Internet to miejsce, gdzie każdy może wyrazić swoje myśli, opinie i uczucia. Wolność wyrażania własnych poglądów wiele osób traktuje jednak jako zaproszenie do formułowania negatywnych komentarzy czy wylewania na innych własnych żali i frustracji. Niektórzy uwielbiają narzekać czy każdą treść zaczynać od „nie”. Warto jednak zastanowić się przed wysłaniem takiej opinii do sieci. Netykieta jest ważna. Lepiej unikać tworzenia negatywnego otoczenia w internecie. „Karma wraca”: mówią niektórzy. Coś w tym jest. To, co dajemy, zawsze do nas wraca.
Netykieta to nic innego jak zbiór zasad dotyczących dobrego zachowania w sieci. Stosowanie się do niej jest objawem naszej kultury osobistej i wyrazem szacunku do drugiej osoby. Traktujmy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Spis treści:
Wpływ komentarzy na psychikę adresata
Celem netykiety jest między innymi zachowanie zdrowej przestrzeni komunikacji w sieci. Negatywne komentarze mogą znacząco wpływać na psychikę osób, które są ich adresatami. Słowa mają potężną moc. Mogą zarówno budować, jak i niszczyć. Krytyka może prowadzić do obniżenia poczucia własnej wartości, stresu, problemów zdrowotnych.
Wystarczy jedna złośliwość, by komuś zaszkodzić. Można mieć odmienne zdanie, coś może nam się nie podobać, ale warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób to opiszemy i jak zwracamy się do innych. Należy też pamiętać o tym, że „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”. Lepiej budować kulturę dialogu, wzajemnego zrozumienia, a nie tworzyć atmosferę wrogości.
Tworzenie kultury internetowej
Społeczność w sieci powinna opierać się na współpracy i wzajemnym szacunku. Nasze działania kształtują kulturę internetową. Bądźmy dobrym przykładem. To my decydujemy, czy chcemy, by było to miejsce, w którym panuje szacunek i zrozumienie, czy przestrzeń pełna negatywności, niechęci oraz agresji.
Przykre komentarze prowadzą do konfliktów, dzielą użytkowników, tworzą nieprzyjemną atmosferę. Warto pamiętać o kulturze języka i kulturze osobistej. W sieci lepiej wybierać pozytywne słowa oraz emocje, tworzyć otoczenie bliskie rozwojowi, współpracy. To sprzyja utrzymaniu kultury opartej na szacunku i przyczynia się do pozytywnego rozwoju społeczności online. Nawet małe działania mogą wiele zmienić.
Budowanie relacji społecznych
Internet to także miejsce, gdzie budujemy relacje z innymi ludźmi. Negatywne komentarze mogą zniszczyć zaufanie do drugiej osoby i zniechęcić ją do interakcji. Źle wypływają nie tylko na adresata, ale też innych. Mogą negatywnie wpływać na wizerunek, zniechęcać innych do wyrażania swojego zdania, zaburzać obraz danej osoby.
Pozytywna komunikacja jest kluczem do budowania trwałych oraz dobrych relacji, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Zasady zachowania w sieci obejmują też dbanie o innych użytkowników. Warto się zastanowić nad tym, czy chcemy innym utrudniać istnienie w sieci. Tym bardziej, że dla niektórych świat online to nie tylko ucieczka od rzeczywistości, hobby, ale też okno na świat lub miejsce pracy, zarabiania na chleb.
Rozwój osobisty
Wysyłanie konstruktywnych komentarzy to nie tylko sposób na pozytywne wpływanie na innych, ale też własny rozwój. Ćwiczenie empatii i zdolność do znalezienia pozytywów w różnych sytuacjach może być korzystne zarówno dla nas samych, jak i dla relacji z innymi. Zawsze można stać się lepszym!
Kiedy zanurzamy się w negatywnym języku oraz czarnych emocjach, nasza perspektywa jest węższa, a samopoczucie ulega pogorszeniu. To ma też skutki dla nas samych. Tworzenie negatywnych, złośliwych i krytycznych komentarzy wpływa również na nadawcę.
Edukacja i inspiracja
Pozytywne komentarze mogą służyć jako źródło inspiracji i edukacji. Tworzą miłą, przyjazną atmosferę. Zamiast krytykować, możemy pomagać innym, wspierać ich lub zachęcać do dobrych zmian. Dzielić się swoją wiedzą, doświadczeniem, perspektywą… To może przyczyniać się do rozwoju pozytywnych zachowań w społeczności online.
Każdy z nas się z czymś zmaga, niesie jakiś bagaż. Realny świat jest często szary i ponury. Warto chociaż w sieci tworzyć pozytywne środowisko. Wybierając pozytywne podejście do komentarzy, przyczyniamy się do budowania kultury internetowej, dobrego rozwoju własnego i innych. Słowa mają moc!
Dobry przykład
Negatywne komentarze są destrukcyjne dla adresata i nadawcy. Nie przynoszą korzyści społecznych, są szkodliwe dla wirtualnych relacji. To wpływa też na jakość sieci. Zamiast angażować się w negatywne działania, lepiej skupić się na treściach wspierających środowisko online. Warto pamiętać, że po drugiej stronie też jest człowiek. Współpraca, szacunek, zrozumienie… To nie są puste słowa.
Czasami zamiast napisać coś negatywnego, lepiej nic nie pisać. „Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. A jeśli ktoś nie może się powstrzymać, warto pamiętać o mocy słowa i zastanowić się nad tym, jaki wpływ może mieć to na drugą osobę oraz jej miejsce w sieci. Pozytywne komentarze są jak przebłyski dobrego nastroju. Mogą rozświetlić świat drugiej osoby, choć na chwilę. Szczególnie, jeśli jej codzienna rzeczywistość jest daleka od ideału.
PS Bliskie mi jest unikanie pisania negatywnych komentarzy. Uważam to za ważny punt netykiety. Staram się współtworzyć pozytywne, wspierające środowisko online. Dobre emocje się liczą. Szczerze zachęcam do pisania pozytywnych komentarzy innym. To motywuje, inspiruje, poprawia humor. Nawet mały gest może zrobić wielką różnicę. I jeszcze jedno. Jeśli dajemy dobro, to do nas wróci!
autor: Urocznica, zdjęcia: Pexels
Dlaczego kultura języka jest ważna?
Większość mojego życia toczy się w internecie. I chociaż zdarzały się bardzo bolesne sytuacje, to tylko w obszarze osobistym. Choć rozumiem psychologiczny mechanizm różnego rodzaju trollingu, mój charakter jest z tym całkowicie sprzeczny. Nigdy nie przyszło mi do głowy takie zachowanie
To bardzo dobrze. Trolling, jak wiemy, jest skrajnością. Istnieją też jednak drobniejsze formy nieprzyjemnych zachowań w komentarzach, które bywają negatywne dla relacji online. Najważniejsze to samemu mieć czyste sumienie i być dobrym przykładem dla innych. 🙂
Ludzie są dużo narzekają, a nie zastanowią się, że inni mają gorzej lub naprawdę poważniejsze roblemy. Pozytywne komentarze sprawiają, że ktoś poczuje się lepiej, dodadzą mu skrzydeł 😊
Dokładnie. 🙂
Zgadzam się z Tobą Urocznico. Twój komentarz u mnie trafił do spamu, na szczęście zauważyłem , i – dodałem. Pozdrowienia .
Cieszę się. Dzięki za info. 🙂
Za dużo negatywnych emocji wokół nas, więc warto dawać od siebie pozytywne wibracje.
Zdecydowanie! 🙂
Świetny i bardzo pozytywny wpis. Internet niestety przepełniony jest nienawiścią i negatywnymi emocjami. Lubię pisać pozytywne komentarze i tylko takie piszę. Lubię też czytać pozytywne treści 🙂
Mam podobnie. 🙂
Bardzo pozytywny wpis. Oby trafił do serc niektórych, ale myślę, że ci, którzy powinni się zastanowić nad jego treścią, nawet go nie przeczytają. Preferują inne treści. Nie mniej, dobrze, że taki temat poruszyłaś.Pozdrawiam
Dziękuję bardzo za komentarz. Mam nadzieję, że ten tekst trafi choć do kilku serc i umysłów, wywoła refleksję. 🙂
W nternecie jest chyba wszystko, to co wnosimy też przekłada sie na to jak dana persona sie czuje
Dokładnie. 🙂
Bo widzisz, Internet dla niektórych daje możliwość upustu.
Podejdziesz do kogoś na ulicy i go zwyzywasz?
No nie. Co innego w komentarzu w SM- tam ludziom puszczają hamulce.
Ba, nie tylko ludziom- w dobie AI, to niektórzy kupują boty które piszą negatywne, wulgarne komentarze.
Z drugiej strony, niektórym się myli konstruktywna krytyka z hejtem.
Pozdrawiam
Tak, zdecydowanie. W tym co piszesz, jest sporo racji. Konstruktywna krytyka bywa też potrzebna. Oczywiście! Musi być jednak dobrze przemyślana. Warto pamiętać, że każdemu zdarzają się błędy i mieć w sobie wiele empatii, by umieć to sformułować w odpowiedni sposób. 🙂
Chyba każdy blogujacy doświadczył hejtu , dlaczego niektórzy w sieci upuszczają jadu?
Bo mogą, bo tak jak w rozmowie przez telefon , łatwiej nawtykać komuś anonimowo, niż w cztery oczy…
Zdarza sie tez, że w realu osoba jest mila, kulturalna, a przynajmniej takie stwarza pozory, a w sieci obraża wszędzie i wszystkich.
Tak, to prawda i to bardzo przykre. Wiadomo, że anonimowość dla wielu osób jest zachętę do negatywnych działań. Jednak w dzisiejszych czasach pojęcie anonimowości w sieci traci na znaczeniu. Coraz łatwiej zdobyć informacje o innych. Takie osoby to też powinny mieć na względzie. 😉
💗 witam serdecznie,
wspaniały post i jakże przydatny.. każdy człowiek jest inny, miewa rozmaite nastroje, więc jeśli temat postu i treść komuś nie pasuje, po prostu nie musi go czytać i komentować .. ale niestety bywa różnie..
zawsze staram się zauważać piękno we wszystkim, myśleć pozytywnie, i być życzliwie usposobiona ..
– pozdrawiam serdecznie i ciepło 🌞
życzę dobrych dni i pięknych chwil 🌝💗
Dokładnie. Mam podobne podejście. Serdeczne pozdrowienia! 🙂
Witaj umykającą bielą za oknem
Ciekawa i jakże potrzebna opowieść.
Ludzie niestety nadal myślą, że w sieci są anonimowi i wszystko im wolno. Przecież gdzieś niestety muszą odreagować…
Pozdrawiam ciepło i dobre słowo zostawiam
szimena.blogspot.com
Niestety, masz rację. Wszystkiego dobrego. 🙂
pozytywność zawsze do nas wraca tak samo jak hejt
Tak, o to mi właśnie chodzi w tym tekście. 🙂
Bardzo dobry wpis. Zawsze piszę pozytywne komentarze, jeśli coś mi się nie podoba, to nie piszę nic – tak jest zdrowiej dla kogoś i dla mnie.
Pozdrawiam:)
Też tak uważam, mam podobnie. 🙂
Świetny post, pozytywne komentarze bardzo potrafią poprawić humor 🙂
Zdecydowanie! 🙂
Na szczęście nie spotkałem się osobiście z hejtem w Sieci. Owszem zdarzały się jakieś negatywne komentarze, jednak stanowiły one może 0,5% wszystkich.
Są niestety wpisy np. polityczne, które już w swoim założeniu mogą wywoływać agresywne postawy. Nie mniej nawet wtedy należy spróbować się powstrzymać i nie pisać negatywnie czy hejtować innych. Ostatecznie można nic nie napisać.
Sylwester w domu nie jest takim złym pomysłem. Zwłaszcza jak chce się spać już człowiekowi. 🙂
Najlepszego w Nowym Roku również.
Pozdrawiam!
mozaikarzeczywistosci.blogspot.com
„Mowa jest srebrem, a milczenie złotem”. Warto się tego czasami trzymać. 🙂
Ten post powinni przeczytać ci,którym sprawianie innym przykrości daje satysfakcję. Karmią się tym, że sprawiają komuś ból. Nigdy nie zrozumiem takiego zachowania.
Dobro wraca i zło wraca i o tym trzeba zawsze pamiętać.
Pozdrawiam:)
Dokładnie. Też nie rozumiem takiego zachowania. Pozdrowienia. 🙂
Kochana! Świetny wpis. I niestety taki niepokojąco prawdziwy. Zbyt wiele osób udzielących się w sieci, zapomina o podstawach dobrego wychowania. Każdy ma prawo do wyrażania swoich opinii, ale w oparciu o zachowanie dobrych manier i wzajemnego szacunku. Nie sztuką jest komuś ubliżyć…ja sama nie wypisuje negatywnych czy złośliwych komentarzy, zawsze szukam pozytywów.
Udanego dnia 😀
To prawda, wiele osób w sieci zapomina o dobrym wychowaniu. Też zawsze szukam pozytywów. Myślę podobnie. Wszystkiego dobrego! 🙂
Bardzo mądry wpis.
Tak mi się skojarzyło, ze wystarczy ujawnić swoje polityczne poglądy w intenecie, a jest niemalże pewne, że komuś nie będzie się to podobało i polecą inwektywy xD
Dzięki za komentarz. Faktycznie. Temat rzeka… 😉
Pięknie napisany post, pod którym podpisuję się obiema rękami. Ostatnio w Internecie wszyscy skaczą sobie do oczu o byle co. Zauważyłam, że im mniej ludzie mają do powiedzenia, tym bardziej są agresywni i bardziej próbują innych obrazić.
Tak jest, można ostatnio zaobserwować sporo różnych form agresji internetowej. Dziękuję za Twój komentarz. 🙂