wyjątkowe zakątki
Niezwykłe i tajemnicze miejsca w Polsce przyciągają różne osoby. Interesuje nas to, co nieznane, niewytłumaczalne oraz wyjątkowe. Jedni szukają w nich wyciszenia, innych fascynuje nadprzyrodzona siła tych zakątków. Nic dziwnego. To często miejsca, które emanują nieziemską energią. Działają na człowieka na wielorakich płaszczyznach.
W takich miejscach można się wyciszyć, zregenerować i odpocząć. Pomagają odzyskać harmonię ciała i duszy. Oderwać się od szarej codzienności oraz zatrzymać w biegu dnia powszedniego. Sprzyjają przeżyciom wewnętrznym oraz niezwykłym doświadczeniom.
To często miejsca otaczane kultem od niepamiętnych czasów. Wzgórza, źródła, świątynie, lasy, klify… Np. miejsca mocy lub zabytki sakralne. Najbardziej znane to np. Ostrów Tumski, Ślęża, Garbarka, Łysa Góra, Tykocin, Las Łagiewnicki, Tum pod Łęczycą i Jasna Góra. Ale jest ich o wiele więcej…
Mistyczne miejsca to zakątki, które przemawiają do duszy człowieka. Oczywiście mają też inne walory. To często tereny, które są ciekawe ze względu na aspekty historyczne oraz architektoniczne. Dlatego więc mogą być interesujące dla każdego!
Podróże z refleksją
Podróżować można w różnych celach. Dla tych, którymi kierują motywy nie tylko poznawcze, ale i kontemplacyjne, odwiedzenie mistycznych miejsc może być ciekawym pomysłem. Szczególnie w okresie przedwielkanocnym. Ten czas to przecież dla wielu osób okres sprzyjający zadumie i refleksji. Niektórzy do wiosennych świąt przygotowują się nie tylko w wymiarze praktycznym, ale też duchowym. W dzisiejszych czasach warto zresztą znaleźć chwilę na wyciszenie. A przedwiosenny okres sprzyja refleksji…
Każdy z nas potrzebuje momentu skupienia – do medytacji, pracy nad sobą czy wyzwolenia głębszych przemyśleń. Pomóc mogą w tym właśnie np. odwiedziny w niezwykłych zakątkach. Szczególnie tych mniej znanych. To lokalizacje wyjątkowe z wielu względów! Zapraszam na autorski przegląd, który prezentuje wybrane mniej popularne mistyczne miejsca w Polsce (wszystkie odwiedziłam i szczerze polecam).
Oazy spokoju
Podróżując po kraju, można odwiedzać nie tylko najgłośniejsze i najbardziej oblegane atrakcje, ale też miejsca mniej znane oraz wyjątkowe. Czasem można dzięki temu znaleźć prawdziwe perły. Oto kilka z nich.
Trzęsacz – ruiny gotyckiego kościoła, znajdujące się na klifie. To niezwykłe miejsce, które owiane jest wieloma legendami i baśniami. Ta świątynia była jedną z najokazalszych budowli wśród wiejskich kościołów Pomorza Zachodniego. Miejsce to zniszczyło morze. To dziś można oglądać zaledwie fragment budowli. Zakątek przypomina o potędze przyrody, kruchości istnienia i zmusza do wielu wartościowych refleksji. Wielokrotnie po motyw tych ruin sięgali różni artyści, w tym malarze. Jeden z obrazów nawiązujących do miejsca można podziwiać podobno w Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku.
Grodzisko – pustelnia bł. Salomei. To wyjątkowe miejsce z długą historią, sięgającą średniowiecza. Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Na szczycie skały Długa. Niedaleko zamku Pieskowa Skała. Działał tu klasztor, który prowadziła księżna Salomea, siostra Bolesława Wstydliwego. Była to kobieta niezwykła, mądra, kulturalna i uduchowiona, która na wieki wpisała się w historię okolicy. Przez miejsce przebiegają ciekawe trasy, w tym Szlak Orlich Gniazd. Zakątek to jeden z oryginalniejszych sakralnych zespołów architektoniczno-krajobrazowych w kraju.
Krasnobród – cudowne źródełko, znajdujące się pod kapliczną. To jedno z najbardziej mistycznych miejsc Roztocza. Znajduje się tu też sanktuarium i wyjątkowy obraz. Według legendy tutejsza woda ze źródła zyskuje niezwykłą moc w nocy z Wielkiego Czwartku na Wielki Piątek. Podobno uzdrowiła kiedyś Marysieńkę, ukochaną żonę Jana III Sobieskiego. To tu znajduje się słynna Kapliczka na Wodzie. Miejsce przyciąga pielgrzymów i turystów, zachęconych opowieściami o licznych wydarzeniach o nadziemskiej proweniencji.
Czerna – dawna pustelnia karmelitańska w województwie małopolskim. Zakątek położony w pobliżu Krzeszowic. To niezwykłe miejsce wśród lasów, dolin, strumieni, grot i jaskiń. Znajduje się tu klasztor Karmelitów Bosych, sanktuarium i cudowny obraz. Według legendy nieopodal diabeł ukrył skarb. W każdy Wielki Piątek, kiedy szatan jest zajęty kuszeniem Chrystusa, nikt go nie pilnuje. Śmiałkowie mają jeden dzień by znaleźć skarb… Wiele osób odwiedza to miejsca w okresie przedwielkanocnym. To zakątek sprzyjający wyciszeniu i kontemplacji.
Sosnówka – źródło miłości i kaplica św. Anny. Miejsce położone jest niedaleko Karpacza. Znajduje się na zboczu Grabowca. Najciekawszym punktem jest tu barokowa kaplica. Pod jej ołtarzem bije niezwykłe źródło. Według legendy tamtejsza woda niesie dobrą energię. Przynosi szczęście w miłości oraz ma działanie uzdrawiające. Według legendy by otrzymać łaskę należy nabrać wody w usta i siedmiokrotnie, na pieszo, okrążyć kaplicę. Co ciekawe, faktycznie potwierdzono, że woda ma prozdrowotne właściwości! Z tego zakątka rozpościerają się także piękne widoki na okolicę.
Tajemnicze, niezwykłe i mistyczne miejsca w Polsce to temat rzeka. Każde województwo ma takie zakątki. Warto szukać ich w swojej okolicy (i nie tylko). Szczególnie tych mniej znanych. To tylko garść przykładów. Więcej tekstów o tematyce podróżniczej można znaleźć w dziale Własne drogi.
PS Odwiedzacie takie miejsca? Które mniej znane, mistyczne i tajemnicze zakątki polecacie? Dajcie znać w komentarzach.
autor: Urocznica, źródła: m.in. lublin.tvp.pl, ojcowskiparknarodowy.pl, jeleniagora.naszemiasto.pl, przewodnikpokolobrzegu.pl, niedziela.pl, wikipedia.org, zdjęcia: Pexels, Wikipedia
Mamy w kraju tyle ciekawych miejsc, ze życia braknie na odwiedzenie tylko części z nich!
To fakt…
Wow, to rzeczywiście temat rzeka. Niesamowite miejsca.
Zdecydowanie. 😉
Bardzo lubię miejsca, które nie są reklamowane i najlepiej jak najmniej uczęszczane przez turystów. Perełki to te, które samemu się odkryea w trakcie podróży 😊.
Dokładnie, zawsze wracam z podróży z kilkoma takimi miejscami we wspomnieniach, ale planując wyjazd też warto wcześniej takich zakątków poszukać. 😉
Bardzo lubię takie tajemnicze, odludne miejsca, zabytkowe,stare,z historią…przywraca to o zawrót głowy, a i zamyślenie, refleksje ze czasem chciałabym żyć w takim miejscu i w tamtych czasach… Dzisiaj mieszkając tu gdzie mieszkam… Mało kto rozumie… Ta cisza, spokój ale jednak ciągnie do miasta, do ludzi… Ale… Znowu to ale. Pozdrawiam
Warto od czasu do czasu przystanąć w codziennym biegu. 🙂
Z wymienionych miejsc byłam tylko na Jasnej Górze. Żałuję, że zwiedziłam tak mało zabytkowych miejsc w Polsce
Zawsze można to nadrobić. 🙂
kocham podroze piekne zdjecia
Też lubię podróżować.
Czy może być takim miejsce żydowski kirkut? Położony pięknie na wzgórzu za wsią, miejsce niezwykle spokojne, życie zostało na dole, tylko pojedyncze dźwięki przenikają tutaj, u podnóża bystro płynie rzeka, słychać jej szum, no i widoki dalekie na góry; pozdrawiam serdecznie.
Oczywiście. To też miejsce niezwykłe.
Oczywiście, że odwiedzamy takie miejsca! W Trzęsaczu byliśmy wiele lat temu. Na mapie Polskie sporo jest tego typu ciekawych miejsc do odwiedzenia 🙂
To fakt, że takich miejsc jest bardzo dużo. 🙂
W naszym kraju jest mnóstwo atrakcji turystycznych, które warto zobaczyć😊
Pozdrawiam😀
Zdecydowanie.